| BloomyxD a întrebat:

Am aproape 13 ani happy si am un frate mai mic de 2 ani jumatate. De cand s-a nascut m-am departat foarte mult de familie. Nu sunt geloasa pe el deloc, dare vorba ca n u mai pot vorbii cu poarintii despre scoala, ei nu ma mai ajuta, nu mai sunt apropoiati de mine... si nu stiu cum sa le spun. Cand sutem cu totii impreuna nu ma simt bine, simt un fel de teama. [nu m`au batut in viata lor]. As vrea sa ma aopropii inapoi de ei, si sa reusesc sa vorbescu cu ei sad. Multumesc kiss!

11 răspunsuri:
| sonny89 a răspuns:

Nimic nu s-a schimbat. Teama vine din faptul ca tu crezi ca parintii tai nu iti mai acorda atentie pentru ca tin mai mult la fratele tau! E doar in mintea ta, amandoi sunteti la fel de importanti pentru ei, insa el avand doar doi ani si jumatate, e ceva normal sa castige o parte mai mare din atentia lor. Trebuie doar sa stii ca parintii tai vor fi langa tine oricand ai nevoie, dar odata ce tu cresti vor incerca sa se implice mai putin in viata ta, asteptand ca tu sa le ceri asta. Nu stiu cum sa te apropii de ei, dar daca nu te mai gandesti la asta poate vei realiza ca de fapt sunteti foarte apropiati.

| GandesteLogic2011 a răspuns:

Animalele au acelasi comportament cu al nostru, Puiul care zboara Nu va primi aceieasi atentie ca cel care nu zboara inca,

| LoGaS a răspuns:

Buna. Pai cum sa-ti explic eu tie. Tu ai ai 12 ani el 2. Este normal ca parintii sa se ocupe mai mult de el pentru a-i da educatia necesara, pentru al invata ce trebuie facut si ce nu, ce e bine si ce nu, asa cum s-a intamplat si la tine. Ar trebui sa fi tu intelegatoare si sa ai incredere in ei. E imposibil sa nu te ajute cand le ceri ajutorul. Incearca sa comunici tu mai mult cu ei daca ei nu pot.

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Ca sa te apropii mai mult de ai ajuta'i si tu pe ei cu fratele tau.asa veti intra in discutii si inevitabil te vor intreba si de scoala.sau invata sa iti porti singura de grija, arata'le ca esti responsabila

| Gmcc a răspuns:

Probabil ca parintii tai au fost mai atenti cu fratele tau pentru ca este mic si are nevoie de afectiune, dragoste etc! Incearca sa vorbesti cu ei ca pe langa fratiorul tau te au si pe tine! Povesteste-le ca simnti nevoia sa vorbesti cu cine, ca observi ca te-ai cam indepartat de ei si vrei sa remediezi aceasta problema! Daca spui ca il iubesti pe fratiorul tau si nu esti gelos pe el e un argument bun ca parinti sa te inteleaga si o sa revina totul la normal! GARANTEZ!

| BloomyxD explică:

Va multumesc mult :*, aveti dreptate. voi incerca sa trec peste asta si sa incerc sa ma descurc singura!

| BloomyxD explică:

Da, am grija de fratele meu cand ei nu pot, si stiu sa am grija de mine. dar nu prea vad sa fi observat asta.

| craniw a răspuns:

N-ai nicio sansa. Ochii lor sunt indreptati spre cel mic.Resemneaza-te si cauta intelegerea de la o prietenie. Mai tarziu vor regreta purtarea lor, dar va fi prea tarziu. Iti doresc numai bine, Sebastian

| Crwd a răspuns:

Buna si eu am tot 13 ani numai ca sunt baiat si am o sora de 7 ani care de cand s-a nascut tot imi face probleme... tu ar trebui sa incerci sa vorbesti cu ei si sa le spui ceea ce nu te multumeste. Daca vrei ne putem intalni si iti mai dau sfaturi. mult noroc si la multi ani!

| eualexa29 a răspuns:

Sall! si eu am aceeasi problema am 12 ani si fratele mew are 2 ani jum si de cand s-a nascut parintii parca nu ma mai baga in seama...eu intotdeauna imi gasesc linistea ducand-ma la bunicahappy sper sa iti fie de ajuntor... funda?happy

| andrei9898 a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie teama cand vorbesti cu ei pentru ca la urma urmei sunt parintii tai.
E normal ca fratele tau sa primeasca mai multa atentie pentru ca este mic si are nevoie de ea.O sa te neglijeze pentru un timp, iar daca el va face o prostie vor da vina pe tine pentru ca esti mai mare. Dupa ce o sa mai cresca o sa vezi ca nu o sa mai fie la fel.
Chesti asta cu toata atentia acordata celui mic trece repede!