| Adinutsaaa a întrebat:

Am ceva "probleme" cu parintii mei si anume : Ei nu isi dau seama ca eu am crescut! (Am 19 ani ) si nu prea am libertate. Am o relatie insa mereu intervin certuri din aceasta cauza pentru ca ei mereu au ceva de spus ( Nu te duci acolo pentru ca mergi cu masina si poate patesti ceva, sa vin acasa devreme ). Iubitul meu are 24 de ani si el vrea o relatie serioasa si eu vreau acelasi lucru si parintii mei stiu acest lucru pentru ca iubitul meu vine la mine acasa.Nu stiu ce sa mai fac pentru ca le-am explicat ca am crescut si ca am nevoie de mai multa libertate dar ei nu inteleg si o tin pe a lor. Pur si simplu nu stiu cum sa mai procedez. Help me! 11

9 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Deja dupa 19 ani trebuie sa te gandesti la posibilitatea de a avea propria casa...
Macar un apartament de inchiriat care sa fie al tau!
Parintii chiar daca sunt bine intentionati niciodata nu o sa fie de acord cu faptul ca copilul lor este adult...e normal.
Trebuie sa iti iei viata in propriile maini odata si odata... spune-le ca ai luat in considerare varianta asta si vezi reactia lor!
Daca este sa te vada pe picioarele tale atunci o sa realizeze si ei ca ai crescut...dar nu poti sa fie dependenta de ei la nesfarsit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mărită-te, dacă merită. Dacă nu, ia-ţi un serviciu, eventual şi el dacă nu are, şi închiriaţi o garsonieră. O să vezi pe parcurs ce mai poţi face.

| Adinutsaaa explică (pentru anonim_4396):

Pai eu sunt la scoala inca..am Bac-ul anul aceasta. El are un serviciu, poate sa ma intretina pentru ca castiga destul de bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adinutsaaa):

Sugerez să ai şi tu banii tăi. Te poţi baza pe ei, la o adică, şi nimeni din apropierea lui nu va putea spune că "uite, asta stă cu tine pentru că ai bani". Cred că ştii cât de repede se ajunge la aşa ceva happy

| Adinutsaaa explică (pentru anonim_4396):

Da. bineinteles happy Nici nu as vrea ca eu sa stau acasa si el sa munceasca

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Ei bine ei te vor considera mereu fetiţa lor si nu vei fi niciodata suficient de matura pentru ei. Explica-le totusi ca ai mai crescut, ca nu mai esti copilul de odinioara si ar veni timpul sa "parasesti cuibul " cat de curand

| Adinutsaaa explică (pentru Brăila_Ana_Cosmina_1997):

Le-am explicat ca am crescut si ca am nevoie de mai multa libertate.Iar ei imi raspund mereu ca o sa ma distrez cand o sa ma marit! Pai atunci nu am de ales nu?

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns (pentru Adinutsaaa):

Si ce zic despre relatia ta cu baiatul ala?

| Adinutsaaa explică (pentru Brăila_Ana_Cosmina_1997):

Pai ei sunt de acord cu el. Il plac, vine la mine acasa si se intelege destul de bine cu ai mei. Insa ai mei vor sa imi vad de scoala si nu ma prea lasa sa ies dar eu vreau sa imi vad de scoala chiar daca sunt cu el dar am nevoie de mai multa libertate si atunci o sa fie totul Ok. Asa nu va trebui sa recurg la alte metode..care sa ii afecteze pe ei mai mult