| Florentina9210 a întrebat:

Hei! Am si eu o problema. Cand am fost in Germania, in urma cu 4 luni, am avut de platit sederea. Nu am platit-o atunci pe loc, si mi-au trimis factura prin posta. Nu am avut cine stie ce, decat 180 de euro. La o saptamana dupa ce am venit acasa, a ajuns si ordinul de plata, am mers la banca din orasul meu, mi-am deschis cont, am efectuat tranzactia. Acum 2 zile, mi-au trimis din nou factura sa o platesc. Am mers la banca din nou, sa stiu daca s-au trimis sau nu banii. Cei de aici mi-au afirmat ca banii au fost trimisi, ca daca era ceva in neregula, s-ar fi intors inapoi in cont.
Intrebarea este, ce sfat imi puteti da? cei de aici mi-au spus sa le trimit celor de acolo un email cu dovezile de la banca. Sunt nedumerita.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Păi chiar asta trebuie să faci - trimiți pe mail scanate chitanța și o.p.-ul de la bancă, de când ai trimis banii.

10 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Trimite-le chitanta de la banca unde ai facut plata si trimite-le pe adresa care este scrisa pe plic sau pe factura de plata ori pe e-mail. Se mai intampla astfel de greseli sa trimita de 2 ori.

| Florentina9210 explică (pentru MihaelaDart):

Am trimis-o, saptamana aceasta si mi-au spus ca au ajuns banii, a fost o eroare. Si-au cerut scuze, evident. Am rezolvat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum adică ai plătit șederea? Timp de 4 luni ai stat fără acte, adică anmeldungul sau asigurarea medicala? Ori nu ai fost înscrisă la Steuer ca sa plătești impozit și ți-a venit acum, în orice caz, trimite un email cu dovada ca ai plătit deja acea suma, dar de la ce institutie ai primit ordinul de plata ca eu nu am auzit niciodată de asa ceva, sa plătești șederea. Ești sigura ca nu ai fost păcălita?

| Florentina9210 explică (pentru anonim_4396):

Nu am fost pacalita. Nu intru in detalii. Insa, eu voiam sa stiu de ce nu au ajuns banii. Am stat trei saptamani acolo. Long story. Oricum. Le voi trimite pe email toate documentele.

| PeFuga a răspuns:

E singurilul lucru pe care îl pirltu face. Le trimiti dovada de plata. Posibil ca in contul lor sa apară mai tarziu tranzactia

| Florentina9210 explică (pentru PeFuga):

Cat sa dureze o tranzactie? Ca au trecut 3 luni...

| PeFuga a răspuns (pentru Florentina9210):

Atunci poate ca s-au rătăcit pe undeva banii. Sau poate s-a trimis dintr-o eroare acea instiintare ca ai încă de plătit, desi e vorba de Germania si e greu de crezut.

| Florentina9210 explică (pentru PeFuga):

De ce spui asta? E ceva in neregula cu sistemul bancar din tara asta?
Si in cazul in care s-au ratacit, ce ramane de facut?

| Yoel a răspuns:

Da, sper ca ai pastrat the Receipt de la banca prin care U made the payment. Asta se intampla adesea in Lumea Apusului. Trimmte la ei copie a Receipt,(nu noriginalul) si le spune ca ai plait deja factura in data de. But sper ca ai rezolvat... U are Smart Girl!

| Florentina9210 explică (pentru Yoel):

Am rezolvat deja.