| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi. Sunt foarte rusinoasa/emotiva, imi este frica sa comunic cu persoane noi. (Am 16 ani) cand eram mai mica adica acum vreo 2-3 ani eram la fel, dar ieseam mereu afara, aveam 2 prietene cu care imi petreceam tot timpul. Acum noi nici nu mai vorbim una are 19 ani si na. si cealalta a plecat din tara. acum ma simt singura nu mai mai cu cine sa vorbesc cu ele discutam absolut orice. Am intrat la liceu am avut norocul sa cunosc cateva persoane din clasa si m-am acomodat destul de repede, mi-am facut o prietena nu aveam prietenia aia stransa pe care o aveam cu cele doua, dar vorbeam. Acum cum am intrat in vacanta imi da mesaj doar cand are nevoie de ceva. Toata lumea iese afara, in parcuri peste tot si eu stau inchisa in casa nu am niciun prieten, nimeni nu ma baga in seama, daca nu au nevoie de ceva. Macar de ar fi cineva sa-mi dea un mesaj si sa ma intrebe cum esti, atat nimic mai mult, dar na. Mi se dau mesaje doar din interes.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mi se dau mesaje doar din interes? dar de ce ai vrea? cu toti avem interese fara interese nu am face nimic, omul e o fiinta lenesa in mare parte i place doar doar distractia si sa profite de alti pentru nevoile lor, isi dau mesaj ca poate iasa de sex din partea baietilor a fetelor poate iasa de o barfa etc si tu procedezi astfel cu toti procedam astfel, acum cu timiditatea las ca trece si aia cu timpul

| Dismally a răspuns:

Ar fi cazul sa iti cauti prieteni noi, dar stand in casa nu ii vei gasi. Iesi afara cat de des poti si incearca sa cunosti persoane noi.

| WaterDrop a răspuns:

Lasa fitele si cauta-ti niste persoane normale cu care sa umbli. Ai putea fi surprinsa cat te poti distra.

| Zaygon a răspuns:

Sa stii ca si eu am trecut prin asa ceva cand eram in liceu. Am fost si in scoala si in mare parte din liceu dat la o parte sau cautat doar pentru anumite lucruri/servicii dar cu timpul am invatat ca e mult mai bine sa fii pe drumul tau si sa nu depinzi asa mult de altii. Si ii okay sa te bagi in seama cu cine merita. Eu mereu incerc sa discut cu toata lumea doar ca am dat si peste nesuferiti.
Scrie-mi pe privat si povestim daca vrei.

| CapraAfganistana a răspuns:

Metin. Apucă-te de metin.