Întrebare recomandată | Marrythenight a întrebat:

Am aflat ca mama il inseala pe tata, am vazut niste mesaje si ea banuieste asta. Si se comporta foarte urat cu mine, ma jigneste din orice... i am zis o data sa ii fie rusine ca face ceea ce face, ca tata lucreaza de 10 ani in afara sa aiba ce manca, si isi bate joc de el. Si a zis ca nu ii e rusine deloc, si ca nu asculta de panarame ca mine. Cred ca ea se oftica ca stiu asta cu mesajele. nu mai suport sa o vad vorbind cu acel barbat. vreau sa ii spun tatei, dar ea apoi ma va uri... ce sa fac?

41 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Informeazal cat mai repede ca sa ii para rau de ceea ce face

| William a răspuns:

Ai doua varinate. Prima este sa ii spui tatalui tau, a doua este sa o santajezi pe mama ta. Fa ce crezi ca e mai bine.

| costis a răspuns:

Relatiile intre oameni sunt complicate. Toti vrem sa fie lucrurile frumoase, insa omul are si instincte.

Eu zic sa nu te bagi. Barbatii plecati de mult timp cam stiu ce se petrece acasa. Lasa-i sa isi rezolve singuri problemele.

| T0T a răspuns (pentru costis):

Cum să știe mă? Doar să fie proști sau să fie la fel de nemernici ca soțiile. Acum mie nu mi se pare normal ca el să plece să muncească și să aducă bani iar nevastă-sa să își bată joc. Adevărul e că nu ai cum să fii plecat de atâta timp dacă există dragoste, deci poate nu e nimic. E o parte de adevăr și la ce zici tu.

| Dreamer a răspuns:

Daca mama ta te considera pe tine, copilul ei, o panarama....nu ar trebui sa-ti mai faci griji ca te va uri pentru ca, cu siguranta daca te iubeste nu o face ndeajuns. Tatal tau TREBUIE sa stie, INSA, nu inainte de a afla motivul pentru care o face. Cumva trebuie sa afli DE CE, sa nu-ti para rau mai tarziu ca nu i-ai dat si ei o sansa. Viitorul tau trebuie sa fie alaturi de tatal tau, nu stiu ce varsta ai, dar daca este frageda ceea ce face acum mama ta te poate influenta si pe tine pe viitor.

| T0T a răspuns:

Să te urască, panaramele astea trebuie lăsate în plata Domnului. Spune-i tatălui tău.

| senstein a răspuns (pentru T0T):

Cel mai bun raspuns!

| T0T a răspuns:

Căsătoria reprezintă un jurământ religios. Atât am mai avut de spus.

| sofisis a răspuns (pentru T0T):

Juramant pe care biserica te lasa sa il faci de 3 ori, cu 3 persoane diferite laughing
Bun argumentul tau.

| T0T a răspuns (pentru sofisis):

Jurământ pe care unele persoane nu sunt în stare să și-l țină căci nu sunt destul de evoluate spiritual și nu se căsătoresc din iubire. Dacă tu susții căsătoria fără iubire atunci ești cum am spus mai sus. Acel jurământ, cu condițiile pe care persoanele ar trebui să le împlinească este unul sacru. Acel jurământ într-adevăr se poate rupe dar în caz că unul dintre parteneri face ce face acea panaramă. Atunci celălalt nu mai este obligat să rămână cu ea. De aceea se poate realiza de mai multe ori. Văd că multora le cam lipsește moralitatea și puterea de judecată. Dacă tu preferi o viață aventuroasă așa cum preferă cea de mai sus cum am și numit-o, atunci chiar meriți acele diplome.

| sofisis a răspuns (pentru T0T):

Stiu ca am primit pe merit acele diplome. Tot ce am facut pana acum in viata am facut pe fortele mele laughing)
Draga mea/dragul meu...o casnicie in care 10 ani de zile partenerii sunt pe parti diferite ale planetei, nu prea mai e casnicie. Oamenii aleg zilnic persoana cu care vor sa stea, ori daca acea persoana nu este acolo, la un moment dat, se vor reorienta. E legea firii si mie personal mi se pare perfect normal. E posibil de exemplu mama fe-tii sa fii aflat ceva despre sotul ei si de aceea si-a permis si ea la randu-i sa isi traiasca viata. Nu ai de unde sa stii ce se intampla intre doi oameni si prin urmare nu prea e bine sa te bagi.
Parerea mea ramane aceeasi. Daca o intreaba taica-su sa-i spuna. Dar daca nu, nu.

| T0T a răspuns (pentru sofisis):

Sunt separați dar taică-su muncește și îi trimite bani. Îi trimite degeaba sau că este nevastă-sa? Așa putea să o ia pe fată la el și era mai ușor. El chiar face un sacrificiu și merită apreciat pentru asta. Nu este deloc legea firii. Este legea firii pentru cei care nu au voință.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Sunt căsnicii unde nu s-ar înșela indiferent de situații, în alea unde există dragoste, desigur.

| sofisis a răspuns (pentru T0T):

Dragostea e ceva ce se intretine atat psihic cat si fizic. Nu e ceva ce castigi la loto si gata, e bun castigat. Nu poti intretine o dragoste in care 10 ani stai fara partener langa tine. Eu de exemplu as divorta direct daca sotul meu ar pleca in strainatate sa munceasca iar eu ar trebui sa raman acasa cu copilul.

| T0T a răspuns (pentru sofisis):

Sunt persoane și persoane. Nu te poți pune în acea situație. Dar eu asta zic. Căsătoria în această situație nu își are rostul, adică e degeaba. De ce să nu spună copilul? Măcar să fie ceva categoric totuși.

| sofisis a răspuns (pentru T0T):

Pentru ca nu e ok ca un copil sa poarte pe umerii lui vina destramarii casniciei parintilor lui. D'aia. Este o tema prea complexa si de cele mai multe ori "mesagerul" - indiferent cine e el - are de pierdut.
Ma-sa probabil se va purta cu ea urat si o va invinovatii, iar tac-su probabil ii va multumi si cam atat. Si daca se despart, inevitabil cumva vina va pica pe ea (stiu ca nu are logica dar oamenii sunt foarte irationali cand e vorba de lucruri de genul asta) si daca nu se despart oricum va ramane o tensiune eterna. Pe langa asta, probabil ca tatal ei va incepe mereu sa o intrebe de mama ei si va deveni un fel de intermadiar.

| T0T a răspuns (pentru sofisis):

Oricum nu e nicio căsnicie asta. Tatăl ei trebuie să ştie indiferent şi spunând că ceea ce face ea e un lucru normal este greşit. Mai bine să se termine căsnicia căci panarama nu este îndreptățită să primească bani munciți de bărbatul ei dacă aceasta îl înșală, atunci nu văd ce drept ar avea ea asupra acelor bani. Este foarte normal. Crezi că doar îi va mulţumi? Eu nu cred. Oricum e părerea ta. Eu mi-o mențin și nu mai insist.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Și având în vedere cum se comportă mama copilului chiar și față de copil (nu mi se pare comportament de mama normală) cred că i-ar fi mult mai bine cu tatăl în străinătate. Învață o limbă, o duce mai bine. Ar fi mult mai bine pentru copil. O femeie normală ar pune punct din propria inițiativă nu ar înșela așa pe la spate ca să profite și de banii soțului. De aceea am numit-o panaramă. Asta e.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Acum depinde și de situație mai per ansamblu. Dar oricum asemenea lucruri, acest comportament al acelei femei sunt sub orice critică.

| RainmakerX a răspuns:

Mai bine ii spui tatalui tau ce se petrece... vrei sa traiesti pemanent cu frica? Tatal tau ar trebui sa stie pentru cine isi da el silinta in strainatate.
Totusi... daca tatal tau a stat departe 10 ani atunci poate ca si el a gasit pe altcineva. Poate parintii tai mai sunt impreuna doar pentru tine... poate ca el stie deja ce se intampla dar se complace in aceasta situatie.
Nu este recomandat sa te bagi. Pentru inceput discuta frumos cu mama ta...

| sofisis a răspuns:

Parerea mea e sa nu te bagi. Niciodata nu e ok sa te bagi intr-o casnicie daca nu ti se cere in mod explicit.
Daca tatal tau te intreaba, ii poti spune. Dar pentru niste mesaje, sa creezi asemenea furtuna...mi se pare inutil.
Trebuie sa intelegi ceva : 10 ani sa stai separat de sot/sotie e foarte, foarte mult. Este oarecum de inteles ca atat ea, cat si el (pentru ca sa nu crezi ca el de 10 ani nu a mai trait cu nimeni acolo unde e plecat) au nevoie de cineva sa le fie aproape.

| PedoBarbie a răspuns:

Eu zic s nu te bagi. Las-i pe prinii ti s decid. Eu personal nu m-am bgat n chesti de genul c nu e bine.

| TiberiuFasole a răspuns:

Daca tu ai fi tatal tau, ai vrea sa ti se spuna, sau sa ramana secret? Gandeste-te, daca tu ai fi in locul lui. Ce ai vrea? Eu cred ca ai vrea sa aflii. Cum adica o sa te urasca? Deja o face, deci n-ai nimic de pierdut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i tatălui tău adevărul. nu merită să fie mințit. mama ta o să te urască? deja face asta într-un fel prin faptul că nu o interesează de familia voastră.

| senstein a răspuns:

Genu' asta de mame is panarame...am si eu una si stiu laughing

| Basthet a răspuns:

Bună! Și eu gândesc ca și sofisis. Nu e bine să te amesteci în treaba asta. Nu e de crezut că tatăl tău a stat 10 ani departe de mama și nu a avut legături cu nicio femeie. E trist să o spun, dar natura își cere drepturile și la mame și la tați. Pe de altă parte, te întreb eu: are mama grijă de tine? Te hrănește, te spală, te îmbracă, îți dă bani de buzunar? Dacă da, las-o în pace, e problema ei, nu a ta.
Îți doresc înțelepciune!

| Sweet155 a răspuns:

Mai bine spune-i tatalui tau ca mai devreme sau mai tarziu va afla.

| Ohaithar a răspuns:

Hmm. Întreab-o dacă mai ține la taicătu. Întreab-o de ce. Dacă te face panaramă, probabil îți va zice sincer. Dacă te ignoră, aș zice să te gândești să-i zici lu taicătu. Gândește-te că dacă taicătu face ce aș face eu, tu vei avea mult de suferit după. Mai e și chestia că dacă taicătu e acolo de atâția ani, nu garantez că e ușă de biserică.

| Painkeeper a răspuns:

Hmm... Dupa circumstantele date, mama ta ar trebui sa fie ingrijorata de faptul ca i-ai aflat "micul secret" si ar trebui sa incerce sa-ti intre in gratii. Te-ai gandit ca e posibil ca tu sa fi interpretat gresit mesajele? Nu cred ca ai reusi sa o santajezi, data fiind reactia ei la ceea ce i-ai spus, asa ca cea mai buna solutie ar fi sa incerci sa vorbesti cu tatal tau. Vreau sa te atentionez in legatura cu ceva: ia-o mai pe ocolite cand ii spui ce crezi tatalui tau. S-ar putea sa aiba vreo reactie agresiva si sa se termine urat povestea. Inainte de asta, poarta o discutie inteligenta si cu mama ta; o discutie in care sa incerci sa faci lucrurile sa iasa in favoarea ta, dar sa menti si o doza constanta de sinceritate si in care SA NU II SPUI SUB NICIO FORMA ca ai de gand sa ii marturisesti tatalui tau asta. Ba dimpotriva, castiga-i increderea si spune-i ca nu ai putea sa-i faci asta mamei tale.Nu poti sa te cucli pe urechea asta pana nu o faci sa recunoasca singura. Sper ca sfatul meu e considerabil si te poate ajuta.

| ancaelena24 a răspuns:

Mama ta poate ca simte nevoia unei companii masculine si 10 ani e desstul de mult si e de inteles (chiar daca totusi nu e ok sa-ti inseli partenerul. Mult mai grav mi se pare ca se comporta asa cu tine. Adica, nu ai tu ca si mama sa-i vorbesti asa fiului tau in timp ce tu flirtezi cu barbati pe facebook. Asta e deja (nu mai zic)... Spune-i neaparat tatalui.

| LoveBlueSky a răspuns:

Salut! Imi pare rau ca a trebuit sa asculti jigniri si sa treci prin situatia asta. Iti recomand sa nu intervi in casnicia lor dar in cazul in care tatal tau te intreaba, ti-as spune sa ii spui adevarul. Bafta!

| Nataliaa25 a răspuns:

Cel mai indicat ar fi sa nu te bagi in relatia lor, tatal tau a stat plecat 10 ani si crezi ca i-a fost fidel mamei tale in toti acesti ani? Nu te mai gandi la lucrurile astea, poate ca mama si tatal tau nu se mai inteleg prea bine iar tu nici nu stii. De altfel, in calitate de copil nu ar trebui sa iti judeci mama. Dar daca nu te poti abtine discuta cu mama ta, spune-i frumos : - Mami, putem vorbi te rog? Si apoi o intrebi ce se intampla intre ea si tatal tau, fiindca este totusi posibil sa nu mai fie asa apropiati si sa nu iti fii spus tie. Bafta! happy

| Ode34 a răspuns:

Nu merita sa suferi,nu merita nici tatal tau sa sufere. Sa-i spui talalui tau,ZIC! Daca nu te-ar jigni si s-ar comporta urat cu tine, ai putea sa o santajesti cu asta si sa obtii ceea ce vrei. Pana una alta, ti-e mama, trebuie sa vorbesti intai cu ea, s-o intrebi daca mai tine la tatal tau ..etc. E greu.
Oricum, decizia e in mainile tale... spune-i, nu-i spune, oricum o sa suferi sad

| JustLiv a răspuns:

Uite, eu am trecut prin aceeasi problema. Doar ca la mine mama lucreaza toate ziua( peste 10 ore) si tata era alcoolic si isi petrecea ingrijorator de mult timp pe la o vecina. Ma batea ziua iar eu nu ii ziceam mamei ca sa nu dea in mine. Dar i-am zis mamei si dupa ce a divortat, a fost mai bine. Fiecare a luat-o pe drumul lui. Daca MAMA ta vorbeste asa cu tine, probabil ca nu ii pasa. Ar trebui sa ii zici tatalui tau, desi s-ar putea sa fie ranit la inceput. Timpul le vindeca pe toate, asa se va intampla si cu tine. Si crede-ma, daca te va uri nu merita sa fie mama( fara suparare). Dupa ce parintii mei au divortat si inainte, am fost amenintata cu moartea. Dar vezi, inca sunt in viata tastand si sfatuindu-te sa zici. Toate chestiile astea sunt doar de frica (,) ca celalt va afla. Oricum vor iesi la iveala intr-o buna zi si atunci va fi un scandal imens. Pana la urma faci cum vrei, dar poti alege sa suferi vazand cum mama ta face toate astea sau sa se ajunga la divort. Imi pare rau pentru tine, sper sa se rezolve. Si iti dau un sfat- pastreaza-ti zambetul indiferent de cat de tare ploua afara, ca s fii in stare sa mai vezi soarele.happy

| ComanAndreeaIulia a răspuns:

Nu prea stii daca si tatal tau face asta, mai ales daca e mukt timp plecat.Si daca tot te certi cu mama ta, nu vad de ce sa ii pierzi pe amandoi.Eu zic sa ii spui.

| larisu a răspuns:

Eu zic sa ii spui tatalui tau pentru ca pana la urma tot va aflat poate de la altcineva si asa mai bine afla de la tine gandeste-te si la tatal tau

| Teoprica a răspuns:

Te sfatuiesc sa ii spui tatalui tau, daca te iubeste o sa se desparta de mama ta si va avea o viata mai buna doar cu tine. Draga mea, chiar imi pare rau si te sustin. T e rog ai grija de tine. Pup :*

| Gabriel_Allex_1996 a răspuns:

Parerea mea este sa ii spui tatalui tau, iar daca te va uri te duci la el si gata!

| Denisa132006 a răspuns:

Spune-i tatalui tau, asta e singura metoda. Si mama ta o sa te urasca pentru asta? Ea deja face asta ca nu o intereseaza de familia voastra si o intreseaza de acel barbat. Sper ca te-am ajutat

| silviab a răspuns:

Daca mama ta chiar tinea la tatal tau, sa spun asa, nu se ajungea aici...prima data ar trebui sa te gandesti la situatia in ansamblu, oare cum ar fi daca ai fi in locul tatalui tau, cum ai reactiona daca ai afla, ce ai face. Cu mama ta oricum nu ai ce face, daca ea deja asa se comporta cu tine. Nimeni nu stie prin ce treci, dar ar trebui sa incerci sa discuti si cu ea, macar sa iti explice de ce face ce face. Sa fii si tu impacata cu gandul ca asta e, asa e viata. Fii tare, ca viata merge mai departe!

| gogoo a răspuns:

Cum ce sa faci? ii spui tatalui tau. happy mamei tale e clar ca nu I mai pasa de familie, ci numai de acel barbat. nu mai stati asa. happy