| Legend123 a întrebat:

acum o ora m-am uitat in telefonul mamei si am văzut niște mesaje cu un bărbat. Cu te iubesc mi-e dor de tine. Deci mama i-l inseala pe tata. Ce pot sa fac mA simt foarte nasol..sunt băiat am 15 ani. Ce pot sa fac? Îmi e Rușine sa sa ii spun mamei ca am aflat iar tatei nu ii spun ca nu vreau sa plece. Menționez ca tata vine odată pe săptămana doar in weekend acasă deoarece Muncește Mai departe. Ce sa fac ca numai pot îmi vine sa plâng.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Tu ce cauti in telefonul altuia? Urat obicei; data viitoare sa nu se mai intample. Te-ai intrebat daca mesajele sunt trimise de tatal tau?
Dar daca nu este asa, atunci singurul lucru pe care-l poti face este sa ceri ca Dumnezeu sa intervina sa rezolve problema. Intai Ii ceri iertare pentru ca ai pus mana pe telefonul altuia -pentru ca tot ce ii deranjeaza pe oameni Il deanjeaza pe Dumnezeu mai intai. Roaga-L sa te ierte si te va ierta. Crede lucrul acesta. Apoi roaga-L sa intervina sa rezolve El problema, si ca familia voastra sa nu se destrame. Este privilegiul nostru sa ne plecam pe genunchi si sa-I spunem Bunului nostru Tata ceresc tot ce avem pe suflet. Totodata este bucuria Lui nu doar sa ne asculte, ci si sa implineasca cererile noastre, daca vom crede ca ceea ce I-am cerut dupa voia Lui va face.
Deci daca iti este rusine sa ii spui mamei tale lucrul pe care l-ai descoperit, atunci sa nu iti fie rusine sa ceri lui Dumnezeu in rugaciune -in gand sau cu voce tare- interventia Sa. O va face; crede numai. Este singurul lucru pe care il poti face. Pune-L pe Dumnezeu la incercare si vei veea atunci cum rezolva El toate problemele. Este sansa ta. Vei face tu lucrul acesta?
"Puneti-Ma astfel la incercare, zice Domnul ostirilor, si veti vedea daca nu va voi deschide zagazurile cerurilor si daca nu voi turna peste voi belsug de binecuvantare." (Maleahi.3:10)

| RobertMoon a răspuns (pentru anonimg):

Daca nu ai voie sa umblii in telefonul propriului tau parinte, care este un bun ca si cum al fi al tau. Cum pot obtine informatii daca il supraveghez pe tata?

| anonimg a răspuns (pentru RobertMoon):

Cand eram mic, langa telefonul fix exista o agenda de telefoane in care tata ma punea sa-i scriu numere si adrese; toata casa avea acces la agenda aceea. Nu tot la fel stau lucrurile si cu telefonul mobil. In el sunt scrise mesaje si notite personale -fie coduri pin, fie parolele adreselor de email, etc. Increderea familiei nu trebuie castigata prin dezvaluirea parolelor de pe telefon, si nici prin citirea mesajelor din el.

10 răspunsuri:
| William a răspuns:

O poti santaja sa iti cumpere tot ce vrei big grin.

| RobertMoon a răspuns:

Asta e povestea clasica cu tatal plecat, iar mama il inseala cu gradinarul laughing nu trebuie sa faci nimic decat sa astepti ea va decide ce e cel mai bine sa faca. S-a intamplat si cu tata odata se purta ciudat si am aflat ca are o amanta dupa ce i-am umblat in telefon, si acum e bine i-a trecut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alta data sa iti vezi de treaba ta sa nu te doara de altul. acum mori cu gandul " ce ar fi fost daca".

| Legend123 explică:

Din cate am vazut..este o relatie la distanta dar chiar si asa... din cate am vazut vorbeste foarte copilareste te iubesc iubi bla bla cum vorbesc si eu cu fetele in pana mea nu mi se pare corect ca o femeie la 40 de ani sa faca asa ceva. mor cand pleaca tata iar la munca ca acum e in concediu o sa ii fac un scandal monstru, o sa o amenint ca plec de acasa ca ii spun tatei pana nu o sa mai vorbeasca cu ala.

| flytothemoon a răspuns:

Pai, in primul rand, ar trebui sa vorbesti cu mama ta. Vezi ce poti rezolva vorbind doar cu ea si daca nu vrea sa te asculte amenint-o ca o spui tatalui tau. Daca nici asa... apeleaza la tatal tau! Bafta! happy

| Justaghost a răspuns:

Hei! Stai calm. happy Cred ca ar trebui sa vorbesti cu mama ta mai intai...probabil ii este greu ca tatal tau e plecat toata saptamana si poate fi doar o escapada si nimic serios. Daca nu, mai sunt persoane in cazul tau...nu e sfarsitul lumii..inteleg ca e greu, dar esti mare deja si ar trebui sa te preocupe viata ta de acum.

| SmileyIsHappy a răspuns:

Imi pare rau pentru tine.Singurul lucru pe care poti sa il faci este sa vorbesti cu mama ta, oricat de greu ar fi trebuie sa faci asta. Poate acel numar e al tatal lui tau, daca nu vorbeste cu ea.Bafta

| AndreeaBii a răspuns:

Din pacate, mai mereu cand unul dintre parinti lucreaza departe de casa. relatia se raceste si in cele mai multe cazuri respectivul isi face "amant/a". Nu ai ce face, decat sa o intrebi pe mama ta daca il mai iubeste pe tatal tau si. apoi spune-i ca din gresesla ai vazut acele mesaje. Sper ca te-am ajutat :* big grin