| MikyMi a întrebat:

Bună!
Am o prietenă care a fost plecată trei luni şi nu i-a venit alocaţia copilului, practic i-a venit dar ea nefiind acasă i-au trimis-o înapoi la Piatra Neamţ (e din jud. Neamţ). e nevoie sa facă o cerere pentru a reprimi banii trimisi inapoi, stie cineva cum se face? un model ceva? Şi o adresa unde trebuie trimisă? Are o adresă dar nu stie dacă e corectă.
Vă mulţumim!

Răspuns Câştigător
| costymaximus a răspuns:

Trebuie sa faca cerere(asta la un ghiseu din cadrul primariei banuiesc)altfel nu-si poate dobindii alocatia.

5 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Trebuie sa se adreseze Oficiului Postal de care apartine si sa ceara un numar de telefon de la Directia de Asistenta Sociala Judeteana. Telefonic apoi, va lua relatii despre adresa exacta a institutiei si despre modalitatea in care trebuie sa procedeze. Pana acum se trimitea un plic recomandat cu o cerere catre Directia Judeteana. Cred ca lucrurile nu s-au schimbat inca. Mult succes!

| antonia09 a răspuns:

Buna,
In primul rand, trebuie sa se adreseze Directiei de Asistenta Sociala din localitatea unde isi are domiciliul pentru a-i retrimite banii la noua locatie unde se afla. Ar trebui sa isi faca mutatie pe buletin pentru a nu intampina probleme in viitor.
Daca poseda un cont bancar poate cere virarea in cont a alocatiei copilului si indemnizatiei de maternitate.
Mult succes,

| MisterKat a răspuns:

Trebuie sa sune la Prefectura judetului respectiv/sau la Directia de Asistenta Sociala si sa ceara detalii despre cum sa isi ridice alocatia de pe ultimele 3 luni. O zi buna!

| MikyMi explică:

Nu sunt din Piatra Neamţ, sunt din Roman.

| alexadriann a răspuns:

Esti din Piatra Neamt?