| anonim_4396 a întrebat:

Buna,
Am nevoie de un sfat, va rog sa fiti cat se poate de seriosi (fara hate)
Locuiesc in Franta, am o relatie de 1 an de zile cu un arab. in urma cu 4 luni ne-am mutat impreuna intr-un apartament in chirie (mentionez ca suntem amandoi pe contrat si platim chirie in egala masura), dupa ce ne-am mutat impreuna a inceput sa devina agresiv, sa ma hartuiasca si sa ma traumatizeze psihic. Am luat decizia de a ma desparti de el iar dupa ce am luat aceasta decizie imi spune in fiecare zi sa imi iau bagajul si sa plec pentru ca el nu ma mai suporta. Problema mea este ca eu momentan nu muncesc (somaj) si nu am nici bani, nici alta locuinta unde m-as putea muta.
Intrebarea mea este ce ar trebui sa fac in aceasta situatie?

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te impaci bine cu franceza? exista asistenta sociala pentru femeile in abuz, ei iti pot oferi un apartament mic sau o camera cu chirie pana te pui la punct.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ce ar trebui, ci ce poți să faci. Nu poți să faci nimic înainte de a găsi serviciu.

| relian a răspuns:

Stai nitel, ai spus ca platiti in egala masura chiria, da? Daca tu nu ai job, de unde platesti in egala masura?

Inseamna ca ala plateste de fapt tot, asa ca daca tu nu mai vrei ceva cu el, este normal sa te dea afara, oricine asa ar proceda, ce is eu obligat sa te tiu pe tine pentru ce?
Macar de ai sta odata pe zi, sau de cateva ori pe saptamana, atunci as zice, stai aici pana gasesc alta, apoi oricum iti dau papucii.

Nu conteaza daca esti pe contract, mergi, spui acolo ca pleci, ca ramane el, ala o sa zica ca e de acord, asa ca pleci fara probleme.

Ce ai facut tu ai facut rau, adica sai dai papucii cand nici job nu ai, nici alta mascul pregatit, la care sa mergi.

Bine asa ca femeie esti ok, asta pentru ca sincer iti zic, majoritatea femeilor, isi cauta din timp altul, fara ca cel cu care stau sa stie si sare dintr-un papt in altul asa din mersu carutei laughing dar uite ca tu nu ai facut-o.

De aia am zis ca apreciez, sau zic acum, nu stiu daca ai facut-o din moralitate sau ca nu ai gasait deja laughing aia doar tu stii bine ce s-a intamplat.

Sa te ajute careva, nu vad cum si cine, pe aici majoritatea is romani care locuiesc in tara, putini care is pe afara, printre care si eu, doar ca eu is tocmai in America, asa ca nu vad cine tear ajuta.

Cunoasoc acolo in Franta la Marseille un roman, dar nu ti-l recomand, nici ca amic macar, nu cred ca tear ajuta ala cu ceva.

Ce poti sa faci? Vorbeste cu ala ce stai acum, cu arabu, sa te mai tina acolo o luna, si incepi sa cauti job, apoi te muti, cauti intre timp si chirie, dai anunturi acolo sa mai stai cu cineva, sa platesti jumate sa poti face fata.
Intreb, inainte sa te muti cu el unde ai stat, ce job ai avut? Cauta pe aia ce ai stat inainte, mergi si tu pe unde se mai string romanii acolo, mai intrebi de un job ceva.
Sau daca pe acolo este biserica de asta ortodoxa romaneasca, mergi si tu acolo, spune-le ca romanii care vin duminica la slujba ca ai nevoie de ceva ajutor, vezi poate so gasi careva sa te ajute.

Cind esti pe afara, trebuie sa stii f bine ce faci, cand sa faci, cum sa faci.Nu te certi cu ala stiind ca tu nu ai job, ca nu ai unde pleca.
Ce mai poti face, sa te intorci in RO, banui ca ai parinti, sau ai ceva rude.
Arab tia trebuit, arab ai gasit, asa ca mergi inapoi in RO alta sansa nu vad.

Am vazut spui ca esti in somaj, atunci mergi la primarie sau cine se ocupa pe acolo si le spui ca nu-ti permiti sa platesti chirie, francezii stiu ca au cel mai bun sistem de asta social din lume, dau aia un somaj f bun, stiu de la ala din Marseille el prefara sa stea in somaj decat sa munceasca laughing asa cauta si afla unde is aia ajutor social, mergi si vezi poate te ajuta aia o vreme.

| relian a răspuns:

Cum a ramas cu copilul cel aveai? Ai spus ca ai fost insarcinata in 7 luni, asta in 2018 prin 24 ianuarie si cautai disperata pe cineva care sa preia copilul, ai spus ca tu nu il vrei, ca l-ai facut pentru un iubit si ca ala a murit si ca nul mai vrei.

Deci ce s-a intamplat cu acel copil pana la urma? Acum vad esti in Franta, esti cun arab, nu ai job, deci care este adevarul, cine esti si ce cauti mai exact pe aici?

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Ce va mai place? draga sau dragul meu. eu sunt bine, copilul este bine, aceasta intrebare nu este despre mine, m-am gandit sa ajut o prietena, eu nu ma complic cu arabii, sunt niste oameni foarte urati. cum esti si tu de asemenea daca in loc sa raspunzi strict la intrebare, iti bagi nasul in viata mea personala. Nu am scris aici pentru a cere lectii de viata. Am nevoie de raspunsuri strict la acea intrebare (daca nu ai habar, stai in banca ta)

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai intrebat pentru nimeni, banui ca esti pe aici la agata, mai exact poate poate cade vreun fraier sa-l faci de bani.
Ati invatat orice coltisor din netu asta, duva dreacu in prapastie sa va duca laughing du-te munca putoare nu la intins mina.

| johnnny123 a răspuns:

"mentionez ca platim chirie in egala masura"
"eu momentan nu muncesc si nu am nici bani"

Deci până la urmă ai bani de jumătate de chirie sau nu? Pentru că dacă ai bani de jumătate de chirie, poate îți poți găsi ceva mult mai mic unde să locuiești singură.

Oricum ar fi, trebuie să-ți găsești de muncă și să pleci imediat de acolo. Nu înțeleg de ce ai așteptat 4 luni și nu ai făcut asta imediat ce a început să devină agresiv.

| LaviniuA a răspuns:

De ce nu revii in Romania? Daca stii franceza sau araba, te angajezi aici... translator de exemplu. Poti sa lucrezi si online ca freelancer.

| VadimIvanov a răspuns:

Ar trebui să îți găsești un job repede. Si atunci te vei descurca mai bine.

| PrinceCharming a răspuns:

Sa vii in Romania. A ramas casa aia din Moldova asa ca te poti muta acolo.