| kikirikikikiki a întrebat:

Am o problema, pe unii oameni ii pot privi in ochi si vorbesc foarte calm cu ei iar pe unii nu ii pot privi in ochi si ma intimideaza, ma atac pur si simplu. Cum pot trece peste? O rezolvare?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Parcă am mai văzut întrebarea asta, este cookie?

https://www.tpu.ro/......i-in-ochi/

| LPCTSTR a răspuns (pentru sierra1):

Da... eu am vazut-o de 4 ori nu doar de 2, deci...

| LPCTSTR a răspuns:

Nu mai spama!

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Buna!

Ai o oarecare lipsa de incredere in anumite persoane. Este ca un fel de al 6-lea simt. Am si eu chestia asta intr-o oarecare masura, in sensul ca despre unii oameni, fara sa imi fi facut absolut nimic, am o presimtire rea. De obicei, oricat de bune cu mine sunt persoanele respective (despre care am o presimtire rea fara motiv) se dovedesc a fi parsive. Chiar si o anumita persoana care mi-a fost foarte draga si pentru care am incercat din rasputeri sa alung presimtirea asta, s-a dovedit a fi o persoana egoista si putreda. Daca subconstientul tau iti spune ca cineva este rau sau te intimideaza, asculta-l. Nu este neaparat un defect. Nu toata lumea merita increderea ta. happy

| qwertpro a răspuns:

Intati de toate trebuie sa stii de ce nu-i poti privi in ochi.Din psihologie stiu ca nu putem privi in ochi acei oameni de care ne este frica intr-un oarecare fel sau acei oameni pe care-i stimam prea mult si credem ca le suntem inferiori si nu-i putem privi in onchi din cauza ca am vrea mult sa fim ca ei sau sa avem ceea ce au ei, dar poate fi si din cauza ca avem o ura pe acesti oameni, o ura care este ascunsa in noi si etc.Sunt multe variante,dar un lucru e clar, acesti oameni sunt pentru tine mai speciali, mai diferiti, insa care este acel lucru special la ei, tu trebuie sa-l descoperi.Nu ai de ce sa te temi ca nu-i poti privi in ochi.In primul rand, acest lucru poate sa-i faca sa creada ca tu nu le acorzi atentie si nu esti atent la ceea ce spun.Stai linistit, nimeni nu o sa observe modul in care te uiti la ei in ochi, nimeni nici nu o sa atraga atentie la asta, e un lucru inconstient.

| AllyAlexandra20 a răspuns:

Și eu am probleme de genul, iar cel mai bun mod in care poți scăpa de asta, după părerea mea, este să incerci să-ti vii în fire și să te gândești că persoana din fața ta nu este cu nimic mai presus decât tine, este tot un om ca oricare altul și n-are de ce să te intimideze. La mine merge, uneori rolling on the floor Sper să te ajute.