| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un sfat.
Deci prietenul meu de o vreme imi spune ca parintii lui doar profita de el. Il pun non stop la munca el si angajat fiind, job de vara. Infine, faza e ca el s-a angajat sa faca bani pentru el, sa nu depinda mereu de banii parintilor, si-a luat un telefon pentru ca avea unul pe butoane, si-a luat pc pentru ca celălalt se stricase. Pe pc de sta 2 minute il cearta ca cica a stat toata ziua, apoi se pun ai lui la pc si stau cu orele in timp ce el e pus la munca. Ii iau banii pur si simplu din portofel. Partea cea mai rea e ca il pun sa renunte la scoala pentru acel job handicapat doar ca sa aduca el bani. Ma-sa sta acasa si doar tatal lui lucra. Dar ce munca. sta si vegheaza si e platit. "Cu gramada". M-a enervat rau faza cu scoala, cum naiba sa renunte la scoala pentru bani. In ziua de azi banii conteaza mai mult ca fericirea si libertatea unui om? El are un vis, si si-l poate indeplini, invata bine la scoala de ce dracu sa il pui sa renunte la scoala. A spus ca a vorbit cu ei frumos dar mama lui l-a plesnit, ca trebuie sa faca asa cum zice ea. I-am spus sa se linisteasca si sa nu se lase de scoala in niciun caz, asa va putea sa faca ce ii place cel mai mult. Nu stiu, eu nu am cum sa le comand parintilor lui si nu ma cred nici in masura sa le dau eu sfaturi, nu stiu.
Asa el va fi trist toata viata si va regreta mereu, si nu vreau sa il vad asa. Vreau sa il ajut cumva dar nu stiu cum, va rog sa imi dati niste idei, nu stiu, orice.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Kryeno a răspuns:

Bună!
Părinții lui au o gravă problemă de perspectivă - ca să nu mă exprim mai urât. E clar că pentru ei au contat mai mult banii decât beneficiile aduse de școală și de acumularea de informație. Trist - pentru ei. Prietenul tău trebuie să înțeleagă că școala este importantă pentru el și nu trebuie să renunțe la ea - mai bine să ai mai puțini bani în perioada asta, dar să înveți și să ajungi să ai venituri mult mai mari ("Ai carte, ai parte"). Dacă nu merge cu vorba bună, presupun că prietenul tău nu are decât să se impună în fața lor (mai ales a mamei, care crede că știe foarte multe despre viață fără să știe mai nimic - altfel nu-mi explic cum poți da asemenea sfaturi, mai ales din postura de mamă). Pe lângă asta, e important pentru el să-și facă ordine în priorități, cum ai spus și tu: pe primul loc școala, terminarea studiilor, mai apoi job-urile și grijile legate de bani, pentru că influența venită din partea familiei sale este, părerea mea, extrem de proastă - o părere obiectivă, totodată, privind lucrurile din exterior, fără să fiu de partea cuiva sau implicat emoțional.

| Mihaelaaaa19 a răspuns (pentru Kryeno):

Partea proasta e ca atunci cand incearca sa se impuna apare violenta. Si nu e ok nici asa.

| alexboss2020 a răspuns (pentru Mihaelaaaa19):

Imi pare rau pentru el, asa parinti nu am vazut, cum ba ca parinte sa ii iei bani copilului tau care sunt munciti, vorbeste cu el si spune-i ca orice s-ar intampla inclusiv daca se ajunge le violenta sa nu renunte la scoala ar fi pacat sa nu se mai duca are potential si poate ajunge mare in viitor spune-i sa nu renunte la scoala, de multe ori se spune ca parintii au dreptate dar in cazul asta nu e asa!

| Mihaelaaaa19 a răspuns (pentru alexboss2020):

Asta ii si spun. El s-a cam saturat si a spus ca, cu asa parinti numai are rost. Dar da, eu voi insista si il voi incuraja, normal ca clachezi cand vezi ca parintii doar te folosesc si nu te incurajeaza sa iti urmezi visul.Multumesc!

8 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Pai exista protectia copilului. Daca e chiar atat de rau incat e pe punctul in care un copil intretine o familie sanatoasa e chiar trist si nu trebuie lasat asa

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Apreciez! Un copil sa întrețina o familie sănatoasă!
E de-a dreptul socant!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna. Off... destul de trist

| D3I3 a răspuns:

În locu lui, mi-aș lua pc-ul și mi l-aș băga în camera mea și nici musca să nu intre în ea în afară de mine. Câți ani are?
În orice caz, e viața lui. Poate să-i ofere mamei lui o parte din bani, dar nu pe toți, că sunt ai lui.

| Dobre_Bogdan_1999 a răspuns:

Sa caute o chirie si sa plece de acolo