| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am o relatie precara cu familia mea, in special cu mama, long story short m-a dat mama in judecata ca i-am folosit contul de Netflix, știu ca pare banal, dar ce se poate întâmpla? Am intrat o singură data însă aceasta susține ca îl folosesc de luni de zile ceea ce nu este adevărat.

Folosesc Netflix la comun cu un prieten, acesta nu l-a mai platit si doar voiam sa vad 2 episoade dintr-un serial, l-am rugat pe fratele meu vitreg si acesta mi-a spus parola la Netflix-ul familiei, familie cu care nu ma inteleg deloc, fiind prost m-am logat uitand ca acestia vor primi notificari pe adresa de e-mail. Au urmat lungi certuri intre mine si mama mea... ce este de facut pe mai departe, aceasta sustine vehement ca eu folosesc contul lor de Netflix de luni de zile.

16 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Vireaza-i contravaloarea abonamentului pe doua luni (daca nu stii un IBAN, trimite-i prin posta). In instanta recunosti ca i-ai accesat contul si arati chitanta ca ai platit deja pentru asta.

| doctorandus a răspuns:

Se va sfârși cu un mare fâs. Probabil avocații buni n-o vor ajuta la așa prostie, așa că vă avea un avocat prost și hoțoman. Pe judecător îl va apuca râsul. Iar Poliția va zice: iar vine nebuna aia care ne pierde din timp cu cai verzi pe pereți.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai se poate rezolva cu logurile de acces asta, cred. Daca cumva isi va bate capul un judecator sa emita solicitare in sensul asta catre Netflix...

| Celcestietot a răspuns:

Buna! Au primit notificare cand ai intrat si au data accesarii, deci nu pot minti si nu au nicio dovada ca o faci de luni de zile, decat pe asta. Punctul meu de vedere este ca nu o sa patesti nimic happy.

| Hammurabi a răspuns:

Știi tu sigur că te-a dat în judecată? poate a spus-o așa... ca să te amenințe.
E absurd să se complice cu un proces pentru un abonament de 10 euro. Iar toți sunteți rude de gradul 1.
Dacă fratele tău ți-a dat parola, de ce anume ar putea să te acuze?

| RoCkKiD a răspuns:

Fratele tau ti-a dat parola, deci nu are ce sa se intample. Daca furai parola era alta discutie. Nici nu cred ca o sa ajunga in instanta. Cat despre relatia cu mama ta..aia e alta poveste.

Răspuns utilizator avertizat
| gratargratar a răspuns:

E absurd. Nu iti trebuie avocat pentru asa ceva. In cel mai rau caz, te pune sa platesti niste despagubiri - cateva sute de lei. Dar e proasta (iarta-mi calificativul) daca da in judecata pe cineva pentru asa ceva. Mai mult costa avocatii, si ma indoiesc ca o sa primeasca cheltuieli de judecata pentru asa ceva.
Oricum, asa ceva nu ar trebui considerat motiv intemeiat de dare in judecata. Ar trebui sa-l incimineze si pe fratele tau vitreg etc. Netflix nici nu o sa-si bata capul cu voi, asa ca nu poate dovedi nimic in instanta. Tu poti pur si simplu sustine ca nu te-ai logat tu, ci oricine altcineva de la tine de acasa. Poate chiar maica-ta, daca a trecut pe la tine candva.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru gratargratar):

Cine pierde plateste cheltuielile de judecata. Omiti faptul ca accesul neautorizat la un sistem informatic e INFRACTIUNE, si nu contraventie, deci se poate alege cu o pata pe cazier sau, si mai nasol, daca judecatorul s-a trezit cu fata la perete, pana la vreo 2-3 ani de bulau! Here you go -
(1) Accesul, fără drept, la un sistem informatic se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.

(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită în scopul obţinerii de date informatice, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 5 ani.

(3) Dacă fapta prevăzută în alin. (1) a fost săvârşită cu privire la un sistem informatic la care, prin intermediul unor proceduri, dispozitive sau programe specializate, accesul este restricţionat sau interzis pentru anumite categorii de utilizatori, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.

Detalii: https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-360

| regis a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu a accesat fara drept un sistem informatic, ca nu a hackerit platforma Netflix, doar a folosit contul familiei fara a contribui la plata abonamentului.
Nu e nici macar o contraventie aici, e un proces civil, iar avand in vedere ca datele de acces i s-au oferit de familie, practic procesul este castigat inainte de a incepe.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru regis):

Ba da. A intrat pe contul maica-si fara ca ea sa ii dea voie, din ce am inteles. Daca tu vii la mine in vizita de exemplu si te asezi la calculator, iar pe masa am o foaie cu conturi si parole, in momentul in care folosesti datele de pe foaia aia fara acordul meu, e acces neautorizat la un sistem informatic.

| regis a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu a gasit contul si parola pe o foaie, le-a primit de la fratele lui, care i le-a dat cu buna știință.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru regis):

Mdah, in cazul asta si maica-sa e cu capul...

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

happy Să te liniștești!winking Să îți ceri iertare față de mama ta. Nimic amenințător și rău nu se poate întâmpla. Nimic ireal nu există. big grin Stai calm, se rezolvă! Sănătate! happy Funda? big grin

| Endita4689 a răspuns:

Oricum ar fi, împacă-te cu mama ta. Eu mi-am pierdut mama de curând. A murit. Am avut cu ea o relație excelenta.
Gândește-te că la un moment dat ai să o pierzi. Mai bine să nu fiți certați.

| regis a răspuns (pentru Endita4689):

Sincer, de m-ar da mama in judecata, nu doar ca as condidera-o pierduta, as da si anunt in Monitorul Oficial ca o declar nulă.