| dege a întrebat:

am o problema.Cand parintii mei au divortat, m-am mutat cu mama la bunica(mama ei) in Timisoara, iar tata a ramas in Cluj pentru ca acolo are serviciul.Sa trec la subiect, bunica mea e o nesuferita.Cand vine tata(ma viziteaza o data-de doua ori pe luna, cand are liber)ii spune o groaza de minciuni : ca nu imi fac temele(de parca sta ea langa mine sa vada ce fac, ea care ii plecata toata ziua), ca nu mananc tot ce gateste ea, sunt mai pretentioasa la mancare(cand ii spun ca nu imi trebuie incepe sa tipe ca descreierata pe mine si zice ca nu mananc toata ziua). Inainte nu faceam deloc sport si striga pe mine ca nu fac sport, iar acum cand fac sport, e prea mult sport.Matusa mea(sora tatei) are o problema de cand era mica, nu mai stiu cum se numeste(are inca mintea ca si a unui copil de 5-6 ani). Cand incep si eu sa tip la bunica mea spune ca sunt nebuna ca matusa mea(ceea ce ma deranjeaza, pentru ca imi iubesc matusa, si nu a fost alegerea ei sa fie asa). Mereuimi spune ca daca nu imi convine, de ce nu ma duc la tata, si acum a inceput si mama(cand ma enervez rau mai spun si ca ma duc).Ce sa fac? Imi puteti da cateva sfaturi?

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Din cate vad nu prea ii convine sa aiba grija de tine.Te-ar vrea plecata de la ea.

| MMihai a răspuns:

Ai dat prea putine detalii!
Ai putea sta, cu tatal tau, la Cluj-Napoca?!

| MMihai a răspuns:

Am citit tot ce ai scris!
1) Invatatura cat mai multa si mai serioasa, ca inveti pentru tine, si pentru viata ta!
2) Ceva miscare pentru o dezvoltare armonioasa, ca esti in crestere :
2.1) gimnastica medicala,
2.2) Inot,
2.3) Baschet,
2.4) ceva elemente de arte martiale pentru autoaparare, ( daca este cazul) : karate, judo, etc.

In rest nu trebuie sa te intereseze nimic, si sa nu te afecteze nimic!
Cainii latra si caravana trece!

| mihaelutzamy a răspuns:

Sa nu o mai bagi in seama si sa le zici parintilor sa te dea sa stai altundeva.O sa innebunesti cu asemenea femeie in casa.eu una nu as suporta-o deloc.Cred ca are nevoie de un psiholog.Fii tare! funda?

| AtateaConditii a răspuns:

Spune-i tatalui tau ca o jigneste pe sora lui ( matusa ta) si sa nu o bage in seama pentru ca stii cum sunt soacrele. Si vorbeste cu mama ta sa o calmeze pe bunicata ca prea i s-a urcat la cap. Bunica ta are soț? Cred ca asta ii lipseste si nu are pe cine sa se razbune spune-i ca lipsa unui barbat in casa de varsta ei o innebuneste sa vezi cum reactioneaza.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la tatal tau.lasa nebunele in pace.multe au ajutat la distrugere de casnicii si despartiri cu bunavointa si desteptaciunea lor.si multe proaste au pus botul, iar cand si-au dat seama de greseala era mult prea tarziu.deci mergi la tatal tau si vezi-ti de scoala si de drumul tau.

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau.
Uite cum vad eu treaba : ele sunt suparate pe tatal tau, si se cam razbuna pe tine. probabil ca au si probleme materiale.
Discuta cu tatal tau, fara sa-l incarci cu nemultumirile bunicii si mamei. Spune-i doar ca tu-ti vezi de treaba ta, ca tii la el si la familia din partea lui si mai cere-i sfaturi de viata / scoala. Iti vor prinde bine.
Iar cu bunica si mama ar fi bine sa le infrunti si sa le spui asa :

Voi, vreti sa faceti razboi? ok. este razboiul vostru.
Eu va iubesc si/ sau apreciez pe toti, si nu vreau sa fac parte din el.
Si am uitat sa-ti spun : nu cumva sa-ti santajezi bunica sau mama ca,, pleci la tata,, Ele au de partea lor legea, ceea ce au facut pentru tine si experienta de viata. Ceea ce tu nu ai.
Te-am tzucat, si ai grija de tine.

| GEEK a răspuns:

Hallu.

Nu mai băga toată prostiile bunicii tale în seamă,până la urmă vorba aia : INDIFERENŢA DOARE,dacă tu nu o vei băga în seamă,pe bunica ta o să o doară mai tare, şi aşa va vedea că nu are ce să îţi facă.

Ai grijă de tine, nu te mai enerva.
Succes, şi sănătate. kiss

Pa, pa.

| GEEK a răspuns (pentru GEEK):

Toate*, îmi cer scuze, m-am grăbit când am scris. happy

| 1man1 a răspuns:

Imi pare rau de situatia ta. Tu esti intre ciocan si nicovala, iar ceea ce poti face din ceea ce ai relatat e in primul rand sa te te intelegi pe tine insuti si pe cei din familie.
Perceptia mea e ca ai fi adolescenta, o perioada atat de tulburatoare. Acum daca ar fi sa ma refer la tine insuti (mediteaza la... ) Esti pe deplin convinsa ca bunica sau mama nu te iubesc sau nu te inteleg? Ai spus, "cand incep si eu sa tip la bunica mea", oare aceasta e atitudinea pe care ar trebui sa o ai? Nu iti fac morala, dar oare cum ar reactiona daca ai vorbi frumos, daca i-ai spune ce cunte ale ei te dor? Divortul lasa rani asupra partenerilor, dar mai ales asupra copiilor. Iti propun sa experimentezi prin faptul de ati spune punctul de vedere, dar frumos, cu respect. Vezi ce se intampla?! Daca bunica ta reactioneaza la stradaniile tale inseamna doar ca trebuie sa mai faci doar mici reglaje in atitudine ( cu totii trebuie sa facem din cand in cand). Daca, in ciuda eforturilor tale reale in aceasta directie nu se vad rezultate, discuta cu mama ta si cu tatal tau. Ce mi se pare mie putin dubios e ca si mama ta pare sa ii calce pe urme... oare de ce?! Prin faptul ca ameninti ca pleci unde crezi tu ca e mai bine si mai multa libertate nu faci decat sa te amagesti singura. In orice casa sunt reguli mai stricte sau mai laxe, dar sunt reguli si trebuiesc respectate. Daca chiar vrei o solutie incearca ce am spus si apoi mai revino cu noi informatii. Fii puternica!

| ruWssOiaLnF a răspuns:

IGNOR-O! Si incearca sa vorbesti cu tatal tau sa te muti de acolo repede.Am si eu o situatie asemanatoare si crede-ma: faza cu indiferenta chiar functioneaza.

| pufulichi a răspuns:

Eu cred ca daca nu ai o alta situatie decit sa stai cu ea, singura solutie este sa taci chiar si atunci cind ea tipa si stai linistita si calma, eu fac asta mereu cind ai mei tipa la mine si cind ei se calmeaza totul revine la normal.Nu te enerva ca o sa cresti si vei pleca si nicio problema.

| PufuleteKiduuu a răspuns:

Eu nu i-as permite sa faca asa ceva cu mine. mai ales sa minteasca... ce sa mai zis ca urla. i-as urla inapoi. nu ma intereseaza ca mi-e bunica...atata timp cat stiu ca nu am facut ceva grav. Altadata cand mai minteste spune-i : "Ai dovada?". Eu as innebuni. straight face Si parintii ar trebui sa te creada pe tine.