| Evelineandre00 a întrebat:

Am ajuns pe acest site deoarece simteam nevoia sa vorbesc cu cineva, sa imi dea sfaturi deoarece pur si simplu pot spune ca am cazut intr-o depresie din cauza problemelor familiale. Stiu ca pare un roman. Dar pierdeti doar 10 min din timpul vostru. Nu evitati va rog! Parintii mei sunt despartiti de aproape 4 ani, din cauza tatalui meu, pentru ca a inselat-o pe mama cu o "domnisoara" pot spune de varsta de 25-26 de ani, cert este faptul ca eu mai am o sora de 21 ani.Este penibil! "Domnisoara" si sora mea sunt c-am de aceeasi varsta…bine…diferenta de cativa ani. Dar totusi! Ar fi putut sa ii fie fiica. La inceputul relatiei lor, acum 4 ani,eu,sora si mama mea nu ne dadusem seama ca tata are pe altcineva. Deoarece se purta frumos,pana si cu mama…cadouri,ieseam impreuna,picnic, mare etc. Intr-o seara cand fuseseram la nasii mei. Tata tot mergea la baie si il auzeam ca vorbea la telefon, eu fiind mai mica nu prea realizam ce se intampla.Dar stiam ca ceva nu este inregula.Asa ca, in aceeasi seara cand am prins ocazia i-am luat telefonul si am sunat la ultimul nr apelat. Ca sa vezi… era o femeie. Deja stia si mama. Pentru ca eram cu ea cand am sunat. Cand am plecat am inceput sa bat apropouri. Oricum isi daduse seama ca stiu. Dupa scurt timp.Au inceput problemele. Tata cu care vorbeam zilnic la telefon, care ma intreba ce mai fac, care imi spunea ca ma iubeste disparuse.Devenise pur si simplu un strain.Pentru mine si fam mea. Ai mei sunt despartiti, dar nu divortati.Doar ca stau separat.Fiecare in alt oras.Si este foarte greu. Pentru ca eu si sora mea trebuie sa ne tot mutam. Dintr-o parte in alta. De ex: o saptamana la mama, o saptamana la tata si tot asa si e fff greu si plus de asta nu vreau sa ma despart de ei. Ii iubesc la fel de mult. Doar ca intre mine si tata era o relatie foarte stransa cand eram mai mica. Era preferatul meu. Cum se zice: "fata lui tata" si mama doar ca cu ea nu eram la fel, ea era mai mult cu sora mea. In acel moment am avut probleme foarte mari. Atat de rau eram psihic incat nu mai faceam fata nicaieri. Ma imprietenisem cu fete..baieti mai golani pot spune. Care se drogau.beau. nu mergeau la scoala. Nimic. Incepuseram si eu. Spuneam ca asa poate mai uit. Am avut probleme si la scoala. Noroc ca mama mea. Si toata familia mea. M-au sprijinit psihic. Si incet incet am trecut peste cu ajutorul lor.Acuma pot spune ca sunt o fata normala.Imi vad de viata mea.merg la scoala,am planuri mari, sa am un viitor stralucit. In ciuda faptelor intamplate. Acuma tata si-a mai revenit. Am inceput sa mai vb cu el si asa. Chiar si mama, doar ca ei nu mai au relatii sexuale.Nu am nimic cu el.Nu are nici un viciu rau, sa bea sau altceva. Din contra este foarte muncitor. Lucreaza foarte mult. Are propia sa firma. Si etc. Deci il admir. E de nota 10..doar ca…cuvantul "tata" nu mai inseamna ce a insemnat odata pentru mine. Nu mai sunt atat de deschisa fata de el, pot spune ca avem o relatie mai mult financiara atata ca imi da bani.si aia in ultimul timp nici nu imi mai prea da. Totusi sunt fata, am nevoie si eu. Vreau sa imi iau ceva, ies cu prieteni, vacanta etc. Simt si eu nevoia de ceva. Imi da limitat. De exemplu : daca ar putea mi-ar da doar 50 lei pe saptamana. Poate nici atat. Infine sa zicem. Asta nu e o problema. Problema e … relatia intre mine si el. Uneori simt nevoia sa imi fie aproape.pur si simplu am nevoie de el.Mi-as fi dorit sa stie ce simt pentru el, de ce sunt trista. Dar nimic. Pur si simplu. Simt nevoia sa ii spun ca il iubesc dar nu pot. Ceva ma opreste. Tot timpul ne scoate ochii. Ca s-a saturat sa munceasca, ca noi ii cerem tot timpul bani si asa. Normal, avem nevoie la oras este foarte greu de trait. Avem nevoie de bani pentru casa,facturi,scoala,facultate, viata de zi cu zi.Dar pe langa asta, el nu se gandeste niciodata.Si faza e ca nici pe noi nu ne lasa sa lucram,deoarece tot timpul spune ca avem timp sa lucram toata viata,acum sa ne vedem de scoala. Da, este adevarat dar atunci de ce ne mai scoate ochii. Ca noi avem mai mult nevoie de el, nu de banii lui.Cred ca eu sunt ceea mai afectata dintre mama si sora mea.fiind si ceea mai mica. Si cea mai apropiata de tata. Nu stiu ce sa mai fac. M-am saturat. Va rog astept sfaturi.

4 răspunsuri:
| ellalove a răspuns:

Intr`adevar stiu cum te simti..si eu am fost dezamagita de multe ori de tatal meu doar prin simplul fapt ca arata ca nu ii pasa de noioh go on Si eu sunt cea mai mica in familie si la fel ma simt si eu cel mai rau cand se intampla ceva si te intelegstraight face Si uitee ce zic eu..chiar daca iti este greu ar trebui sa vorbesti cu tatal tau si sa-i zici ce ai pe suflet...si chiar daca el nu o sa se schimbe macar o sa stie cum te simti tusad si pana atunci tu traieste pentru tine si niciodata sa nu te dai batuta:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

OK explicami pentru un copil de 12 ani e prea lung carnatzulhappy

| Bababam a răspuns:

De fapt are 17 ani... E o situatie destul de delicata. Stiu prin ce treci, sau cel putin aproximativ, dar ai mei nu s-au certat din cauza unei persoane ci nu mai mergea, pur si simplu relatia dintre ei. Nu inteleg de ce tatal tau continua sa fie rece, doar pentru simplu fapt ca ai aflat si l-ai "dat in gat". Eu zic sa te atasezi mai mult de mama, sa discuti cu ea tot ce discutai cu tatal tau, sunt sigur ca poate fi la fel de ascultatoare, daca nu mai buna. Stiu cum e genul de tata care reproseaza mereu ca ceri bani, cu toate ca nu iti da exagerat tongue. Sper ca situatia sa se mai amelioreze si tatal sa revina la starea lui initiala. Bafta!

| Madalina101 a răspuns:

Trebuie sa lasi deoparte problemele lor, sa numai fi atat de afectata de ceea ce se intampla in jurul tau pentru ca mai tarziu totul poate fi fatal pentru tine(cum ai si spus despre anturajul tau).Cu timpul vei putea trece peste si vei intelege toate raspunsurile la aceste intrebari, pana atunci trebuie sa te detasezi, sa ti continui studiile si la momentul potrivit vei intelege totul.Nu ti mai pune atatea intrebari, accepta ceea ce s a intamplat si treci peste.