| Salu134 a întrebat:

Am relație de 9 luni, ea având 21. Este o persoană introverta, care analizează mult. La moment este într-o perioadă dificilă, aproape 1 lună. Este depresivă, a avut mai multe lucruri care au influențat, a avut o perioadă în care și-a adus aminte de fosta relație care a fost una toxica și se invinovatea pe ea, a fost în vacanță, dar i-a fost stricată, a decedat bunica. Am incercat să discut, dar se izolează, avea mare încredere în ea înainte, la moment se neglijează și nu ii place de ea pe plan moral. Tot ce face se considera ea vinovata. Uneor simt că și pe mine mă evită, s-a schimbat, dar vrea cu mine. Vreau să o pot ajuta, am incercat sa o înveselesc, lucruri care ii plac și să o surprind plăcut, dar o simt că nu se simte bine. Nu vreau sa o las, dar simt că mă face și pe mine rece. Am multă răbdare, dar nu vreau sa vina momentul când e limita deja. Ce îmi puteți sugera? Consultarea unui psiholog este exclusă, e refuz direct. Mersi.

25 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca sa iesi cu ea in natura, seara, la o plimbare romantica, chiar sa stati toata noaptea.
Va asezati intr-un loc linistit si incearca s-o "spovedesti", sa aflii ce o framanta. Va fi greu, fiindca poti sa dai de un refuz categoric, daca are ceva ascuns in subconstient, care o deranjeaza fara sa stie!
Va trebui sa ai mare rabdare, sa fii foarte calm si s-o lasi sa vorbeasca, despre orice doreste.

La un moment dat se va apropia de subiectul "tabu" si va trebui sa pui intrebari ajutatoare, fiindca va evita constientizarea - care este de fapt rezolvarea problemei.

Vei recunoaste acel moment, fiindca va deveni instant vesela, deschisa, fiind usurata de povara care o apasa pe suflet.

| Salu134 explică (pentru Bula):

Mulțumesc de sfat, am încercat nu doar odată. Uneori am putut aflat ceva, dar ff greu, am simțit că nu-i place ceea ce fac. A venit mai multe lucruri pe ea, decesul, unele mustrări din relația anterioară ca fiind și înșelată, eu simt tot, dar e greu. Am simțit că vrea liniște, dar mă tem că degrabă așa nu își va reveni.

| Bula a răspuns (pentru Salu134):

Trebuie sa ai foarte multa rabdare si sa abordezi cate o problema pana la capat, chiar daca intrati in discutie pana dimineata!
Metoda se numeste "psihoanaliza" si a fost inventata de S Freud, parintele psihologiei.

Intre diferitele probleme trebuie sa lasi minim 2-3 saptamani pauza, timp in care ea sa se relaxeze, sa se recreeze.

Daca ai reusit, iti va fi recunoscatoare si foarte atasata intreaga viata.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Renunță acum la relatia asta, ea are nevoie de consult psihologic si psihiatric, nu o poti ajuta tu cu nimic, ea are o depresie iar depresia este o boală pe care numai un medic o poate, (daca o mai poate) trata. Cel mai bine pentru tine este sa pui punct acestei relatii pe care o ai cu ea, daca vrei sa i ti fie bine, daca tu crezi ca o vindeci te inseli amarnic si te vei imbolnavii si tu de nervi alaturi de ea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să fii dta psihologul ei.
Un psiholog ascultă cu atenție, în primul rând.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca nu vrea la psiholog, poate sa discute cu un popa de bun-simt? Unii dintre ei sunt niste psihologi excelenti, chiar daca se imbraca in ninja. Daca ea nu recunoaste ca are o problema si chiar sa vrea sa o rezolve, nu ai ce sa ii faci.

| Freya1 a răspuns:

Si eu sunt o persoana depresivă pentru ca am suferit de depresie,am si anxietate si am rămas cu "sechele" si nu sunt mulțumită de mine,poate nici de ce fac,cum arat etc.Dar daca imi iubesc iubitul am reusit încet sa trec peste asta,am avut momente grele in care voiam sa ma sinucid dar el prin prezenta lui,printr-o glumă, prin faptul că își dădea interesul pentru mine ma făcea sa mai vad o speranță.
Nu zic ca tu nu faci asta pentru ea, dar te-ai gandit sa o întrebi daca are sentimente pentru tine? Sa o întrebi daca macar te vrea in preajma ei? Dacă te vede in viitorul ei, daca se bucură ca te are?
Chiar dacă depresia se spuna ca nu tine cont de asta eu cred ca daca tu nu vrei sa te scufunzi in starea aia de tristețe si de pierzanie te agheti de orce iti face un strop de bine.
Trebuie să îi explici ca o înțelegi si ca vrei sa o ajuți si mai ales sa ii spui ca are nevoie de un specialist iar daca refuză categoric spune-i macar sa iti spuna tie, sa ti se converseze chiar daca asta inseamna sa arunce greutățile in cârcă ta. Spune-i ca daca ea nu stie ce sa faca sau încotro sa se duca sa te lase pe tine macar cateva zile sa o coordoneze, sa se lase pe mana ta pentru ca daca tu o iubesti si ii vrei binele sigur nu o vei duce la rau.Trebuie doar sa isi faca un scop, fie ca e vorba de o pasiune, de o meserie sau de relația voastră.Sa le lase toate deoparte pentru un timp si sa se axeze doar pe una.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să încerci să o convingi să meargă la un psiholog.
Din cate ai spus ai încercat să o ajuți și nu ai reușit.

| OldSoul a răspuns:

Eu unul iti recomand sa te resemnezi.

In opinia mea, intr-o relatie serioasa, sau, mai bine zis, intr-o relatie in care exista iubire (atractie reciproca, sau cum doriti voi sa-i spuneti) e de ajuns sa fii tu in preajma ei pentru a o face sa se simta mai bine, pentru a-i imbunatatii stare generala.

Insa, daca tu nu esti de ajuns pentru a o face sa treaca mai departe, tind sa cred ca relatia voastra nu este tocmai una sanatoasa.

Desigur, mai exista si varianta in care ea chiar are ceva probleme, insa, daca vezi ca prezenta si insistenta ta nu ajuta, ar trebui sa te resemnezi.
Las-o pe ea sa-si rezolve probleme, nu insista mai mult decat e cazul, s-ar putea sa ai de pierdut din cauza asta.

| Emma30555 a răspuns:

Eu zic sa fii tu însuți, sa nu mai încerci sa o ajuți sau sa i dai multă atenție, las o sa se descurce singura, doar dacă ți cere ea ajutorul poți sa o faci

| Panamax a răspuns:

Regula nr 1 in orice relatie, asigura-te ca nu are probleme la mansarda.
Lucrurile au tendinta sa se inrautateasca in general.

| sadrian46 a răspuns (pentru Panamax):

Și dacă are, ce faci, o părăsești?
Dacă ai avea tu mansarda bântuită, te-ai simți bine să îți dea papucii?

| Salu134 explică (pentru Panamax):

Mansardă ce te referi?

| Panamax a răspuns (pentru sadrian46):

Sa caute ceva compatibil.Problemele le avea dinainte, a reusit sa le ascunda mai bine in primele luni.

| sadrian46 a răspuns (pentru Panamax):

Cum definești, cum simți compatibil?

| Salu134 explică (pentru Panamax):

Asta și este ideea. Ea a fost ceea care ma dorit, până acum 1 lună, era fericită. O văd cum se izolează. Nu sunt un disperat, dar mă distruge faptul cum era și a devenit. Nu are pe nimeni, s-a izolat de toți, dar doar eu o simt că ceva se petrece în ea.

| Panamax a răspuns (pentru sadrian46):

Vorba lunga saracia omului. Unele lucruri trebuie doar sa le simti.S-au scris tone de poezii, carti si tot nu s-a ajuns la un consens.

Acum poate ma intrebati ce simt si cum definesc consens.

| sadrian46 a răspuns (pentru Panamax):

Da, cum ar fi consens?

| Mircea08 a răspuns:

Daca tratamentul medical il refuza, atunci nu mai ramane decat sa ii faci rost de o speranta, ceva pentru care intr-adevar merita sa traiesti.
Eficient ar fi implicarea intr-un studiu foarte interesant. Eu as putea sa iti recomand ceva, dar o fac doar pe privat deoarece necesita ceva explicatii, poate si demonstratii

| Raducons a răspuns:

Trebuie un psihiatru cred, nu o lua ca o jignire, un psiholog nu o poate ajuta, depresia e grea dar la varsta aia se vindeca.Incearca sa afli ce nu i convine si ajut-o, sfatuieste-o sa faca o scoala, facultate sau liceu daca nu are, poate regreta ceva, desi sunt sigur dar tu trebuie sa stii. sfatuieste-o sa lucreze ceva poate o ajuta interactiunea cu oamenii

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Daca o iubesti, va trebui sa fii alaturi de ea si sa ai rabdare.
Sigur apreciaza tot ce faci, dar va aprecia si mai mult daca o vei ajuta sa treaca peste.
Trebuie sa-i fii prieten, nu doar iubit. Ascult-o, las-o sa planga pe umarul tau. Se va simti mai bine.

| qwertpro a răspuns:

Salut,in acest caz poti deveni tu "psihologul" ei.Din ceea ce spui tu, realizez ca ea este o persoana care iubeste mult sa se autoanalizeze, ceea ce nu intotdeauna aduce folos deoarece cauzeaza des si o autocritica.Imi dau seama ca ea este o persoana care traieste mult cu trecutul. Faptul ca sufera din cauza lui arata ca ea inca nu a acceptat faptul ca fosta ei relatie e terminata odata pentru totdeauna, si isiface griji in legatura cu unele decizii luate in trecut pe care le considera incorecte.Trebuie sa-i explici ca trecutul nu mai poate fi schimbat,orice om care vine in viata noastra fie e o pedeapsa,fie o recompensa,iar relatiile toxice au si ele o parte buna,odata ce trecem peste ele invatam foarte multe lucruri.E bine sa analizam trecutul,dar nu trebuie sa il traim iar si iar,care ar fi rostul sa ne intoarcem acolo unde deja am fost daca stim cu ce s-a terminat? Nu putem schimba nimic,ceea ce am facut ramane in urma,si trebuie sa acceptam greselile facute,sa intelegem ca ele ne fac mai puternici si mai inteligenti si sa constientizam ca oamenii vin si pleaca din viata noastra,foarte putini care ne vor fi alaturi. Poate ca moartea bunicii ei i-a cauzat o trauma psihica puternica care i-a accentuat aceste stari, sau poate mai are si probleme personale peste care nu a trecut si o aduc intr-o asemenea stare.Un psiholog trebuie sa stie sa asculte in primul rand, sa arate interes in orice conversatie, sa incerce sa simta emotiile altora, sa le arate celorlalti ceea ce ei nu au putut observa sau intelege si sa-i faca sa se gandeasca in privinta unor lucruri pe care nu le-au inteles.E foarte important sa ai rabdare si sa iti pastrezi controlul.Arata-i ca are alaturi de ea o persoana puternica care o poate ajuta sa treaca peste orice. Ajut-o sa se deschida, poate simplul fapt de a-ti impartasi toate emotiile ei o vor ajuta sa se simta mai bine, dar sa nu fii insistent, totul la momentul potrivit.

| ONR1R4 a răspuns:

Cel mai bine las-o frate femei sunt destule sigur are pe altuaste sunt jocuri cu depresi si altele