| ONE123456789 a întrebat:

Am aflat acum 10 minute ca o amica de a mea si-a pierdut virginitatea la 15 ani. A avut o relatie de 8 luni, dupa 6 luni s-a culcat cu el iar dupa 2 luni s-au despartit. Ea mi-a spus ca a fost dragoste mare, fiind primul iubit. Nu vreau sa o judec, dar nu mi se pare ceva normal, e prea mica si inconstienta. Ea acum asteapta sa ii dau niste sfaturi. Sa fiu sincera cu ea, sa ii spun ca nu mi se pare ok, sau ce sa ii zic?

38 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

A primit ce a cautat sa ii fie o lectie de viata importanta

| ONE123456789 explică (pentru suntserios):

Da, va vedea mai tarziu greseala facuta!

| mihai69 a răspuns:

Normal că nu e bine, și tocmai pentru că e mică și naivă a căzut în plasa unui corupător de minore (chiar dacă o fi fost și ăla minor, tot așa se cheamă).
Acum, e doar decizia ei dacă vrea să creadă lumea despre ea că e o ușuratică (și la vârsta asta, vestea merge cu viteza luminii), sau se învață minte și ia o pauză de la „iubiți" măcar vreo trei-patru ani.

| ONE123456789 explică (pentru mihai69):

Eu l-am cunoscut pe fostul iubit al ei, are 17 ani. Oricum, eu chiar nu sunt de acord cu asa ceva. Eu am 16 ani si inca nu am facut nimic pentru ca astept persoana potrivita si inca imi traiesc adolescenta la maxim. Treaba ei, eu o vad indiferenta la ce crede lumea despre ea. Nu prea ii pasa. Mersi de raspuns.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Bine sau nu, si-a inceput viata sexuala. Nu are nici un rost sa o invinovatesti acum. Asigura-te ca stie ce e aia viata sexuala, ca sa se fereasca de boli, sarcini si altele.
Nu e totusi mare branza ca a facut sex, sunt destule care incep la varsta aia.

| ONE123456789 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da, stiu asta. Fiecare face cum doreste in viata, decizile luate, te vor putea afecta mai tarziu. Eu sunt mandra de mine si de educatia primita si stiu cand sa fac ceva, ce sa decid ca sa imi fie mie bine si tot asa. De aceea sunt bucuroasa ca sunt asa, si ca sunt destul de matura pentru varsta mea.

| Drimmero a răspuns:

La 15 ani iti joaca hormonii grav de tot, nu s-a putut controla, parerea mea, macar daca a facut-o, sa se fi protejat. Romania este pe un loc 'fruntas' cand vine vorba de nasteri puerile. Copilele de 14-15 ani reprezinta viitorul si ridicarea natalitatii dupa acumrolling on the floor)). Dar cel mai trist este faptul ca se gandesc la avoturi dupa ce s-au scarpinat cu spatula, aiurea!

| ONE123456789 explică (pentru Drimmero):

Eu traiesc in Germania, cat despre avort nu cred ca se pune problema. Ea mi-a spus ca s-au protejat. Ea ia anticonceptionale de ceva timp, aici e ceva normal, chiar daca mie mi se pare prea de tot.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai da. Asta e adevarul. Ea si-a facut iluzii. De ce s-a despartit? Si tocmai dupa ce si-a pierdut virginitatea. Ce sfaturi ai putea sa ii dai... si da... cand esti indragostita nu mai crezi ce zic altii. Ca ea. Cu toate ca se supara o sa vada cand o sa fie mai mare ca asa e.

| Florentina9210 a răspuns:

A fost mica, naiva, proasta, idioata si ce mai vrei tu.
De obicei, scarbele astea care vor o fata cuminte si mai ales daca e si virgina, se poarta frumos cu ea, pana o are la asternut. Si dupa le da cu piciorul.
Am fost si eu destul de aproape sa cad in plasa unui nenorocit, care voia sa isi bata joc de mine. Nu putea fi vorba de iubire.
Tu trebuia de la inceput sa ii fi dat sfaturi, nu sa o lasi sa treaca la actiune. La 15 ani ce creier sa ai, cred ca tot ce zboara se mananca, dar nu chiar, mai sunt si ciorile alea care nu sunt comestibile!

| ONE123456789 explică (pentru Florentina9210):

Nu sunt asa apropiata de ea, merge in aceeasi clasa cu mine, ea a preferat sa vorbeasca cu altele. Acum la greu vine la mine dar nu am cu ce sa o mai ajut.

| Florentina9210 a răspuns (pentru ONE123456789):

Deci la greu vine la tine? Ok, las-o! O sa dea ea singura mai tarziu cu capul de sus!

| ONE123456789 explică (pentru Florentina9210):

Da, stiu asta. Si chiar o las pentru ca a fost una dintre persoanele care mi-a facut zile fripte la scoala. Si am spus ca imi e amica doar pentru ca imi e mila de ea, intr-un fel si-a cautat-o singura.

| Florentina9210 a răspuns (pentru ONE123456789):

Las-o incolo de gaurita, tot ea a fost proasta, tot ea ti-a facut zile fripte si acum tu esti buna? Eu in locul tau, nici nu m-as mai fi uitat la ea, sincer!

| ONE123456789 explică (pentru Florentina9210):

Stiu, dar chiar nu pot fi rea. Nu am avut sprijinul nimanui niciodata (doar al familiei, multumesc lui Dumnezeu ca am o asa familie unita si de gasca), dar parca tot nu pot fi rea, dar roata se intoarce si candva fiecare primeste ce merita!

| Florentina9210 a răspuns (pentru ONE123456789):

Asa e, Dumnezeu are grija de fiecare in parte, in mod cert!

| Idkidk a răspuns:

Poţi fii sinceră cu ea, este mai bine. Încercarea moarte n-are!

| ONE123456789 explică (pentru Idkidk):

Am vorbit deja cu ea. Oricum, nu imi este prietena, mergem in aceeasi clasa dar nu avem nicio treaba.

| Lawliet14 a răspuns:

Degeaba-i zici ca faptul e consumat.

| ONE123456789 explică (pentru Lawliet14):

Face fiecare ce doreste cu viata lui!

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Spune-i ca te rogi sa-si dea mai tarziu seama de naivitatea ei(unele nu-si dau seama niciodata), sunt putin rau, e o varsta cat de cat ok, dar daca el s-a despartit asa repede de ea e clar ca a urmarit doar sa se culce cu ea.

| ONE123456789 explică (pentru Th3AbSinTh3):

Ea s-a despartit de el, cam asta e ironia. Sau cel putin asa zice ea.

| ShaOfHatred a răspuns:

AAAAAAAA,HA HA......Asta-i viata, te nasti, mergi la gradinita, la scoala, iti pierzi virginitatea la 15 ani, mergi la liceu...stai,stai,stai. Iti pierzi virginitatea la 15 ani,ce sa spun,foarte frumos, sunteti o generatie de aur, sincer, va spun pe cuvant.
Poti sa-i spui ca-ti pare rau pentru ea sau ceva in genul sau sa-i spui ca nu-i foarte grav, macar nu ii gravida nu? asa-i? sau? si sa-i spui ca un handicapat de pe TPU o zis ca si-o distrus viata.

| ONE123456789 explică (pentru ShaOfHatred):

Dragul meu, nu cred ca isi are rostul ironia ta. Traiesc in Germania, o tara de o mie de ori mai diferita ca Romania, sigur ca s-au protejat, nici nu se pune problema sa ramana gravida, mai ales ca a trecut deja ceva timp, eu abia acum am aflat. Si daca ea a hotarat asta, e problema ei, face ce vrea cu corpul ei, nu inteleg cu ce si-a nenorocit viata. Chiar nu isi au rostul rautatile.

| ONE123456789 explică (pentru ShaOfHatred):

Nu e ceva ok, nici eu nu sunt de acord, dar e libera sa faca ceea ce doreste cu viata ei. Nu suntem nimeni sa o judecam.

| ONE123456789 explică (pentru ShaOfHatred):

Si nu cred ca trebuie sa ne bagi pe toti in aceeasi oala. Eu stiu ce educatie am primit si e una de aur, de care sunt mandra. Cinste parintilor mei!

| ShaOfHatred a răspuns (pentru ONE123456789):

Oo,se pare ca mai sunt copii "treziti" in lumea asta.Glumesc, scuzele mele ca te-am bagat in aceeasi oală. Su eu nu am judecat-o, nu i-am dat sentinta, mi-am spus parerea; in ce format mi-am spus parerea? Partea a doua.

| ONE123456789 explică (pentru ShaOfHatred):

Ok, am vrut doar sa clarific asta. Pana la urma e viata ei, fiecare face ce vrea cu viata lui.

| Hugis a răspuns:

Dacă era dragostea foarte mare încă erau împreună. :/

| ONE123456789 explică (pentru Hugis):

La asta m-am gandit si eu, e o imatura oricum. Cu asa gandire...dar face ce vrea cu viata ei pana la urma!

| IoanaLollo a răspuns:

Tie nu trebuie sa iti fie frica sa iti spui parerea. Nu este bine ceea ce a facut, intr-adevar. Si cu siguranta doar ea a fost singura care a iubit in acea relatie. Ca el daca o iubea statea cu ea sau pur si simplu nu ii ceara sa faca ceea ce a facut. Un sfat pentru tine : Ma bucur ca esti inca virgina la 16 ani, majoritatea fetelor la aceasta varsta sunt. In fine. Tu daca tii la ea o sa ii spui ceea ce simti. Pentru ca nu e o rusine. Ai incredere in tine. Si nu fa aceeasi greseala. Te pup

| ONE123456789 explică (pentru IoanaLollo):

Nu voi face aceeasi greseala, cu siguranta. Stiu cum am fost crescuta. Pupici!

| ElenutzaBiencutza a răspuns:

Deci, eu am 19 ani. Si nici acum nu mi-am pierdut virginitatea. Amica ta este prea naiva si prea mica sa faca chestii de-aste. Asa ca, ai grija de ea. Este un sfat prietenesc de la mine.

| ONE123456789 explică (pentru ElenutzaBiencutza):

Da, mersi mult. Si felicitari!

| ElenutzaBiencutza a răspuns:

Eu am 19 ani si nici acum nu mi-am pierdut virginitatea. Amica ta este prea naiva si prea mica ca sa faca chestii de-astea. Asa ca ai grija de ea.

| LoKise a răspuns:

Ii spui frumos ca daca s-a despartit de ea nu a fost dragoste adevarata, o dragoste adevarata nu e de 6/7 luni, e de un timp indelungat sau chiar permanenta. Ii spui ca are abia 15 ani si are timp sa isi gaseasca iubitul pe care il asteapta, altii sunt si la 30 ani si inca isi cauta perechea potrivita

| ONE123456789 explică (pentru LoKise):

Mda, ea spune ca EA a pus punct relatiei. Cam asta e ciudat. Oricum, e o imatura dupa parerea mea. Mersi de raspuns.