| Mimi3290 a întrebat:

Buna, am nevoie sa ma exprim și sa fiu îndrumată dar nu am de cine.
Stau de 2 ani cu soțul, un pitic de 7 luni și socrii în aceeași curte sunt zi de zi 24/24.
Dar simt ca socra mă innebuneste, ori poate sunt eu problema.
Orice fac cu piticul judecă și mă bate la cap ca ea nu așa o făcut și ca, consideră ca era mai bine cum făcea pe vremea ei.
Are pretenții ca, copilașul meu să îi zică mama pentru ca ea nu o avut numai 1 copil (păi puii mei de ce nu și-o făcut 3/4. Ca să îi zică mama) ceea ce nu sunt deloc de-acord, știind asta tot îi spune la pitic «  oh iubitul lui mama, hai la mama etc… orice trebuie sa îmi zică mama ».
Orice îi spun în legătură cu piticul face totul invers. Daca ii zic sa nu mi-l plimbe pe jos doar in ciorapi, ea il plimba doar in ciorapi ca doar asa l-o crescut și ea pe al ei.
Daca se îmbolnăvește piticul și ii dau ce zice doctorul, nu ii bun, ca de ce nu ii dau ce i-o dat ea la soțul acum 27 de ani.
Deci vă jur oameni buni ca înnebunesc. Din cauza ei, pentru ca o umplut capul soțului nu mai pot să merg să îmi văd bunica.
Deci nu stiu, am văzut la ea deja 3/4 fete.
La soțul nu îi pot spune pentru ca el imediat se enervează, mi-o zis să nu bag în seamă, dar nu mai pot. Deja pur și simplu îmi arată ca mă ține de proasta și își permite să îmi zică să tac când vorbesc cu sotul mai pe nervi.
Chiar nu mai știu cat să mai țin în mine, cat să mă mai fac ca ploua.

Răspuns Câştigător
| sweetys a răspuns:

Vorbeste cu sotul, ori tu si copilul, ori mamica. Nu mi se pare normal sa se bage in familia voastra. Ar trebui sa ai o discutie serioasa cu el. Pana la urma cu cine vrea sa traiasca? Daca o bagi pe aia cu nu avem bani, o chirire, de 1500 lei pe luna nu te omoara cum te imbolnaveste soacra. Sau ii poti zice ca ai vazut cum și-a crescut ea copilul si ca preferi sa iti cresti copilul asa cum iti doresti tu. Mai bine sa te stie de nebuna decat de proasta.

| Mimi3290 explică (pentru sweetys):

Da, i-a zis și el de mai multe ori să își vadă de a ei. Dar să mor eu zici ca nu înțelege. Numa așa cum zici tu să încep să mă fac nebună. Mai bine așa

21 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu ai ales sotul potrivit! are dreptate dana budeanu, in Romania exista majoritar FATALAI nu barbati
Cel mai intelept ar fi in cazul tau sa te muti cu copilul si sotul tau undeva cu chirie, dar ce sa vezi nu ai sot adevarat dupa cum am spus mai sus

Esti intr-o situatie dificila!

| Mimi3290 explică (pentru Simpatic):

Și el se ceartă de multe ori cu ea…. Dar o dă dracu că-i nebună și face greva foamei până pică de pe picioare. Și nu vrem să avem pe dracu pe conștiință?‍♀️
Îi foarte dificil …

| Simpatic a răspuns (pentru Mimi3290):

Daca este nebuna si puteti dovedi asta, nu ar strica sa o internati la psihiatriewinking

| Mimi3290 explică (pentru Simpatic):

Nu-i o idee rea happy

| Violleta2022 a răspuns:

Ia-ti sotul si copilul si mutati-va cu chirie in alta parte, preferabil la celalalt capat de oras, fiindca nu-i de trait in aceeasi casa cu soacra, care se baga in casnicia voastra si in cresterea copilului.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cu parere de rau, ai nevoie urgenta sa te muti de acolo, soacra e o nasoala manipulatoare care te va scoate din minti.Sotul ce face? El e baiatul mamei sau de ce nu ia atitudine si nu ii explica proprie mame ca esti indreptatita sa iti cresti copilul 100% cum doresti? De ce minimalizeaza toata situatia? Si cum adica nu mai ai voie sa mergi sa-ti vezi bunica? Pe masura ce citesc familia asta pare din ce in ce mai dubioasa, nu te supara ca spun asa.

| Mimi3290 explică (pentru dullcat):

Da îi foarte manipulatoare, chiar a zis-o și socru când era un pic băut, pentru ca el mai vroia un copil, dar dansa nu nu și nu. Îi foarte materialistă …
Soțul dacă acum îi spune ca să nu mai bată din gură și ca mă descurc și eu și el, următoarea zii sau după 2 zile iarăși de la început, am impresia ca uită ca suntem părinți.

Pentru bunica fiind bătrână aproape 70 de ani, ii place sa dea multe sfaturi chiar dacă multe sunt logice sau știute …. Sau dacă vede ceva sa se intereseze să pună multe întrebări. Și la doamna soacră nu îi convine. Pentru ea înseamnă ca " o comandă".
Îi foarte ciudată. Toate neamurile ei îs bune n-au nici un defect, dar fie a mele, sau fie a lui socru, toate îs nebune, dau ordine, nu îs deloc pe placul ei …
Nu nu mă supăr happy

| AliGab a răspuns:

Nu-i simplu dar eu as face tot posibilul sa imi iau copilul si sotul si sa ma mut in chirie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dece nu vă mutați și stați in casa acelor oamenii? Dece nu munciți amândoi cinstit și ca mutați la casa masa voastră? Dece? Dacă îți dorești casa masa ta intimitatea ta regulile tale Să-ți treacă ție vorba in casa și masa ta de ce nu muncești cu soțul tău? alături de el cinstiți amândoi și va mutați la propia voastră locuință

| Mimi3290 explică (pentru anonim_4396):

Muncim amândoi doar ca eu lucru de acasă, și stăm separat doar împărțim aceeași aceeași curte ….

| dullcat a răspuns (pentru Mimi3290):

Schimba incuietorile si incuie usa mereu, ca sa nu mai intre la voi cand vrea ea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mimi3290):

Și munca de acasă tot muncă este 10000%%%%100000 nu-i ușor sa educi sa crești un copil cine are impresia asta ca sa crești un copil este "ușor" n-are habar de viață însemană multă educație multă implicate în educația si creșterea sa însemană multe sacrifici și muncă să faci om din el nu animal (nu zic de copliul tău Doamne ferește) dacă vezi că nu-ți lasă copilul în pace internațio la azil de Handicapați ăștia îți pot nenorociri și copliul și familia și dacă el ține cu Satana aia care vrea sa va distrugă familia si copilul atunci și el este un masochist.

| LaviniuA a răspuns:

Soacra e satana. Vb cu popa sa mai treacă in vizita. Dacă nu merge asa pregătește-te de mutare din casa soacrei. Ai mama, rude sau prieteni.
Sănătate soacrei laughing

| Mimi3290 explică (pentru LaviniuA):

? n-ar fi rău să îl chem să deie o sfințire la casa sa nu poată să treacă pragul?

| vasileparnaie a răspuns:

Dar cumva i-ai pus numele la copil ''piticul''?

| Mimi3290 explică (pentru vasileparnaie):

Nu laughing)), doar ca asa vorbesc despre el, o forma de alintare

| AnkaD a răspuns:

Nu sunt în măsură să judec, uite știu ca îți este greu ție cu ea, vreau să te gândești puțin așa și să nu te gândești ca îți spun în sensul rău… tu îți iubești copilul nu-i așa? Și ea e mama știu ca e dureros când ești în relație cu un bărbat ce stă lângă mama lui dar eu spun să cauți cumva să te înțelegi nu pentru tine pentru copilul tău și pentru soțul tău, ați format o familie da? Nu zice nimeni ca să o iubești pe soacră ta însă tu trebuie să accepți ca liniștea să pătrundă între voi, copilul tău v-a crește mare și o să aibă amintiri frumoase cu mami cu tati cu buni asta e frumos când crește să aibă amintiri frumoase. nu amintiri ce îi marchează copilăria sau îi doarme așa traume, cum tu îți iubești copilul așa își iubește fiecare mamă, căutați înțelegere reciprocă.

| Mimi3290 explică (pentru AnkaD):

Îi foarte înțelept răspunsul tău și îți mulțumesc mult. Pai da chiar de aia nu i-am zis nimic ei …pentru ca nu vreau sa crească într-un mediu tensionat, într-un mediu rece. Și închis ochi cu foarte multe lucruri dar câteodată chiar ma întreb dacă face Expre sau îi prostia din ea, și acum 2 zile la magazin, îi dau la copilaș o jucărie în mână pentru ca nu mai avea stare, (copilul fiind la ea în brațe ) și la 7 luni tot ca prinde bagă în gură. La care ea răstita către mine câte de tare poate zice " ia-l din mâna te omooorr dacă înghite ceva"
Adică stai, eu chiar nu știu ce trebuie să îi dau și ce nu la copilul meu în mâna? Mi-am luat nervii în dinți și mi-am continuat cumpărăturile. Deci asta îi ca sunt unele situații pe care chiar nu le înțeleg ori cum am o anumite vârstă. Am lucrat la grădiniță cu copii de grupa mică … chiar nu o înțeleg de multe ori. Dar tac înghit și vorbesc singură când sunt singură. Pentru a evita problemele în familie …

| Jimmi890 a răspuns:

Este destul de complexa situația ta. Nu cred ca o sa găsești răspunsuri aici, nu știu ce fel de om este soțul tău și cum îl poți aborda dar un lucru este cert, cel mai bine este sa stați singuri. Chestia este ca odată ce o investit în curtea părinților nu va vrea sa se mai mute de acolo.

| Mimi3290 explică (pentru Jimmi890):

Foarte complicat da pentru ca și el se ceartă destul de des cu ea…
Și cum zici după atâtea investiți să începi iar de la 0 îi greu