| anonim_4396 a întrebat:

Ajutor! Nu mai rezist.Am atacuri de panica, tremur, mi-e frica sa adorm ca nu stiu ce se va intampla dimineata din cauza lui tata.Sunt traumatizata de mica cu certuri intre ai mei, bataie.
Tata are probleme cu nervii, e un om mare si solid cat un urs, iar mama are 160, e mica tare.
Am 19 ani si nu mai pot, cand aud ca se cearta incep sa tremur si sa am atacuri de panica si caut un motiv sa ies din casa sa nu ii aud. Tata mereu e agresiv si mi-e frica sa nu o loveasca.E groaznic, nu mai rezist deja de cateva zile e o atmoafera groaznica.Nu ma simt in siguranta acasa.
De obicei vin la iubitul meu si ma ajuta si avem unde sta pana ii trec crizele.Mai nou el ma tine la telefon seara pana adorm,stiu ca e ciudat,dar am stari de paranoie, ma simt singura si plang evident iar el e ca un scut sa zic asa.
Nu stiu ce sa mai fac.Momentan am prea multe lucruri de pierdut ca sa il dau in judecata (facultatea, scoala de soferi, bani ca e capu familiei ca mama nu lucreaza).
Insa..probabil ma gandesc.Nu mai pot trai asa. Ce pot face? Tata e batran are 70 si e bolnav cu nervii. Oricat ar evita mama sa se certe nu se poate ca o tot ațâță.

29 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Singura ce trebuia sa faca ceva e mama ta.
O femeie normala ce isi iubeste copii nu sta cu un debil mintal ce ii terorizeaza copii ca banuisc ca nu e de azi ieri treaba asta daca tu ai deja atacuri de panica.Si eu aveam probleme cu tata cand consuma alcool, dar diferenta face ca el nu e violent fizic.Si mie mi-a traumatizat copilaria pentru ca pe atunci era si mai rau decat acum si mai am stari de panica si acum cand aud ca se deschide usa incet cand vine acasa ca stiu ca e baut iar.
Singura solutie este sa pleci cat mai curand de acasa.Sa fi pe picioarele tale iar mama ta sa isi asume ca il tine pe nebunul ala langa ea.Si eu am plecat o data de acasa timp de 8 ani si am fost mult mai linistita iar acum urmeaza sa plec iar pentru ca nu am cu cine sa ma inteleg.Sa isi asuma si mama si toate femeile relatiile toxice si abuzive in care stau daca mai mult nu le duce capul.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Tu ai 19 ani, poti pleca de acolo la iubitul tau daca el sta singur si are bani suficienti.
Mama ta ar putea sa se mute la.parintii ei asta daca mai sunt in viata si ar putea sa isi gaseasca de lucru acolo pe la tara intr-un magazin. mixt sau la o brutarie.

| 2EXA a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

1.Iubitul meu NU sta singur.Sta cu bunica lui iar maica-sa e in strainatate.Acum intra si el in primul an de facultate, eu in al doilea.
2.Parintii mamei mele sunt morti, nu are la cine merge.
3.Eu nu pot pleca nicaieri deoarece momentan depind financiar de ai mei.
4. Tatal meu e cu capu' si nu o lasa pe mama sa mearga sa munceasca undeva ca spune ca ii ajunge pensia lui si ce mai invarte el, si ca ea sa stea sa faca mancare etc, cu alte cuvinte ea sa fie sluga. ca asa mentaltiate au comunistii.happy
5.Mama nu mai e tanara, sa poata sa isi inceapa viata cu altcineva, are 51 iar tata 72.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru 2EXA):

In cazul asta nu stiu ce alta solutie ar fi decat aceea de a il denunta la politie, stiu ca e greu pentru tine sa faci asta dar nu poti sta in aceeasi casa cu un nebun. Daca nu vrea sa urmeze nici un tratament sau sa ia niste pastile alta solutie nu exista.O sa se ajunga.la un moment dat sa te bata si pe tine fara motiv si ar putea sa te bage si pe tine si pe maicata in spital.Stiu ca nu aveti o alta sursa de venit decat pensia lui dar nu cred ca se va schimba el vreodata.

| Tpuist a răspuns (pentru 2EXA):

Ce dacă ar 51. E încă tânără și poate să-și găsească pe altcineva.

| 2EXA a răspuns (pentru Tpuist):

Eh.da i-am spus dar nu cauta..si ar fi ciudat acuma..nu stiu..ar fi ciudat.

| Tpuist a răspuns (pentru 2EXA):

Probabil are nevoie și ea de cineva. Nu poate sta singură. Sau poate așa îi place ei.

| Dalmore a răspuns:

Te angajezi impreuna cu mama ta, strangeti niste banuti si ii faceti vant. E greu sa faci o facultate in paralel, insa poti macar sa incerci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa se intâmpla daca traiesti cu un Tata narcisist, esti paranoicã, nu se intâmpla nimic, nu este un criminal, nu o v-a omorâ pe Mama Ta si nu o sa-ti faca rãu fizic.
Ce iti libseste tie este iubirea de pãrinte, in toti acesti ani nu a stiut sa fie un tatã iubitor, a bãgat in tine doar frici si atacuri de panicã. Prin certurile lui cu Mama ta, fara sa-si de a seama cã te distruge pe tine mai rãu decât pe ea, tu luând exemple negative ale lui.
Parerea mea este sa mergeti amândoi de mâna la un psiholog si Sa va rezolvati problemele sentimentale, sa nu pui de tot urã pe el. Deoarece te poate afecta mai târziu farã sa-ti dai seama chiar daca nu o sa mai stai cu el.

Depinzi finAnciar, incã nu poti pleaca de acasa, dar pâna atunci aveti amândoi probleme care trebuie rezolvate, intre voi doi, macar tu sa te impaci cumva sa iti dispara fricile, asta e cel mai important! Nervii lui nu conteaza.

| BotezanDaniel a răspuns:

Salutare! happy Sfatul meu psihologic: big grin
-invinge orice forma de emotie negativa, de teama! big grin
-refuzul de a ierta implica in mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodata. big grin
-viata ta, este in aceste moment. big grin
-viitorul este o replica a trecutului. big grin
-cand mintea ta este impovarata de trecut, traiesti aceleasi lucruri. big grin
-calitatea constiintei din prezent da forma viitorului, care nu poate fi trait decat in clipa de acum. big grin
-identifica-te cu mintea, observa gandul, nu-l analiza! big grin
-asculta linistea din spatele oricarui sunet! big grin
-observa cromatica, nu interpreta! big grin
-modifica-ti gandul, sau accepta-l! big grin
-modifica-ti starea, sau accepta starea! big grin
-simte corpul tau interior, scufunda-te in iluminare! big grin
-traieste clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu exista salvare in timp, nu te poti elibera in viitor de problema ta. big grin
-prezenta in clipa de acum este cheia libertatii. big grin
-nu poti fii liber decat acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers asa cum ai dorit. happy
-iti manifesti o putere sa mergi mai departe, de ce s-a intamplat in trecut. happy
-te impotrivesti lucruriilor care exista deja. happy
-speranta te concentreaza pe viitor, neaga prezentul, neaga fericirea ta. happy
-situatia ta de viata exista in timp. happy
-viata ta exista acum. happy
-situatia ta de viata este o constructie a mintii. happy
-viata ta este reala. happy
Ideologii personale.Aleg sa renunt la depresie/ingrijorare/teama/dezamagire pentru ca: sad
-apare in urma constientizarii a unui lucru gresit. sad
-este rezultatul prejudecatiilor. sad
-sunt trist pentru ca sunt intr-o stare de regret. sad
-am o mare neplacere si suferinta. sad
-am o minte impovarata cu impotrivire. sad
-sufletul meu este incatusat, in suferinta, in judecata pacatului. sad
-am de ce sa ma ingrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat in necuratie si suprare. sad
-sunt singur impotriva cerului. sad
-sunt nefericit si neimpacat. sad
-sufletul nu s-a detajat de trecut si de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, consta in urmatoarele idei: big grin
-fac ceea ce imi consoleaza binele. big grin
-fac ceea ce ma bucura pe o perioada lunga de timp. big grin
-fac totul profund, din inima, nu din minte. big grin
-renunt la orice modalitate de pacat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. big grin
-vreau sa il pot contempla pe Isus Hristos, regele sfintiilor si al ingeriilor, in purificare, slava si in gloria pentru eternitate. big grin
-sunt impacat cu trecutul, m-am iertat. big grin
-traiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern imi da bucurie. big grin
-ma pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce sa imi fac griji. big grin
-simt sanatatea si viata din mine. big grin
-am o minte iluminata, purificata. big grin
-de astazi(data), mi-am schimbat viata radical. big grin
-ma detasez de pacat, de ce nu-mi aduce fericirea si pacea. big grin
-confer o viata noua. big grin
-nu ma mai intereseaza ce mi-a placut candva. big grin
-imi consolidez sanatatea si bucuria. big grin
Iti doresc toate aceste acumulari psihologice facute de mine, sa le contemplezi! big grin

| BotezanDaniel a răspuns:

happy Dacă te ajută ce am extras eu dintr-o carte psihologică ce mi-a schimbat viața, aș exulta pentru tine! happy

big grin Cand mintea este linistita si suntem prezenti total si profund in momentul actual, atingem...iluminarea, big grin constiina in starea ei cea mai pura. Daca nu putem sa nu gandim deloc, big grin inseamna ca nu ne putem elibera din minte? Este ca si cum am fi posedati, big grin si luam entitatea care ne poseda, big grin drept persoana noastra, big grin ganditorul din sinea noastra, big grin nu noi in realitate big grin Lucrurile care conteaza vin de dincolo de minte big grin In iluminare, big grin orice gand, orice emotie, big grin corpul fizic, big grin toata lumea externa devin neimportante comparativ cu trairea de bucurie imaculata big grin Devenind intens constienti de momentul prezent, big grin ne surprindem zambind vocii din minte. big grin Gandul exista doar in mintea noastra, big grin niciodata in realitate big grin Iubirea, big grin bucuria, big grin pacea, big grin nu pot inflori decat cand ne eliberam de sub domnia mintii. big grin Starea de constienta, poate fi acunsa, big grin dar niciodata distrusa de minte. big grin Constiinta este calea eliberarii de durere.Nu mai creati durere in prezent! big grin Durerea creata acum, big grin este o forma de neacceptare, big grin de rezistenta incostienta la ceea ce exista big grin Sa respectam si sa acceptam clipa de acum! big grin Obiectivele viitoare exista doar in mintea noastra, big grin niciodata in realitate. big grin Momentul prezent este tot ce vom avea vreodata. big grin Corpul durere este creat de inconstienta, big grin constiinta il face sa devina el insusi big grin,lumina constiintei. Orice frica reprezinta frica de moarte a sinelui fals big grin Moartea ia tot ce nu suntem noi. big grin Secretul vietii este sa mori inainte de a muri, big grin si sa descoperi ca nu exista moarte big grin Sa patrundem si mai adanc in clipa de acum! big grin Eliminati timpul, big grin si mintea se opreste! big grin Sa punem capat iluziei timpului! big grin Sa ne identificam cu mintea, big grin inseamna sa fim prinsi in timp. big grin Sa ne dam seama: big grin Clipa de acum este singurul lucru care exista, big grin ️este tot ceea ce exista. big grin Eternul prezent este spatiul in care se desfasoara viata, big grin singurul factor care ramane pururea constant si in vecii veciilor big grin Viata este acum big grin Prezentul este tot ce vom avea vreodata big grin Sa ne intrebam:"Ce ne lipseste in clipa de acum? Daca nu acum,atunci cand?" big grin Nu va exista niciodata un moment in care viata noastra sa nu fie acest moment. big grin Traiti in locul in care va aflati! big grin Sa constientizam prezenta tacuta a fiecarui lucru! big grin Sa permitem tuturor lucrurilor sa exista cu, big grin sau fara noi. big grin Lasati in urma lumea mortificata a abstractiei mentale a timpului! big grin Ne trezim dintr-un vis al timpului, big grin in prezent. big grin Traim sfarsitul timpului. big grin Nu lasati frica, big grin sa va inunde mintea! big grin De cele mai multe ori, big grin oamenii isi petrec intreaga viata asteptand sa inceapa sa traiasca. big grin Nu isi doresc ceea ce au, big grin si isi doresc ceea ce nu au. big grin Viata este deja desavarsita, big grin completa, big grin perfecta. big grin Va puteti imbunatatii situatia de viata, happy dar niciodata nu va veti putea imbunatati viata. happy Situatia noastra de viata are loc in timp. happy Viata este in acest moment. happy Situatia noastra de viata este o constructie a mintii. happy Viata noastra este reala. happy Reveniti la momentul prezent,si bucurati-va de ceea ce traiti! happy Daca sunteti prezent,nu mai este nevoie sa acceptati nimic. happy Calatoria in noi insine. happy Trecutul nu poate supravietui daca suntem prezenti. happy Sa ne locuim corpul pe deplin! happy Sa avem radacini in noi insine,altfel mintea,care are o forta incredibila,ne va trage cu ea ca un rau salbatic. happy Frumusetea se iveste in linistea prezentei. happy Atingerea constiintei pure. happy Oridecateori ne privim mintea,ne retragem constiinta din formele mentale. happy Conectarea cu corpul interior. happy Sa incercam acest lucru chiar acum! happy Inchideti ochii, mai tarziu, prezenta in corp va deveni naturala. Putem simti campul energetic care trece prin tot corpul si da o viata vibranta fiecarui organ si fiecarei celule in parte? happy Il putem simti simultan in toate partile corpului, ca pe un camp energetic unic? happy S-ar putea sa ne vedem corpul devenind luminos. happy Suntem corpul nostru, nu avem corp. happy Nimeni nu a ajuns la iluminare negandu-si corpul, sau prin decorporalizare. happy Sa nu luptam impotriva corpului, pentru ca altfel luptam impotriva propriei realitati! happy Asa cum soarele este infinit mai stralucitor decat flacara lumanarii, tot asa exista infinit mai multa inteligenta in noi decat in mintea noastra. happy Inundati-va corpul cu constiinta! happy Sa ne imaginam scufundati intr-o substanta luminoasa, happy o mare de constiinta. happy Inspirati aceasta lumina! happy Simtiti cum aceasta substanta luminoasa, va umple corpul, facandu-l si pe el luminos! happy Acum suntem in corp. happy Fiti prezent intens, scapati de identificarea cu mintea, abandonati-va in fata a ceea ce exista! happy Toata lumea acorda atentie lucrurilor din spatiu, dar cine este atent la spatiul insusi? happy Spatiul nu are existenta, el permite tuturor lucrurilor sa existe. happy Odata ce spatiul este nimic, putem spune ca ceea ce nu este acolo, este mai important decat ceea ce este acolo. happy Asa ca fiti atenti asupra spatiului din jurul vostru! happy Nu va ganditi la el, simtiti-l asa cum este! happy Fiti atenti la nimic. happy Constiinta le permite tuturor obiectelor mentale sa existe. happy Constietizand spatiul gol din jurul nostru, devenim constienti simultan de spatiul non-metal al constiintei pure. happy Sa contemplam spatiul! happy Spatiul si linistea sunt doua aspecte ale aceluiasi lucru, ale aceluiasi nimic. happy Nimic real nu poate fi amenitat. happy Nimic ireal nu exista. happy Ajungem unde vrem...acolo,realizand ca suntem deja acolo,si ca am atins acel ideal. happy Lumina este mult prea periculoasa pentru o persoana care decide sa traiasca in intuneric. happy Dincolo de fericire si de nefericire se afla pacea. happy Vindecati durerile,spulberati inconstieta,fara sa faceti nimic,pur si simplu existand si pastrand frecventa prezentei intense! happy Fericirea si nefericirea sunt de fapt una,numai iluzia timpului le separa. happy Nu alergati dupa o iluzie pentru tot restul vietii! happy Lucrurile si starile ne pot oferi placere,dar ne pot da si durere. happy Lucrurile si starile ne pot oferi placere,dar ne pot da si durere,ne pot oferi placere,dar nu ne vor da bucurie. happy Trezeste-te,paraseste-ti mintea,fi prezent! happy Fiind iluminati,veti fi in contact cu orice placere infinit mai mare,mai mare decat orice lucru nemanifest. happy Intr-un fel,nu veti mai avea nevoie de lume,nu veti mai avea nevoie ca ea sa fie altfel de cum este. happy Numai in acest moment veti fi capabili sa simtiti adevarata compasiune si sa-i ajutati pe ceilalti la nivelul cauzei. happy Numai cei care au cunoscut transcenderea lumii pot creea o lume mai buna. happy La acest nivel profund,compasiunea devine vindecare,in sensul cel mai amplu. happy In aceasta stare influenta noastra se bazeaza in primul rand,nu pe realizarea a unui anumit lucru,ci pe simpla existenta. happy Toti cei cu care veti veni in contact vor fi atinsi de prezenta voastra. happy Deveniti lumina lumii! happy Emanam cunostiinta pura,si astfel eliminam suferinta la nivelul cauzei,eliminam inconstienta din lume. happy Daca va simtiti chemat sa alinati suferinta lumii,acesta este un lucru foarte nnobil,dar amintiti-va sa nu va concentrati numai asupra exteriorului! happy Acceptarea prezentului. happy Acceptati calitatea acestui moment! happy Nu puteti fi si constient si nefericit. happy Si constient si negativist. happy Nici corpul durere nu poate supravietui mult in prezenta dnv. happy Va mentineti vie fericirea,acordandu-i timp,acesta este sangele ei. happy Inlocuiti timpul, cu o constiinta intensa a momentului prezent si ea va muri. happy Dar oare chiar doriti ca ea sa moara? happy V-ai saturat intr-adevar de ea? happy Cine ati fi, fara ea? happy Nu va opuneti durerii, lasati-o sa existe! happy Cand negati durerea emotionala, tot ceea ce faceti sau ganditi, inclusiv relatiile dnv. devin contaminate de ea. happy Veti atrage si manifesta tot ceea ce corespunde starii dnv! happy Nu intoarceti spatele durerii, infruntati-o, simtiti-o complet, exprimati-o! happy Continuati sa va concentrati atentia asupra durerii, continuati sa simtiti durerea, frica, groaza! happy Prezenta elimina timpul, fara timp, suferinta si negativismul nu pot supravietui. happy Acceptarea suferintei este o calatorie in moarte. happy Confruntarea cu durerea profunda, acceptarea ei, mutarea atentiei asupra ei, inseamna a muri constient. happy Cand ati murit de aceasta moarte, realizati ca nu exista moarte, si ca nu aveti de ce sa va temeti. happy Numai sinele fals moare. happy Ati prefera sa muriti fara durere? happy Atunci lasati trecutul sa moara in fiecare moment! happy Răspuns câștigător?

Răspuns utilizator avertizat
| BotezanDaniel a răspuns (pentru sickkkkkk666):

Bună întrebarea. laughing Nici măcar eu nu știu.

| Dalmore a răspuns (pentru BotezanDaniel):

Iti pierzi timpul cu raspunsurile astea atat de lungi, pun pariu ca nu le citeste nimeni, si emoticoanele alea sunt foarte enervante
De ce nu dai raspunsuri scurte si la obiect?

| BotezanDaniel a răspuns (pentru Dalmore):

Dacă le-ai citi, ai ști despre ce e vorba. happy Emoticoanele sunt tocmai,pentru a ieși în evidență ce am scris, și pentru a atrage atenția. big grin Cât de fraieră să fii să nu îți dai seama? big grin Și legat de ultima întrebare: Pentru că așa vrau! big grin

| Dalmore a răspuns (pentru BotezanDaniel):

Nu iese nimic in evidenta. Cred ca toata lumea iti ocoleste raspunsurile.

| Crisstinayy12 a răspuns:

Buna. Poti discuta cu mama ta, de ce s-au certat, si imi poti scrie mie in privat daca vrei, am multe idei pe care nu le pot scrie aici. Aici Instagram, ceva?

| petre059 a răspuns:

Ia legatura cu psiholog, acesta te va ajuta cu sfaturi utile pentru starea ta. Poate reusiti sa-l duceti pe tata la doctor sau vb cu medicul de familie sa-i de-a ceva de calmare.

| 2EXA a răspuns (pentru petre059):

Nu vrea sa ia calmante ca si mama i-a zis si sora lui etc. A mai avut in tinerete o casatorie si tot asa facea insa era si mai agresiv, dadea cu picioarele in fosta sotie.

| petre059 a răspuns (pentru 2EXA):

Atunci chiar ca trebuie sa-l vada un doctor.Cand face crize de genul asta violent cheama salvarea ca vine si cu politia, il interneaza si poate asa se potoleste!

| Xaya a răspuns:

Ai mei se cearta in general din cauza mea. Am 15 ani si de fiecare data cand mama accepta ceva ce vreau sa fac eu si iese o prostie incepe o mare cearta in familie fiindca tata... este mai capos din fire. In ultimele zile stau in lacrimi doar stiind ca tata are glicemie foarte mare (peste 230, ieri seara era 300) si stiu ca s-ar putea sa aiba diabet mai ales ca a avut pancreatita si era pe muchie de cutit sa moara si nu suport sa ii vad ca se mai si cearta. Spune ca mama nu are autoritate si chestii de genul

Eu una tip la ei daca se cearta degeaba mai ales si daca e din cauza mea fac orice doar sa taca, le spun ca nu merita sa se destrame familia asa si ca nu au muncit 20 de ani sa strice tot din cauza mea.

Cazul meu este unul minor fata de al tau din moment ce tie ti-e frica sa te culci... Esti parte din familie. Ia atitudine. Nu are rost sa crizezi si sa faci paranoia fiindca asta nu o sa repare nimic. Tipa la ei. Explica-le ca nu au crescut 19 ani un copil ca sa il traumatizeze acum. Intreaba-i daca este nevoie sa angajeze un psiholog sa va repare. Frica strica mai rau lucrurile. Fa orice sa iti convingi tatal ca nu merita sa se certe, pur si simplu.

| Motisor a răspuns:

Buna, te inteleg perfect, asa am patit si eu, am 18 ani si cand eram mai mic tatal meu facea exact la fel, intre timp lucrurile s-au calmat, ma voi ruga pentru tine, nu stiu ce sfat sa iti dau, nu prea poti face multe trebuie sa rabzi si sa speri ca se vor calma lucrurile, asa ai putea apela la politie etc, dar cred ca iti iubesti parinti orice ar fi si crei sa eviti asta.

| Alex007xD a răspuns:

Trezeste-te la viata. Tatal tau abia mai sta pe picioarele lui, tu ai 19 ani si te plangi pe aici. Pune-ti mintea la incercare si afla singura de la tine ca poti tu sa rezolvi toate astea.

| Kidfromjail a răspuns:

Tu ai 19 ani, el are 70, nu înțeleg faza cu "bani ca e capul familiei". In momentul de față tu vrei sa faci școala de șoferi și sa te întrețină la facultate din pensia lui?
Având in vedere ca ești majoră, tu poți alege sa lași in urma trecutul tău și sa mergi mai departe. Iar pe mama ta, prin ce trece, mai bine l-ar părăsi decât sa-și distrugă neuronii și vârsta cu un om senil.

| 2EXA a răspuns (pentru Kidfromjail):

Mama nu are unde merge. Nu lucreaza si nu are pe nimeni.
Eu am 19 insa depind de ei. Facultatea nu mi permite sa am un loc de munca. Poate doar part time dar cu 5-6 milioane pot doar sa mi platesc prima rata la facultate, nimic mai mult.

| Kidfromjail a răspuns (pentru 2EXA):

Nu vreau sa crezi ca am fost vreun nesimțit prin postarea mea. Inteleg prin ce treci tu și îți este greu acum sa iei o decizie.
Reclamându-l la poliție, mai mult rău îți faci și mamei tale pentru ca nu stii in ce fel v-a reacționa.
Numai tu stii cel mai bine daca tatăl tău mai poate sa se schimbe sau nu la vârsta aceasta.
Dar dacă nu, oricât de greu îți va fi, pentru tine cel mai indicat este sa te muți la prietenul tău daca se poate. Tu nu ești dependentă de el și de nimeni. Tu singura îți decizi viața. Primul pas este cel mai greu. Într-adevăr ca nu poți lucra pe un salariu decent la început, dar dacă ești dispusă sa faci sacrificii ca sa ai o viața mai bună, atunci cu timpul tu o sa te vindeci și o sa treci peste aceasta perioada mai neagră a vieții tale și cu siguranța o sa-ti îndeplinești tot ce ti-ai propus.
Trăind sub același acoperiș cu el, mereu vei avea temeri și nesiguranță. Din cauza tatălui tău tu ai ajuns sa nu ai încredere in tine ca poți mult mai mult.
Mama ta după tot acest timp petrecut cu tatăl tău, cred ca s-a învățat și știe ca orice ar face este in zadar. Dar tu mai ai o șansa, sa te îndepărtezi de ei și sa lași totul in spate.
Și mie mi-a fost greu la început de unul singur, dar încet cu încet, după multe nopți pierdute și multă munca, acum sunt ceea ce mi-am propus de la început. Așa cum pentru mine, singurul suport a venit necondiționat in fiecare zi din partea jumătății mele, așa și in cazul tău prietenul tău te va susține in orice cu orice.

Îmi pare rău prin ce treci, dar tu ești singura care poate face ceva.

| 2EXA a răspuns (pentru Kidfromjail):

Iti multumeac enorm pentru suport.

| UserNormal a răspuns:

Stiu cum e... asa am patit si eu, si inca patesc uneori. Ma simt de parca in momentul ala cand se tipa la mine sau la mama mea, sa fac ceva sa se termine, sa tip si sa ies din casa, sa ii explic tot, dar ma gandesc si la mama mea, pentru ca nu o pot lasa singura cu el, tin mult la ea, si chiar din vina lui am fost intr-un stres maxim cand veneam de la scoala, speram sa fie mai bine, cateodata era, cateodata nu. Eu zic sa incerci sa iesi toata ziua pe afara daca ai timp, sau sa iti chemi prietenii, poate nu il apuca cand face crize. Ai 19 ani, poti rezolva, eu am 13, deci sunt intr-un cerc cam ciudat. Gaseste o metoda. Sper sa scapi de stresul asta maxim.

| 2EXA a răspuns (pentru UserNormal):

Imi pare foarte rau pentru tine, te inteleg prin ce chin treci si NU meriti asa ceva.Nimeni nu merita sa simta asta insa trebuie sa fim tari.Iti multumesc ca mi-ai acordat 5 minute din timpul tau :*.Asa am sa fac, ies cat de mult afara, stau cu prietenii, skype sau oriunde.