| mariaariamaron a întrebat:

Am o relatie de 1 cu un baiat. Locuim împreună de 4 luni si avem probleme in relatie. Avem temperamente diferite. Eu sunt directa si sincera iar el e sufletist, extrem de sensibil. Recent am vorbit de facultate si i-am spus:" nu ai cum sa mai intri pentru ca iti trebuia pregatire la romana". Si de aici începe supararea, m-ai facut prost, ma urasti. Nu stiu sa fac nimic. Si multe alte situatii. Taia ceva... I-am spus sa aiba grija cu cutitul pentru ca nu are de unde sa stie cum ma intorc iar el tinea cutitul extrem de aproape de mine... Si multe alte situatii. Ii spun ceva, se supara. Imi e si frica sa ii spun cand mai greseste. Toata lumea mai greseste.E omenesc, dar sunt asa multe modalitati sa reactioneze, dar el se supara. Am stat mult sa ma gândesc daca am fost rea cand i-am spus, dar nu am fost. Imi zice: "uite ce fata ai facut" si iar incepe ceartă. Ma crede bau bau si zice ca il urasc doar pentru ca ii mai zic uneori ca greseste. Acum cand ne certam, ma ignora si il doare in cur, iar eu sunt aia care plânge. Nu inteleg de ce ma face pe mine sa sufar si sa ma simt prost pentru ca i-am spus o chestie asa banala. Plus ca ma si strânge de brate (neintentionat) si imi lasa vanatai. Nu mai stiu ce sa fac. Acum am plecat cateva zile la părinţi si inca nu mi-a scris. Imi e foarte greu. Oare ii bine ce fac? Apreciez fiecare sfat

12 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Eu cred ca nu il deranjaza atat demult ce zici pe cat il deranjeaza tonul pe care zici. Asa ca incearca sa fii mai calma si vezi daca se schimba ceva.

| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca v-ati mutat prea repede impreuna si va si invadati spatiul.
Nu sunteti de atat de mult timp impreuna incat sa va puteti obisnui sa dati gaze unul langa altul, sa ragaiti, sa va afisati chilotii (exemple) etc si asta va jeneaza oarecum.Tu esti mai degajata si linistita dar el se vede ca este foarte incordat si nu se simte comod si in largul lui.Sincer cred ca se bucura un pic ca ai plecat si i-ai lasat spatiu sa se desfasoare cum ii place si cum ii e rusine sa faca atunci cand esti si tu langa el.
Poate esti si tu mai dura in afirmati si cicalitoare, si ar trebui sa intelegi ca ii trebuie timp sa se acomodeze.

| Hammurabi a răspuns:

"I-am spus sa aiba grija cu cutitul pentru ca nu are de unde sa stie cum ma intorc iar el tinea cutitul extrem de aproape de mine"
Pe bune? Îl consideri retardat? laughing
Iartă-mă că îți spun asta, dar după tot ce povestești, eu cred că ești genul cicălitoare. Genul acela care simte nevoia să comenteze tot ce vede, să-și dea cu părerea despre orice, și care știe ea întotdeauna ce e cel mai bine.
Dacă crezi că nu am dreptate, fă un test. Încearcă să vorbești mai puțin, mult mai puțin. Și numai despre lucrurile esențiale. Nu mai vorbi despre absolut nici o chestie banală, nu mai comenta aiurea despre nimic, nu i te mai adresa permanent cu diverse sfaturi sau remarci. Pur și simplu, vorbește MULT mai puțin. Ai să vezi efectul.

| mariaariamaron explică (pentru Hammurabi):

Off... Am spus de cutit pentru ca era adormit. Si i am spus:" puiut, lasa cutitul in jos ca ii cam periculos asa". Jur ca am stat ore zile bune sa ma gandesc daca sunt cicalitoare. In unele momente, poate trebuia sa o spun mai frumos, dar eu am crescut intr o familie in care daca gresesti, ti-i se spune ca ai gresit pentru a deveni mai bun chiar daca a fost foarte greu si inca am impresia ca nu pot multumi pe nimeni. El a crescut la o casa de copii si am impresia ca uneori din mila unii oameni nu l-au corectat iar el primind doar laude si-a dat seama ca unele lucruri nu le face cum trebuie si acum se simte complexat sau ceva. Ii iubesc defectele dar deja o iau razna cand vad cum se supara si face pe victima din tot. Sa fiu eu suparata... Ii tabuu. Se supara ca ma supar eu. M am supărat ca m-a prins de mana foarte tare. Si cine a mers la el pentru ca plangea? EU. O sa fac asa cum mi-ai spus, o sa vorbesc mai puţin. Multumesc de sfat. O seara frumoasa

| gabriela2201 a răspuns (pentru mariaariamaron):

''eu am crescut intr o familie in care daca gresesti, ti-i se spune ca ai gresit pentru a deveni mai bun chiar daca a fost foarte greu si inca am impresia ca nu pot multumi pe nimeni'': DA, exact asta este cea mai grava problema in Romania. Copiii sunt abuzati, nu sunt crescuti si iubiti pentru ceea ce sunt. Am locuit ceva ani in afara si nici la arabi, norvegieni,austrieci,englezi nu am vazut sa isi supuna copiii asa cum si-i supun romanii. Adica '' eu te-am facut,te cresc in casa mea si eu te invat ce si cum sa fii''. Dar e gresit! Copilul de aia e copil, sa greseasca... exceptand sa nu il gasesti beat, drogat, bagat in nu stiu ce prietenii dubioase, in rest care p.la calului e problema ta ca parinte dezaxat mintal sa ii impui tu ce e bine si ce nu,doar ca soarta l-a fatat in casa ta? si abuzul asta din copilarie,daca nu constientizezi si faci eforturi sa nu fii la fel,nu te schimbi. el a crescut liber de aceste abuzuri,probabil au fost altele la orfelinat, nu stiu, dar si daca au fost, oamenii aia nu faceau parte din spatiul intim, ca parintii sau iubita.De asta i se pare ca esti bau bau.

| Emma30555 a răspuns:

Nu mai pune nici tu atât de mult la suflet, fiecare cu felul lui de a fi,

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Este un marlan care ti-a citit bunul simt si te trateaza cu sictir. te-a vazut slaba de inger si profita de tine.

| SandraEve a răspuns:

Exact, conteaza mult tonul si incearca sa nu fii chiar asa critica.

| DorelExpertu a răspuns:

Si pentru asta vrei sa-l dai afara din casa pe bietul animal?

| DorelExpertu a răspuns (pentru DorelExpertu):

Corectie, baiat, voiam sa spun baiat.

| gabriela2201 a răspuns:

Orice am zice noi nu am fost intre voi sa vedem exact ce s-a intamplat, dar din cate scrii chiar tu, nu esti deloc diplomata cand vorbesti cu un om sensibil. si eu sunt mai sensibila, cateodata ma enerveaza rau oamenii care isi tipa si impun pc de vedere, lipsiti de etica si maniere. nici eu nu te-as fi sunat daca eram el.intr-un cuplu trebuie sa il sustii pe celalalt chiar si cand zice ceva ce pare imposibil si sa lasi de la tine daca il iubesti. nu ai scris ce varsta aveti dar banuiesc ca in jur de 20 dupa povestea cu facultatea.

| gabriela2201 a răspuns:

De asta sfatul meu e sa te corectezi tu prima. stii vorba aia, nu te uita la paiul din ochii aproapelui, vezi-ti prima data barna din ochii tai. Analizeaza-te pe tine daca felul in care te comporti, vorbesti, il tratezi e perfect, apoi daca e extra sensibil il incurajezi fiindu-i alaturi, nu tipand la el sa se inchida mai tare.