| Iasminamariaaaa a întrebat:

Buna. Iubitul meu are 18 ani, iar eu 17. Vrem sa ne mutam impreuna, doar ca parintii mei nu sunt de acord. Daca ei ar chema politia, ce i-ar putea face?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Esti inca minora si esti sub tutela parinteasca, asadar parintii tai putnad decide pentru tine.
Daca parintii tai fac reclamatie la Politie baiatul o poate incurca si daca ei declara ca te-a luat cu forta sau te-a violat, pot sa il puna in puscarie.
In anumite cazuri cand fata este rebela si declara ca acasa o bat parintii sau se simte amenintata si nu vrea sa se mai intoarca acasa, este dusa la casa de copii si tinuta acolo, pana la impinirea varstei de 18 ani.

| PirvuDragos a răspuns:

Nu iese bine