| Denni18 a întrebat:

Am o mare dilema si as avea nevoie de ajutorul vostru.
In august urma sa plecam la mare, eu si prietenul meu impreuna cu prietenii nostri, zilele trecute s-au trezit parintii prietenului meu ca vor sa mearga in aceeasi zi in care urma sa plecam noi.Cum ei sunt 5 in total cu prietenul meu, adica mama tata sora matusa, mi-a zis prietenul meu ca eu nu mai am loc in masina si sa merg cu unu din prietenii nostri cu masina.Mai nou sa aud ca ei vor sa plece de joi, nu sambata si duminica cum era stabilit si eu sa vin doar sambata si duminica.
Ce m-a deranjat a fost faptul ca nimanui nu i-a pasat de mine, cu cine merg, daca am loc sa merg cu altcineva, nimic.
Am incercat sa discut cu prietenul meu si sa ii spun ca ii platesc eu trenul sau autocarul lu taicasu numai sa ma lase pe mine sa merg cu masina, avand rau de masina mare si nu pot sa merg singura cu trenul, avand in vedere ca o sa fie full in perioada aia, mi-a zis nu si nu, ca taicasu nu o safie de acord sa mearga si nici nu o sa vrea si plus de asta e urat sa ii spuna sa mearga cu trenu ca sa merg eu cu masina.
Acu ma intreb, pentru mine nu mai este urat sa fiu data la o parte?
Ma simt dezamagita.Nimanui nu i-a pasat de mine, din cate observ prietenul meu nu cauta nici o optiune.Suntem de atata timp impreuna si nu ma asteptam la asa ceva.
Nu mai stiu ce sa mai fac, am nevoie de niste sfaturi.

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Sfatul meu este sa nu mai mergi.

Mi se pare o lipsa de respect atat din partea prietenului cat si a familiei lui.

Este un gest foarte urat care ar trebui sa-ti ridice niste semne de intrebare legate de relatia voastra.

Daca nu mai ai loc in masina sa mergeti la mare, cum ai loc in viata lui?

Daca planurile pe care vi le faceti impreuna sunt desfiintate atat de usor, cum poti sa mai faci vreun plan alaturi de el?

| Denni18 explică (pentru johnnny123):

Stiu ca poate este greu sa iei o decizie cand la mijloc e vorba si de familie si de iubita, dar sincer dupa aproape 3 ani nu ma asteptam la asa ceva.sad

| Denni18 explică (pentru johnnny123):

Ma simt data la o parte desi nu mi-a mai facut niciodata asa ceva, e familia e normal, daca eram la inceputul relatiei mai intelegeam, da dupa aproape 3 ani, sa mi se spuna ca nu am loc in masina, si ca niciunu din ei nu vor sa mearga cu trenu, si sa nu se intrebe macar ma ce facem cu fata asta ca e prietena lui, mananca cu noi la masa mai s-a la noi, mi se pare dezamagitor total.sad

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Denni18):

3 ani? Ma asteptam sa zici 3 luni. EH, poate s-a obisnuit cu tine ( gen sotie si sot ) si nu da 2 bani daca te oftici tu sau nu. Soarta. Nu iti convine? Cauta altul.

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand trebuie sa te gandesti ca in nici un caz tu nu poti accepta (sau cere) ca un om mai batran decat tine sa iti cedeze locul in masina. Politicos este sa te oferi tu sa ii lasi locul liber, mai ales ca mai este si tatal prietenului tau.
In al doilea rand, daca tie nu iti pasa de politete si nu te respecti deloc, conteaza a cui este masina. daca este masina ta, atunci poti decide cine merge cu ea, lasand la o parte bunul simt si respectul cuvenit parintilor. Daca nu este a ta, nici macar cea mai mare obraznicie nu iti permite sa te bagi in discutie.
Banuiesc ca prietenul tau s-a gandit ca vei avea o atitudine normala, ca vei fi politicoasa si dornica sa iti arati respectul fata de parintii lui. Daca nu conduce el, te poate insoti cu trenul (raul de masina nu se manifesta in tren, poti merge linistita, fara grija. In plus, raul de masina nu e influentat de singuratate, asa ca nu e un argument impotriva posibilitatii de a merge singura). Tu spui: eu sunt nepoliticoasa si nu ma respect si culmea, lumii nu ii pasa de asta si nu ma incurajeaza in obraznicia mea. Sincer, cam asa este normal sa fie, chiar daca tu nu intelegi asta. Lasa fitele, vrei sa mergi la mare cu prietenul tau, poarta-te civilizat, ofera locul tau in masina parintelui lui si mergi cu trenul (nu iti va cadea nimic, iti promit).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Cred ca gresesti.
Nu mi se pare normal ca parintii sa se bage talmes-balmes intr-o excursie cu gasca.Ce parinte normal face asta?
Nu mi se pare normal nici ca un cuplu sa mearga separat intr-o excursie si in zile diferite.
Da, raul de masina nu se manifesta in tren si da,mi se pare deplasat sa ii spui parintelui iubitului sa isi gaseasca alt loc.Dar totusi trebuie sa nu uitam ca excursia asta era pentru ei si prietenii lor,nu pentru tot familionul lui si nu sa ajunga in zile diferite.
Cred ca tine putin de perspectiva, gandeste-te cum ar fi sunat intrebarea iubitului ei :,,Am organizat o excursie impreuna cu iubita mea si cativa prieteni comuni,dar s-au trezit si parintii mei sa vina in excursia noastra fix in aceiasi zi.
I-am zis iubitei sa se descurce cum poate,stiu ca are rau de masina,dar asta e,nu prea stiu ce a facut, daca mai vine.
Parintii mei s-au hotarat sa schimbe data excursiei si sa mergem in alta zi, iar eu am zis ca e bine.
Eu cred ca iubita mea incepe sa devina obraznica deja, mi-a zis sa o iau pe ea si nu pe parintii mei''
Sunt sigur ca daca vedeai intrebarea asta, si nu a ei, din fraier si obraznic nu l-ai fi scos nici pe el.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti sigur in mod eronat, eu am destul discernamant sa inteleg intamplarea oricum ai prezenta-o. I-as fi spus, lui, daca punea intrebarea asa: e o decizie buna sa iti iei parintii, pana la urma ei sunt oamenbii care ti-au dat viata si sunt sigura ca prietena ta va intelege. Probabila avut o reactie de moment, egoista si obraznica, dar sunt convinsa ca gandidu-se un pic, i se va face rusine si isi va cere scuze.
Nu cred ca parintii trebuie sa aiba motive sau rezerve in a merge intr-o excursie cu copiii lor. Cred ca e normal si cred ca trebuie sa fie bine-veniti. Nu este bine ca un cuplu sa calatoreasca separat, dar uneosi sunt situatii de forta-majora, practic ei nu au de ales (el e sofer, iar ea nu mai are loc in masina, neputand sa nu ofere locul unui om mai in varsta care este si parintele iubitului ei). Cred ca trebuie sa renuntam la ochelarii de cal: excursia era pentru ei, deci e batut in cuie, nu se poate face un mic sacrificiu pentru parinti si sa fim mai flexibili. Este o bucurie pentru orice copil sa fie cu parintele lui si pentru orice parinte sa fie cu copilul lui. Chiar daca asta necesita mici sacrificii, ca de exemplu un drum cu trenul (care nu este nici pe departe un chin cumplit care sa explice vaicareala). Cred ca un parinte normal poate hotari spontan sa isi insoteasca copiii intr-o vacanta. Cred ca orice copil normal se va bucura si va face aranajamentele astfel incat parintii sa se simta cat mai bine (pana la urma sunt mai varstnici, mai obositi si cei mai demni de respectul lui). Sunt convinsa ca o iubita normal isi va inghiti mica neplacere din bucuria de a vedea familia iubitului unita si va face vacanta de neuitat atat pentru ea cat si pentru iubit si pentru parintii lui, fiind draguta, amabila, serviabila, respectuoasa si lasand fitele prostesti acasa.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Gaseste-ti repede pe altul si pleaca cu ala. Asta-i pe duca!

| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce trebuie tu sa intelegi este ca familia primeaza intotdeauna, cum tu ii esti doar prietena, vei fii intotdeauna pe locul doi!
Singurul lucru pe care baiatul il poate face, este sa-i lase pe ai lui sa plece cu masina si el sa meraga cu tine, cu trenul.
Decizia mi se pare corecta si viabila!
Familia fiind mult mai importanta decat prietenii, care vin si pleaca. Nu uita, tu esti doar o prieyena, nu esti inca sotia lui, pentru ca, atunci se schimba situatia integral, dar pana atunci, nu ai de ales, nu poti sa ceri nimic si nici sa impui, atata vreme cat nu este masina ta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ti as sugera sa iti vezi de vacanta ta cu prietenii tai si pe el sa il lasi cu mami si tati

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Zi mersi ca n-ai plecat cu el inca si la o bucata de drum sa te dea jos din masina sa spuna ca s-a razgandit si a schimbat planurile. Bun baiat, l-ai cautat mult?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Aha, pentru el nu e deloc important cum si cu ce mergi tu pentru ca pe drum oricum nu poate sa ti-o traga ca nu e loc. Esti utila numai acasa sau la mare. Poti face calatoria si intr-un colet postal la vagonul de marfuri.

| UnBroken2016 a răspuns:

laughing. AM vazut in cealalta intrebare a ta ca tu ai 20 de ani si el 19. Nu zic sigur dar poate, POATE Eugen mai sus are dreptate. Cine stie cu siguranta ce si cum. Daca eram eu in locul lui poate ii duceam pe ei la mare si dupa veneam dupa tine. CU siguranta nu imi pierdeam timpul cu trenul. Desigur, daca credeam ca meriti laughing. Poate el nu crede ca meriti. Who knows

| Denni18 explică (pentru UnBroken2016):

Acum am eu aproape 22 si el aproape 21. dumnezeu stie daca merit sau nu, dupa mine cred ca merit luna la cat de multe am facut pentru noi doi..si nici nu m as gandii daca merit sau nu.

| Izabellamirela a răspuns:

Unde l-ai gasit? Draga mea, nu imi vine sa cred ca te-a lasat pe tine deoparte si mai ales ca voi v-ati facut inca planurile, sa îi fie rusine, cautati pe altul draga mea lasa-l pe el la fusta mamei :* te pup si ai grj pe cine iei :*

| Denni18 explică:

Acum eu fac 22 si el 21laughing)