| brunetteee a întrebat:

Am nevoie urgent de niste sfaturi. Sora mea mai mare este cu un tip de 2 ani si stau impreuna. Dar el se comporta f. urat cu ea, o bate, toata ziua se cearta si chestii din astea. Pe mine ma doare si nu vreau sa-si manance zilele cu un animal straight face ...Deci as vrea putin ajutor big grin, cum as putea sa-i despart straight face? M-am gandit sa ma duc la o vrajitoare din asta, da in primul rand mi-ar fi frica sa nu se intoarca vrajile impotriva mea si in al 2-lea rand nu stiu daca-s pe bune. Deci ce imi recomandati sa fac. P. S. sora mea nu il mai iubeste decat f. putin. Multumesc! Ast. raspunsurile voastre

Răspuns Câştigător
| giovana a răspuns:

Pai, daca sta cu tine si tatal vostru in casa, de ce nu il dati afara pe bataus si ramaneti voi fericiti cu copilasul in casa. Acel copil nu poate fi fericit si sa creasca armonios daca mama lui este traumatizata, daca nu este fericita, ca sa il faca si pe el fericit. Sa plece batausul, sora ta sa ceara in instanta pensie alimentara si sa isi refaca viata. Un copil are nevoie de liniste, de hrana buna, de iubire. Poti sa ii oferi asta doar singura fara un tata violent. Nu asta este atmosfera in care trebuie sa creasca un copil. Va fi traumatizat si violent la maturitate. Mai bine linistit si iubit doar de mama, decat cu ambii parinti dar traumatizat de violentele tatalui. Si da, suna la 112 cand o mai bate... nu permiteti in casa voastra sa fie batuta si sa sufere si copilasul.

28 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Eu m-as duce la ala si i-as rupe picioarele. Ia-ti o bata de baseball pentru orice eventualitate.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sora ta sa puna punct relatiei cat mai repede pana nu mai apar si alti copii, atunci o sa fie mai greu. Ajut-o si tu in luarea unei decizii, la ea a intervenit obisnuinta, un cuvant poate avea si tatal vostru.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu sora ta si sa ii spui ce parere ai u despre acest tip big grin
Sa nu cumva sa te duci la vreo vrajitoare! E mare pacatwinking
Sunt sigura ca sora ta v-a lua decizia corectahappyAtata timp cat vede cum se comporta ala cu eahappy

| thealchemist a răspuns:

Optiunea vrajitoarei nu este o idee buna. mai bine arata-i care va fi viitorul ei alaturi de animalul respectiv. principalul fiind ca nu o iubeste (cine iti face rau nu tine la tine, cred ca e clar, sau ar trebui sa fie).

luciana
| luciana a răspuns:

Cred ca daca ai merge la biserica, poate sa vb si cu preotul, sau de nu ai curaj, atunci doar sa te rogi mult si sa ii ceri Domnului asta si vei constata nu dupa mult timp, ca totul se va rezolva, dar trebuie sa Crezi in El si sa i-o Ceri numai Lui. Sa ai mereu speranta ca El,- nu te va lasa, Lucien.

| antonia09 a răspuns:

Draga Bibi,
Trebuie sa iti iei inima in dinti si sa vorbesti raspicat cu sora ta. Ea este cea care trebuie sa ia o decizie. Tot ce pot sa faci tu e sa o ajuti sa vada prin ochii tai ca ea va suferi si mai mult daca ramane langa acest baiat.
Aratai ca el nu poate sa o faca fericita. Daca el acum o bate, fara sa fie casatoriti, atunci cand vor fi sau cand vor avea copii s-ar putea sa fie mai violent.
Incearca sa iti ajuti sora dandu-i tot sprijinul tau, cheam-o mai des acasa sa stati numai voi doua, pentru a uita de suferinta prin care trece.
Incearca sa implici si parintii in acest demers, sfaturile pe care parintii ti le pot da pot da roade.
Mult succes!

| valy a răspuns:

Este foarte frumos ce vrei tu,, dar partea cu vrajitoarea nu este bine. poti sa incerci sa o convingi pe sora ta sa renunte la el ca baieti mai sunt pe aceasta lume cu caru, mai ales ca o batesad. eu i-as impusca pe toti astia care bat femeile, spune-i surorii tale ca tii foarte mult la ea si ca nu iti place sa o vezi cum sufera, si ca ar fi mai bine sa se desparta de el, ori sa isi caute pe altu ori sa stea singura decat cu un bou dinasta:*mult succes

| zorialbi a răspuns:

Roaga-te pentru sora ta si spune-i ca ar fi bine sa mearga la biserica sa se spovedeasca la un parinte. O sa vada ca o s-o ajute mult. In nici un caz sa nu apelezi la vreo vrajitoare, pentru ca ele stii cu puterea cui lucreaza. Chiar daca au un copil impreuna, din moment ce nu se mai iubesc si nici nu sunt cununati ce rost are sa mai stea impreuna? Roaga-te si Dumnezeu o va ajuta sa-si refaca viata. Numai bine happy

| AldanaBlue a răspuns:

Cum de iti poate trece prin cap sa te duci la o vrajitoare? E pacat sa faci asa ceva!
Sora ta cati ani are? Nu are 12 ani sa nu se stie descurca. Si nici nu il iubeste decat foarte putin. E sado-maso cumva? Cum poti sa stai sa accepti asa ceva?
Stai de vorba cu ea si explica-i ca femeile in ziua de azi (si nu numai) au parte de alte tratamente de la barbati. Un buchet de flori, o vorba frumoasa, o mangaiere. Ala nu e barbat, dar nici sora ta nu e prea sanatoasa la cap (cu pareri de rau iti scriu asta). Chiar asa de putin crede in ea? Crede ca nu va mai gasi alt barbat? Si singura e mai bine!
Din cate am inteles eu nu are nici un motiv sa stea cu el, dar are o suta si o mie sa plece.
Tu nu poti sa ii desparti. Roaga-te sa ii dea Dumnezeu minte surorii tale.

| cristinela a răspuns:

Explica+i surorii tale ca cu cat trece timpul ii va fi tot mai greu sa il paraseasca.Mai ales daca vor veni si copiii.Nu cred ca o mama poate sa isi doreasa ca copiii ei sa creasca in scandaluri si batai.
La ea a intervenit obisnuinta, rutina si este ii greu sa renunte, dar un barbat care a lovit o data o sa continue sa faca asta toata viata. Daca nu ai ce face cu banii, du+te la vrajitoare! Nu cred in chestiile astea si nu cred ca merita sa irosesti timp si bani cu asa ceva.Pana sora ta nu se va convinge singura ca nu e bine ce face, nu va putea sa o convinga nimeni.Cum poti iubi, chiar si numai putin un om care se comporta cu tine ca cu un animal, desi cred ca nici animalele nu merita sa fie lovite...

| psihox a răspuns:

Ce? V-ati si mutat impreuna si casatorie secreta si nu ati anuntat? Apropo, aveti servicii bune? Cati copii urmeaza a se naste? De ce, in timpul prieteniei intre o fata si un baiat trebuie sa stea in acelasi apartament daaca nu sunt casatoriti. Probabil, toate prostiile trebuiesc rezolvate, nu numai normalul. Asta e? Ca n-am stiut. Azi am aflat.

| DrViorel a răspuns:

Oricum copilul nu va fi fericit intr-o familie plina de certuri, deci nu trebuie sa fie o obligatie, copilul ramane la mama si oricum crede-ma e mai bine asa, decat sa stea doar de dragul lui si sa vada copilul o familie dezbinata... O zi buna!

| bogdand a răspuns:

Pai daca nu il iubeste asa de mult de ce sta cu el? Cel mai sigur trebuie sa o convingi pe sora-ta sa il lase. Incearca o chestie, daca esti de fata cand il bate filmeaza-i si arata-i lui sora-ta si eventual si la parintii tai ce se intampla. Poate ca daca o sa vada sora-ta ce fel se vede si din exterior o sa isi dea seama cum a ajuns.Succes!

| 31957319 a răspuns:

Daca esti din timisoara, te pot ajuta. Lasa-mi adresa pe privat. Daca nu; Iti recomand sa nu te bagi, pentru ca, oricat de putin ea il iubeste, tu nu ai cum sa stii. Iar daca reusesti sa ii desparti ea te v-a uri. Daca ai idee cand se intampla faza, suna la 112.
Legiile sunt mai aspre, iar daca ea nu profita de oamenii legii, inseamna ca o face pentru copil.
Si daca suni, incearca sa suni de pe o cartela care sa o arunci, caci politia verifica ( dar asa tu te poti da precum esti un vecin, si ca auzi agomote )
Si mergi te rog la biserica si roaga-te pentru puterea ei sa fie mare, caci Dumnezeu ne vede ca ne chinuim, si Ne ajuta.
Imi pare rau ca trebuie sa treci prin asemenea experiente.

| alex2009 a răspuns:

Simplu se pot desparti sorata sa ii dea papucii ca mai sunt o gramada de baieti pe planeta asta care se poarta civilizat

| alex2009 a răspuns:

Eu zic ca sorata sa ia copilul si sa plece nu cred ca, copilul merita sa traiasca intr-un mediu violent

| Paris a răspuns:

In primul rand ai face mare pacat, impotriva lui Dumnezeu, daca ai apela la o vrajitoare. In al doilea rand, cred ca sora ta e suficient de matura ca sa realizeze ca trebuie sa scape de acel animal, iar tu nu vei reusi sa o ajuti, atata timp cat ea nu e decisa faca un pas. Care e motivul pentru care poate sta langa unul care o bata? Ce-are? Vrea sa planga toata viata? Ii place? Ufff

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sora ta are nevoie intai si intai, de putina mandrie. Sa nu mai accepte un astfel de tratament. Apoi, o gandire matura si limpede. Daca el se comporta urat si ea nu-l mai iubeste foarte tare, nu are de ce sa ramana cu el. Nu este casatorita legitim, deci nu dureaza despartirea, decat o zi... ziua in care el nu o va mai gasi acasa si nici lucrurile ei. Apoi are nevoie de ajutorul tau si al parintilor (in nici un caz de vraji, nu), sa o sfatuiti, sa o sprijiniti si sa o luati acasa unde sa fie protejata. Nu este rusine sa se intoarca acasa daca el este o bestie. Capul sus si gasim altul mai bun, un om care sa o respecte. Dar, ea ar trebuie sa se respecte in primul rand, sa isi stie valoarea si sa nu accepte un tratament umilitor din partea unui barbat slab. Numai un barbat slab loveste o femeie, numai un barbat care se simte inferior femeii lui, poate deveni violent. Problema este ca si femeia trebuie sa fie puternica, mandra si sa se respecte, incat sa nu accepte de la inceput un astfel de tratament. Ea trebuie sa decida daca este suficient de puternica sa il paraseasca si sa nu se mai intoarca niciodata la el, sau va suporta in continuare, gandindu-se ca nu va mai gasi un altul, sau ca deh, toti barbatii isi bat femeile deci o sa rabde si ea, ca ii va fi jena sa se intoarca acasa sa o vada vecini...etc. Aceste nu sunt motive, sunt slabiciuni ale ei si, dependenta de un anumit om, de parca ar fi singurul pe lume. Ia sa il paraseasca si sa se uite in jur, va gasi nu unul ci 10 care vor intoarce capul dupa ea. Stai de vorba cu ea, cu parintii, faceti o strategie ca in cateva zile ea sa se intoarca acasa si sa il paraseasca. Sa o inconjurati cu dragoste, intelegere si sa o protejati pana cand se va reface dupa trauma psihica suferita. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste intai ce ar fi bine pentru ea din punctul ei de vedere nu ce crezi tu ca i-ar fi bine, daca se despart are unde sta, are copii? unde se duce, unde se duce el?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai trebuie sa o convingi pe ea sa il paraseasca.Mai ales ca o bate nu inteleg de ce sta cu el. Daca acum ca nu sunt casatoriti da in ea, asta va face toata viata.Intreab_o daca asta isi doreste de la viata.Sunt sigura ca a intervenit obisnuinta si de asta ii este greu sa plece de la el si probabil frica si jena ca parintii tai iivor reprosa la un moment dat ca a stat cu el. Explica+i ca pe viitor, cand vor avea si copii ii va fi tot mai greu sa plece si copiii lor vor creste in scandaluri si batai.Si nu le va fi bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai trebuie sa o convingi pe ea sa il paraseasca.Mai ales ca o bate nu inteleg de ce sta cu el.Daca acum ca nu sunt casatoriti da in ea,asta va face toata viata.Intreab_o daca asta isi doreste de la viata.Sunt sigura ca a intervenit obisnuinta si de asta ii este greu sa plece de la el si probabil frica si jena ca parintii tai iivor reprosa la un moment dat ca a stat cu el.Explica+i ca pe viitor,cand vor avea si copii ii va fi tot mai greu sa plece si copiii lor vor creste in scandaluri si batai.Si nu le va fi bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt dragute si frumoase

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu un frate geaman care nu ma lasa sa ma dau cu sani

| brunetteee explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri. Voi tine cont de ele` big grin... Dar greseala mea este ca am uitat sa mentionez ca are un copil impreuna. L-au facut acum un an, dar atuncia se iubeau si exista respect intre ei `straight face. Dar acum s-a dus totul de rapa.

| brunetteee explică:

Ea sta in casa cu mine si cu tatal nostru `big grin. deci nu se pune problema. asta

| brunetteee explică:

Wtf straight face?! ce sunt Sunt dragute si frumoase? certurile si bataile? poate pentru tine man`straight face

| デイダラくん a răspuns:

Vrajitoarea nu e solutie... orice faci se intoarce triplat impotriva ta deci nu e o solutie...in cazul tau puteti doar sa purtatin o discutie intre familie cu sora ta si sa te gandesti de 2 ori inainte sa faci vreun pas gresit straight face ar fi pacat de tine. TOT ce poti face este sa te rogi la Dumnezeu ca sa inceteze totul, asa cum a zis AldanaBlue straight face parerea mea te poti consulta si cu alte persoane in care ai u incredere straight faceIti urez baftawinking te sustinem

| kinley a răspuns:

Eu inteleg ca te doare ca sufera pentru ca e sora ta, dar daca ai incercat sa-i explici ca e rau pentru ea, mai mult de atat nu poti sa faci. daca ei ii place sa stea tot timpul intr-un scandal ce poti sa-i faci? poate ca intr-o zi o sa-si dea seama cat de frumoasa e viata si ca nu merita sa o piarda pentru cineva care nu merita.