| Walker a întrebat:

Am o relație de 3 ani și am realizat că am niste probleme pe care oricât le-aș ignora, nu se vor rezolva și nu voi putea fi fericit așa că am decis sa caut niste sfaturi de la cine poate să mă ajute happy
Noi ne-am cunoscut în liceu și am rămas de acolo împreună dar eu sunt o fire mai emotiva decât ea. In sensul că trăiesc foarte mult sentimentele și mă atașez destul de ușor, dar sunt comunicativ si o persoana sociabila iar în relație am folosit întotdeauna comunicarea. Ea este o fire mai rece, mai încăpățânată și orgolioasa iar eu am ajuns sa sufăr din cauza asta deoarece știu că nu pot schimba o persoana și îmi este greu să mă gândesc la despărțire.
Problema este că s-a învățat cu timpul sa aibă o oarecare superioritate față de mine și să mă trateze cumva mai de sus, iar eu daca ii spun că nu îmi convine Intr-un mod mai subtil ea îmi răspunde mai în glumă că face așa pentru că așa vrea ea, practic îmi închide gura.
Mai mereu căuta să îmi închidă gura și să mă facă să mă simt eu prost chiar daca ea a greșit. Foarte rar să își ceară scuze și îi place să întoarcă totul în favoarea ei.
In ultimele zile pe Facebook a început să îmi dea seeenuri de 30 40 50 60 de minute și când revine vorbește că și cum nimic nu s-a întâmplat. Eu i-am spus că mi-a dat seen de o ora și ea mi-a răspuns mai înțepat că" am făcut baie și poate nu am putut să răspund atunci." nu am vrut sa par disperat in momentele astea așa că nu am insistat, dar nu mi se pare normal..eu daca nu îi răspund 2 minute mă suna imediat.
Eu sunt un sufletist și simt oarecum că a pus stăpânire pe mine deoarece dacă m-aș supăra pe ea că a gresit cu ceva, ea imediat ar face cumva sa ma simt prost și s-ar supăra pe mine.
Câteodată îmi zice că mă iubește fix după o faza care mă supără..tocmai că să mă îndulcească.
Am 22 de ani și încep să îmi dau seama că la început, din liceu, eram un copil și o cam "veneram", iar ea s-a obișnuit cu statutul de prințesă iar eu am mai crescut si când îmi dau seama de lucrurile astea.mi se pare extrem de greu sa schimb ceva pentru că este o persoana foarte încăpățânată iar eu sunt foarte sufletist și m-am atașat mult de ea și îmi este frica sa nu profite de mine.
Sunt primul ei prieten. Uneori i-am mai spus că eu cred că sunt puțini că mine care sa se comporte așa de frumos cum mă comport eu. Bineinteles că mi-a răspuns că sigur mai sunt băieți așa sau chiar mai buni, dar eu ii consider prosti sad
Ne-am mai certat și pe tema mesajelor din telefon: ea de fiecare dată când are ocazia îmi controlează telefonul, iar eu am vrut sa ii arat că nu îmi place asta și nu i-am deschis niciodată telefonul dar ea nu a înțeles și nici după ce i-am spus că chiar daca suntem într-o relație tot avem nevoie de intimitate, ea mi-a răspuns că ea vrea să se uite că e curioasa. Bă chiar a plâns o data pentru că i-am reproșat că nu îmi place că face asta.
Îmi cer scuze pentru mesajul meu lung si daca cineva a avut răbdare să îl citească și ar avea un sfat pentru mine... ținând cont că atunci când comunicam ea se încăpățânează să creadă că greșește in vreun fel.și spune că așa este e....simt că mă împinge practic pe mine sa fiu mai tranșant dar nu pot sad o iubesc și totuși simt că își cam bate joc de mine.

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Exista mai multe motive pentru care ea este asa sau voi sunteti in situatia asta.
Ori ea nu mai are sentimente pentru tine ci doar sa obisnuit si atunci e normal ca nu ii pasa ca te supara sau te face sa suferi ori tu esti atat de moale si ea se plictiseste si incearca oarecum sa iti atraga atentia enervandute sau sacaindute pentru ca tu esti atent la ea doar cand ea face asa (sti ca si la copii mici parintii nu baga in seama copilul doar cand face ceva rau si atunci copilul cand simte nevoia de atentie stie ca daca face ca toti draci mami il baga in seama), sau o cam stresezi si sufoci esti pe capul ei toata ziua cu mesaje si telefoane si atunci sa obisnuit ca esti oarecum disperat si poate sa se comporte cum vrea ca tu tot pe capul ei ramai.
Incearca si tu sa te mai detasezi un pic si sa nu fi dependent de ea ca fie barbat fie femeie o data ce simte ca partenerul depinde de el automat simte nevoia sa fie superior chiar si involuntar ca poate ea nici nu baga de semana ca te raneste tocmai pentru ca tu nu sti sa ii areti.Nu o mai bombarda cu mesaje si telefoane las-o pe ea sa te sune mai mult, permitei sa iti caute in telefon daca nu ai nimic de ascuns ca atunci nu va mai fi asa curioasa daca esti indiferent (cu cat te feresti mai mult cu atat te banuie mai tare ca poate ii e frica asa in nebunia ei sa nu te piarda), fi si tu mai dezghetat nu asa moale incearca sa pari ocupat sau solicitat nu stiu cu munca sau scoala ca sa vada ca ai si altceva mai bun de facut decat sa umbli dupa fundul ei, fa si tu ceva important sa te vada barbat responsabil si independent.Astea toate daca vrei sa mai incerci o data sa salvezi relatia dar daca nu sau daca nu iti iese nici asa inseamna ca este prima varianta ea nu te mai iubeste nu mai are sentimente pentru tine si vrea altceva si atunci nu mai are rost sa te minti si chinui.
Si apropo nici barbatul nici femeia nu trebuie sa fie superior intr-o relatie, nu te face nimeni sclav daca tu nu accepti asta si daca cealalta persoana te iubeste.

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru falokrat):

Nu mi se pare neaparat normal dar crezi ca daca cineva are curiozitatea asta si tu il acunzi sau refuzi ii trece ba din contra mai tare ii starnesti curiozitatea si paranoia

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru falokrat):

Sa sti ca sunt si barbati care cauta in telefon .....Ai o relatie?

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru falokrat):

Eh pai vezi daca iti place doar sa o enervezi nu iti faci o relatie crezi ca cuiva ii place sa tot fie luat/a la misto de partener big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru falokrat):

Din cate stiu intr-o relatie nu trebuie sa taci ca mutu si sa nu spui ce gandesti si vrei e nevoie de comunicare iar daca doi oameni au o relatie si tin unul la altul nu cred ca se poate pune problema de a te face de rusine.Un om care tine la tine sau te iubeste nu isi bate joc sau te ia la misto si nici intr-un caz nu rade de tine indiferent daca ai facut o gafa sau prostie cum de altfel nu ar trebui sa faca oameni in general deoarece lipsa de seriozita e un semn de imaturitate

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru falokrat):

Poti sa ii spui ca nu face bine nu sa iti bati joc de el/ea nu crezi ca este mai corect...
Glumeste in iubire nu iubi in gluma.Iar daca un om incearca sa iti spuna printr-o forma sau alta ca ii e frica sa nu te piarda nu trebuie luat la misto ci apreciat

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru falokrat):

Daca te pandeste stie ea de ce laughing iar daca nu fereai telefonul sa nu vada nu tragea cu ochiu si nu gresea laughing...
Da in fine ca faci glume pe care ti le permiti e ok dar daca ati avut o cearta pe tema asta si tu in incapatanarea ta nu vrei nici sa ii explici cumva ca nu are de ce sa isi faca griji ba din contra alimentezi ca iti place tie ca se crizeaza nu mi se pare amuzant si chiar o vad ca bataie de joc desprea asta vorbeam nu despre o greseala sau poate chiar o gluma de a ei

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru falokrat):

Din nou glume...

Răspuns utilizator avertizat
26 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Așa v-ați obișnuit unul cu altul, acesta vă e ritmul. Tu începi să vrei altceva (probabil și ea, de aia și face figuri, semnalând că e nefericită). Sau o accepți în continuare așa cum este, făcându-i toate poftele, sau o luați pe drumuri separate, că de schimbat ceva radical în comportamentul vostru și în relație nu văd cum s-ar schimba.

regis
| regis a răspuns:

E greu sa schimbi un om, iar daca totusi reusesti nu e sigur ca iti va placea rezultatul. Ai doar doua optiuni, o iubesti asa cum e, cu bune si cu rele, sau pur si simplu iesi din relatia asta.
Totusi, pana atunci trebuie sa ii comunici mereu ce iti place si ce te nemultumeste la ea, niciodata insa la nivel de repros.

| Walker explică:

Va mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. Cumva mă regăsesc, mai mult sau mai puțin prin toate răspunsurile voastre.
Incerc sa fiu mai indiferent de câteva zile..insa cred că am pus mult suflet pentru ea. Deoarece daca trece mai mult timp fara sa vorbim. incepe subconștientul meu sa se întrebe "oare ce face?" Și dintr-o dată nu mă mai pot concentra pe ce fac. Am incercat să mă abțin si să o caut mai puțin. insa îmi este greu, m-am învățat să ne vedem mai des și să petrecem mai mult timp împreună, iar de câteva luni s-au cam schimbat treburile și nu ne mai putem vedea că în anii trecuti.
Când suntem împreună îmi zâmbește, vorbește cu mine, nu da semne că ar vrea pe altcineva.
Trebuie să învăț să nu mai depind atât de mult de ea.

| mihai69 a răspuns:

Îi spui clar: fată, ori te schimbi şi nu-ți mai bați joc de mine, ori "Pa!"
Şi te şi ții de cuvânt, că ea sigur nu se schimbă.
Ştiu, doare, dar gândeşte-te că doar aşa vei putea fi liber să găsești fata care te merită!

| anonimg a răspuns:

Ma bucur ca ai dat funda pentru ca acum pot sa sciu mai degajat. :)

Te-ai intrebat vreodata cum ar fi fost daca voi doi va cunosteati doar daca scopul era casatoria?
Este o intrebare la care trebuie sa-ti raspunzi singur.
Pentru ca numai in felul acesta partenerii invata sa lase de la ei, sa caute sa se faca placuti pentru celalalt.
Ai doua alternative sanatoase -care iti pot tine inima intreaga.
1. Prima alternativa este sa te desparti de ea, chiar daca este dureros.
2. Ramai cu fata aceasta, dar nu inaintezi in relatie, si nici nu cauti sa ai un viitor cu ea pana cand ea nu-si va indrepta caracterul.
Ea trebuie sa fie constientizata de defectele ei. Daca personalitatea ta, daca dragostea ta pentru ea nu a miscat inima ei, atunci se apeleaza si la metode mai "dure".
Fii intelept si profita de slabiciunile ei de caracter. Daca ea are obiceiul sa se uite in telefonul tau, atunci pune niste poze in el, poze care sa contina mesaje de care Facebook-ul este plin (ex: "daca cineva te iubeste, mai intai te va respecta").
Scopul acestor poze nu trebuie sa fie ca sa nu se mai uite in telefonul tau, ci sa-si de-a seama de defectele ei.
Ea oricum nu te iubeste, si cred ca esti constient de asta. Are o 'forma' de dragoste, dar este ceva de suprafata. Totusi, tu respect-o si iubeste-o.

Iti recomand sa citesti carti din domeniul relatiilor de prietenie. Incepe cu asta: https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent Si las-o la vedere ca sa o vada si ea. Parintii nu prea dau sfaturi copiilor; dar cartile pot sa o faca destul de bine.

| Walker explică (pentru anonimg):

Mulțumesc mult! Chiar am citit două cărți de genul dar pe asta o consider cea mai potrivită! O voi citi curând. Mă gândeam daca nu cumva ea doar s-a atașat de mine. totuși spune că mă iubește doar că ea nu prea arată asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caut alta. Relatia e prea toxica

Răspuns utilizator avertizat
| Adrian1555 a răspuns:

Intr o relatie barbatul e superior
Daca devine femeia superioaa intr o relatie o sa inceapa sa te faca sclav
Sa faci cum vrea ea
Sa pleci undeva cand vrea ea
Sa iesi afr cu cine vrea ea
Eu zic sa incepi sa nu ii mai dai atentie si incearca sa faci asta cat mai vizibil
Daca vede ca nu iti mai,, pasa’’ si nu zice nimic e clar ca nu mai are nevoie de tine
Dar daca ii pasa o sa incearca sa scoata vorbe de la tine
Si atunci o sa fie momentul sa i spui tot ce ai pe inima
Si sa i spui ca nu ai nevoie de,, ordinele ei’’

Răspuns utilizator avertizat
| Vasi32 a răspuns:

Pari un tip de treabă. Așa am fost si eu, dar când am intrat in prima mea relație m-am schimbat, pentru ca trebuie. Gândește te așa, daca prietena ta ar fi cel mai bun prieten al tau, ai suporta toate chestiile astea? Sincer nu prea cred.
Ar trebui sa te îmbărbătezi un pic si să-i spui pe față data viitoare ca si cum ai vorbi cu prietenul tau, dar probabil o sa înceapă sa plângă sa te manipuleze, ca na, apelează la mila ta, alea sunt lacrimi de crocodil, te asigur.
Sper ca te-am ajutat cat de cat. Bafta!