| AndreiMihaita23 a întrebat:

am o întrebare.
La ce poate o tableta sa fie de ajutor si ce pot sa fac cu ea. Intreb asta pentru că vine pastele catolic și mama mea fără sa mă întrebe ce as vrea mi-a cumpărat un Tablet-PC cu husa și tastatura.
Faza este ca eu urăsc tabletele.
Eu am Samsung galaxy s5 și fac tot as putea face pe tableta aia.
Mama mea mi-a spus ca pot sa fac proiecte pe tableta folosind Word PowerPoint sau Excel si pentru proiecte am un notebook din 2010 care este măcar funcțional și fac proiecte pe el des deci n-am problema asta.
Faza este acum mama mi-a comandat tableta de rahat și as fi un nesimțit sa îi spun sa anuleze comanda și să-i spun ca urăsc tabletele.

Sincer nu știu ce mi-as putea lua de paste, eu as vrea un pc gaming dar toți banii care i-am strâns mi i-au luat părinții ca sa plătim excursia spre România și ca sa facă si cumpărături pentru ca uneori stăteam prost financiar di acum îi primesc la sfârșitul anului 2016.
Dar sa revenim la subiect.
Ce credeți de situația cu tableta? Nu vreau sa nesimțit dar dacă spun atunci o va anula și nu știu ce sa jmi doresc. Va trebui sa îi spun ca nu vreau nimic și atunci mă simt prost ca fratele a primit ceva și eu nu.

Vreau o soluție, urgent va rog.

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Daca tu ai deja o tableta, chiar un GALAXY S5, iar mama ta ti-a luat un Microsoft Surface 4, e de bine. Daca ti-a luat altceva, nu ai nici un avantaj vizibil, deoarece la ora actuala doar Surface 4 (cu windows 10, sa ne intelegem) poate fi considerata o tableta care poate concura cu un laptop. Pe o tableta cu Android nu poti fi foarte productiv, dovada e faptul ca pentru laptop, Google a mai creat un sistem de operare, Chrome OS. Asadar, daca ai o tableta cu ecran mai mare, ai in plus...un ecran mai mare? Si cam atat, pentru ca S5 e un phablet foarte capabil, practic mult mai mult de-atat nu o sa poti face. Pacat ca nu poti face foarte mult. Da, eu zic ca e cazul sa ii ceri mamei tale sa anuleze comanda cat mai poate, si nu, nu esti nesimtit, e de fapt o dovada de maturitate si simt practic, si ar trebui sa aprecieze cand ii spui sa pastreze acei bani pentru ceva de care chiar este nevoie. E ca si cum ai avea un scaun si ea ti-ar mai cumpara unul, de alta culoare. Avantaje prea mari nu sunt, iar banii aia chiar pot fi folositi mai bine.