| Winniee a întrebat:

Am o problema cu ai mei. Mi-am cumparat un telefon cu abonament de 12 euro. Luna trecuta au platit 15 euro in plus, in fine, m-au certat. le-am promis. am gresit. etc. Dar luna asta am uitat sa ies dintr-o aplicatie cu netu' deschis si. am facut 53 de euro. Nu stiu ce sa fac si cum sa imi cer scuze. Imi pare rau ca au avut incredere in mine si i-am dezamagit.

Un sfat?
Multumesc si dau funda.

Răspuns Câştigător
| normally a răspuns:

Saluthappy pai uite, sfatul meu este sa incerci sa strangi banii.banuiesc ca mai e timp sa platesti factura, mnu? ai putea sa strangi incetul cu incetul si la sfarsit sa le spui parintilor ce-ai facut si le dai si baniihappy sa vada ca totusi te-ai straduit.P.S:gandeste-te c-o sa treaca, peste cateva saptamani o sa uitati de problema asta si o sa fiti fericiti!winkingsucces, sa ma tii la curent ce s-a intamplat pana la urmahappy

11 răspunsuri:
| xCarolina a răspuns:

Alt lucru mai bun de facut nu ai, decat sa le spui adevarul.Mai amelioreaza situatia sa afle de la tine decat sa vada factura direct. Explica-le ca s-a intamplat din greseala si promite-le ca o sa ai mai multa grija de acum in colo. Oricum, de omorat n-o sa te omoare.Incearca totusi sa ajungi la un compromis cu ei: sa incerci sa reduci cheltuielile o vreme de acum in colo, sa cheltui mai putin pe haine/alte lucruri, sa ajuti prin casa, sunt o multime de lucruri care se pot face.

| Ea12345 a răspuns:

Situatia ta e destul de ficila. Daca pentru 3 euro in plus te-au certat asa, dar acum pentru 50, mi-e greu sa cred ca doar te vor certa. Sunt sigura ca te vor pedepsi, dar incearca sa la explici ca pur si simplu ai uitat, suntem oameni pana la urma. Fa intr-un fel sa ii ajuti cu bani, caci pariez ca vor avea nevoie de ajutor. Pastreaza banii pentru hainele de scoala si da-i pentru abonament. Fieccare greseala se plateste.

Bafta!

| Winniee explică (pentru Ea12345):

Nu. Vreau sa spun ca luna trecuta au platit 12+15 euro happy Si acum 12 + 50 euro.

| Zangetsu a răspuns:

Esti iresponsabil, merita sa fi mustrat verbal si sa nu ti se mai permita accesul la astfel de dispozitive.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai folosit telefonul drept pedeapsa 2 luni.

| RaduMD a răspuns:

Net-ul pe telefon = bani mulţi + distracţie puţină.

| kasty a răspuns:

Eeee, si eu am patit-o acum 2 luni la Orange
peste 50 euro cost suplimentar
eu am sunat la ei si am ajuns la intelegere, mi-am marit abonamentul de net si mi-au compensat factura 95% (partea de internet ce depasisem).
incearca sa rez asa... daca nu spune-le parintilor si fii mai atenta data viitoare
bafta!

| ileanaparlici1979 a răspuns:

Ai putea strange tu niste bani assa parinti tai vor vede ca, cu toate ca tu ai gresit tiai asumat vina si ai incercat sa iti repari greseala.Mult Succes

| MCB2000 a răspuns:

Explicale problema si incearca sa-i convingi ca lunile viitoare nu o vei mai face. daca nu tine, incearca sa le spui ca daca vei trece de o anumita suma(o stabiliti voi) o sa platesti tu jumatate si ei jumatate.

| alexandraflorentina58 a răspuns:

Le poti cere bunicilor tai sa-ti dea bani si in fiecare luna le dai alocatia ta pana ce se aduna bani. fundita

| alexandraflorentina58 a răspuns:

Le poti cere bunicilor tai bani si in fiecare luna le dai bunicilor alocatia ta pana ce se strang bani pe care ti-a dat bunica ta