| BlancaFantasma a întrebat:

am o intrebare cam stupida, stiu, dar totusi. fetelor cum sa invat mai repede sa merg pe tocuri?! sa`mi mentin echilibrul si sa nu dau in toate partile? am 18 ani si nu am purtat niciodata ca ma simt mai comod in opicnute, adidasi etc...totusi vreau sa incerc acum ca stiu ca sunt elegante si frumoase tocurile etc. si mi-am cumparat niste pantofi superbi cu toc de 10 cm(stiu e prea mult dintrr`o data) pentru un majorat dar nu i-am putut purta, n`am putut mergelaughingdeci, sfaturi? big grin

13 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu face treaba asta, iti poti distruge piciorul. Daca vrei tocuri, alege ceva mai moderat, pana in 4-5 cm.

| Lora a răspuns:

Pai mergi prin casa cu ei pana te inveti chiar daca asta ar insemna sa rupi vreo pereche pana inveti.

| bebelusa_9541 a răspuns:

Iti iei o pereche mai ieftini cu toc asa ca sa nu ii strici pe cei buni si cat timp stai acasa ii porti pe aceia permanent, iti mai inviti o prietena si incercati sa dansati pe tocuri sa va miscati in toate felurile sau daca nu poti face si singura asta in fata oglinzii si te vei obisnui rapid nu e mare chestie! La mine a functionat petoda asta! pup si mult succes:*

| maryana5 a răspuns:

Http://www.perfecte.ro/......-pasi.html

E chiar si un videoclip :D

| aneta a răspuns:

Pai prin exersarehee hee. Incearca sa ii porti cat mai mult si pe acasa ca sa te obisnuiesti cu ei.Pe urma, cand mai mergi la vreun majorat sau la un club, indrazneste sa ii porti. Poate ca de prima oara vei avea putin de suferit, te vor durea poate picioarele, dar a doua oara vei vedea ca va fi mai mai bine si tot asa mai departe vei avansa din ce in ce mai mult.Sa nu iti fie rusine sau jena sa ii incalti, chiar daca nu ii stapanesti chiar atat de bine, deoarece toate fetele, femeile, am trecut prin asta, ca doar nici una nu ne-am nascut invatatehappy. Cand porti tocuri, incearca sa stai cu spatele cat mai drept, si sa fi relaxata, sa nu se vada pe tine ca esti incordatawinkingbig grin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmmm laughing si eu sunt in aceeasi situatie ca si a ta rolling on the floor pana la 19 ani nu am purtat tocuri. in afara de incaltamintea mamei care o probam cand eram mica blushing dar vara asta am inceput cu niste sandalute cu platforma, nu foarte inalte, si apoi niste pantofi cu toc :X la un majorat big grin

asa iti recomand si tie :Xincet incet o sa reusestihee hee

| ღÐelly a răspuns:

Poarta-i prin casa pana nu te mai,, clatini,,

| Mariuca4562 a răspuns:

Funda te rog! http:...t-8169410/

| danielavinca a răspuns:

Mersul pe tocuri nu este atat de complicat si de dificil, trebuie doar sa respecti niste reguli elementare si sa exersezi cat mai mult.

• Atunci cand pasesti, pune jos intai calcaiul si lasa talpa sa urmeze cat mai usor.

• Mentine o pozitie dreapta a picioarelor, nu le inclina spre interior, fiindca asa o sa pari o ratusca impiedicata. Tine-ti umerii drepti si lasa-te usor pe sapte atunci cand pasesti.

• Daca iti misti bratele cand mergi, te vei echilibra mai usor.

• incearca sa-ti tii picioarele cat mai apropiate in timpul mersului.

• Fa pasi mici, egali si nu te grabi.

Un cosmar teribil este sa fii nevoita sa cobori sau sa urci scari cand esti pe tocuri si nu esti obisnuita cu pantofii. Cu timpul, problemele astea vor disparea, dar pentru a nu te face de ras in public, e bine sa exersezi pe scarile de acasa.

Cand urci, cel mai indicat e sa calci cu calcaiul si cu talpa simultan pe fiecare treapta si ai grija sa calci exact pe mijloc, fiindca daca nu vei avea pe ce sa-ti asezi tocul, risti sa iei o cazatura spectaculoasa.

Cand cobori, poti folosi doar varful piciorului. tine calcaiul un pic ridicat, pentru a nu atinge treptele. Pentru mai multa siguranta, te poti sprijini de balustrada.

| Cairo a răspuns:

Mergi mult cu ei prin casa si o sa te obisnuiesti. succes

| djdan_3344 a răspuns:

Fa multa practica şi ai sa te obişnueşti!

| Mallym2442 a răspuns:

Pai,era mai bine daca iti luai pantofi cu toc mic, prima data.Asta a fost si greseala mea, pentru ca o sa te doara putin picioarele.Dar inceearca sa mergi prin casa, sau cand mergi undeva.eu stiu, la dentist(ia pe cineva cu tine, sa nu cazi).sau la o plimbare cu o prietena.incalta-te cu ele. Sper ca te-am ajutat, bafta :*

| diandra98 a răspuns:

Poti incepe cu o pereche de pantofi cu tocuri mai mici si apoi cu o pereche de pantofi cu tocurile de 10 cm