| IrinaRebeca222 a întrebat:

Bună, am nevoie urgenta de un sfat. Prietenul meu e crestin-penticostal iar eu crestin-ortodoxa si vorbim cam de un an. Lucrurile au devenit cam serioase. el a plecat in altă țară dar nu sta decat cateva săptămâni.(a mai fost plecat 2 luni si am ramas impreuna) Si de fapt am aflat de la fratele lui ca el se întoarce doar pentru mine si pierde un loc bun de munca din cauza mea. El mi-a spus sa-i zic fratelui lui ca nu mai suntem împreună, iar după ce i-am zis asta. fratele lui m-a rugat sa il conving sa rămână acolo si mi-a zis motivul pentru care el nu vrea sa rămână. Si acum au aflat fratii si părinții lui de ce nu rămâne... ce ar trebui sa fac? Eu i-am spus sa rămână dar nu i-am spus si ce am vorbit cu frate-su, si ca il voi aștepta oricat er fi nevoie. Pentru ca a intervenit familia lui s-au complicat lucrurile si acum nu cred ca o sa ma mai accepte deloc nico ai lui nici fratii/surorile lui deoarece vor considera ca sunt o piedica, si ai mei nu prea sunt de acord cu religia. Dar el nu prea tine cont de ce spune familia lui si e dispus sa facă orice pentru mine. Dar nu vreau sa intervin intre ei si ai lui. CE SA FAC?! scuzati romanul sad fundiță

Răspuns Câştigător
| doreal a răspuns:

Auzi, dar tu esti cu parintii lui sau cu el, iar el e cu parintii tai sau cu tine. Parintii nu e bine sa se bage in relatiile copiilor, mai ales daca este un om bun, cel mai bine ar trebui sa fi cu el, iar daca pleaca sa il astepti (daca il iubesti foarte mult) nu face prostia de a il lasa, de un baiat asa nu cred ca mai dai, cred ca daca este cu religia asta, nu bea, nu fumeaza. Eu in locul tau as fi cu el.Iar parintii sa nu se mai bage atat :/, e cam greu dar le explicati frumos, fratii si surorile vor da si ele de cineva, iar la randul lor o sa vada cum este. Cel mai bine e sa iti asculti inimia. Succes!

| IrinaRebeca222 explică (pentru doreal):

Normal ca sunt dispusa să îl așteptau oricât ar fi nevoie fiindcă îl iubes si sunt constienta că nu o să mai găsesc pe nimeni asemenea lui. El e cel mai mic dintre frații, deci ei deja știu "cum este". (Doar surorile lui sunt mai mici dar sunt prietena foarte buna cu ambele) Dar fiecare din fratii lui este căsătorit cu femei de același religie. Deci ai lui pe lângă faptul ca nu le convine că vrea sa se întoarcă pentru mine, îi deranjează si asta. Mulțumesc frumos!

| doreal a răspuns (pentru IrinaRebeca222):

Nu inteleg ce este cu religia, daca esti ortodox sau de alta religie, sunteti oameni si va iubiti mult, eu cred ca ar trebui sa vorbesti personal cu ei. Asta poate va rezolva cumva totul, in fata lui Dumnezeu toti suntem egali, nu conteaza religia, asta trebuie sa le explici, daca nu inteleg nici asta, e prea de tot, dar nu cred ca sunt asa de rai :/.

7 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Dragostea nu are legatura cu religia(sunt atee). Cine este de parere ca trebuiesc respectate dogmele religioase, nu are decat sa se supuna!
Ai pornit cu intrebarea, referindu-te la diferenta de religie si pana la urma ai ajuns la problemele de familie, ale iubitului tau.Este major, poate sa decida ce are de facut! Tu poti doar sa-l sprijini, ca sa-i fie mai usor in ceea ce trebuie sa faca.Sunteti majori, trebuie sa va asumati si bucuriile si esecurile, certurile, divergentele de orice natura ar fi, din familiile voastre.

| IrinaRebeca222 explică (pentru pietrean):

Eu inca nu sunt majora, doar el. Si l-am sfatuit sa ramana acolo cat timp e nevoie, dar ma tem ca atunci cand se va intoarce relatia noastra nu va mai fi la fel. Vorbim de un an, si am trecut prin multe dar ai lui nu s-au bagat niciodata pana acum sad

| pietrean a răspuns (pentru IrinaRebeca222):

Mi-am dat seama ca nu esti destul de matura,pentru a avea o relatie la distanta!
Dupa cum ai spus si tu:"ma tem ca atunci cand se V-A intoarce,relatia noastra,nu V-A mai fi la fel".De ce? Indoielile nu au rost, daca exista adevarata dragoste, cea care cuprinde si increderea, devotamentul, responsabilitatea.

| AndreeaDeiia a răspuns:

Pai in situatia asta ascultati inima, daca va iubiti, puteti sa va infruntati impreuna, parintii, fratii, surorile si asa mai departe. cat despre religie asta nu prea conteaza intre 2 oameni care se iubesc, rudele pana la urma vor trebui sa accepte situatia si voi veti putea fi fericiti. Iti urez mult succes orice decizie ai lua, si gandeste-te si la o decizie care nu te va face sa regreti.winking

O zi minunata!

| MiKutzelu34546 a răspuns:

Eu unul daca as fi in pielea baiatului mai bine as ramane alaturi de iubita...caci locuri de munca inca mai sunt(depinde unde te aflii) si daca as fi in locul tau nu l`as impiedica caci dai ''urat'' la parinti si nu te vor agreea...pana ce parintii vor vedea ca voi chiar va iubiti si tu nu esti o piedica pentru el big grin