| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu nevoie de niste sfaturi si sugestii.Sunt cu prietenul meu de 2 ani si 4 luni.Eu am 18 ani, iar el 20.Luni o sa fie ziua lui si mi-a spus ca poate o sa ma ia pe la el. Tatal lui o sa fie plecat, iar mama lucreaza aproape de casa, asa ca o pot cunoaste.El imi cunoaste familia deoarece vine pe la mine de 1 an si ceva, si parintii nostri se cunosc de foarte mult timp, dar eu pe a lui nu.Cum sa le spun la ai mei ca poate ma duc pe la el?(idei ceva)Dar oare e bine ca ma duc? O fi prea devreme pentru asta? Ma gandesc ca doar nu o sa ne casatorim maine si trebuie sa ma cunoasca neaparat laughing.

19 răspunsuri:
| ioanaioana a răspuns:

Doar pentru ca te duci la el nu inseamna ca va casatoriti maine si ce are daca mama lui te cunoaste? Dupa o relatie de 2 ani si 4 luni crezi ca se intampla ceva daca te cunoaste?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce dracu la 18 ani dupa o relatie de 2 ani iti mai pui intrebari de astea?

| Dina a răspuns (pentru suntserios):

Am aceeasi parere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi s epare suspect acel "poate", adica el ti-a vizitat casa de nenumarate ori iar cand e vorba de mers la el in vizita te trateaza cu poate?

| nicol1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

A zis "poate " deoarece tatal lui s-ar putea sa plece cu masina si asa nu are cu ce sa vina sa ma ia

| anonim_4396 explică (pentru nicol1995):

Ok, ce mare greutate, atat timp cat ai tai il cunosc si cred ca il si apreciaza de amar de vreme nu stiu care ar fi impedientul sa le spui ca mergi sa te plimbi cu X, atat timp cat zici ca te aduce acasa in aceeasi seara? Daca mergi sa te plimbi cu prietenele sau sa te intalnesti cu una dintre ele trebuie sa dai socoteala la parinti?

| nicol1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci nu, ai dreptate, dar acum e vorba de un baiat si cine stie ce le trece prin cap cand or auzi.Ca asa sunt persoanele mature.

| anonim_4396 explică (pentru nicol1995):

Niky dear, este un baiat pe care il cunosc, nu te mai gandi la atatea si atatea supozitii din partea a lor tai, daca tu nu ai curaj vrei sa le zic eu? laughing

| nicol1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing nuuu.Pai sa iti spun.Anul trecut de revelion i-am spus lui mama ca sa ma duc pe la el, si ea cand a auzit s-a facut ca ploua si mi-a spus ca ea nu stie, ca nu se baga si ca sa-l intreb pe tata. Eu cand am auzit asta nu am stiut ce sa fac, deoarece ei cred ca inca sunt un copil de 10 ani,pus ca nu am mai discutat cu ei lucruri din aceste,el fiind primul prieten pe care il aduc acasa, si asa ca i-am cerut sfatul unei matuse si ea mi-a spus: "Ca daaa maicata de aceea nu ti-a spus nimic ca daca se intampla ceva taicato o sa o traga pe ea la raspundere, de aia te-a pus sa il intrebi pe el. Taicato saracu o sa fie intr-o dilema si sa nu te lase, dar nici sa nu te refuze, eu zic ca e prea devreme, lasa sa mai treca un timp si apoi..." Si asa am renuntat cand ea mi-a taiat craca de sub picioare.Si de accea nu stiu ce sa fac acum deoarece a mai trecut ceva timp de atunci, dar totusi nu vreau sa ma trezesc cu un refuz sau cu altceva.

| anonim_4396 explică (pentru nicol1995):

Oriscum, a trecut un an, si sti ceva? ia nu le ma spune nimic si cu asta basta, sa spune-le ca vi pe la mine laughing

| simplu0 a răspuns:

O relatie de durata si tu iti mai pui intrebarile astea? Ar trebui sa ii cunosti nu are nimeni ce sa iti spuna, e viata ta!winking

| enonimox a răspuns:

Du-te e ceva normal nici nu era cazul sa mai intrebi

| Truxiie a răspuns:

Draga mea, nu e nimic greşit că mergi la el. Gandeste-te 2 ani şi 4 luni.Este mult. Trebuie să îi cunoşti pe părinţii lui.O să te descurci :* Succes

| Roland22 a răspuns:

De ce sa le spui alor tai ca te duci pe la prietenul tau? ai 18 ani,esti matura, esti responsabila de ce se intampla cu viata ta si de alegerile pe care le iei.fa cum crezi, eventual dupa ce te-ai dus, atunci le poti spune:stiti am fost pe la prietenul meu, etc

| nicol1995 a răspuns (pentru Roland22):

Totusi nu pot sa ma duc fara sa le spun, pentru ca pot afla imediat inainte sa apuc eu sa le spun.Si chiar daca toti suntem majori tot trebuie sa ascultam de sfatul unui parinte

| nicol1995 a răspuns:

Si cum sa ii conving pe ai mei? ca nu stiu cum sa le spun ca noi nu prea vorbim lucruri din astea si nu vreau sa ma trezesc cu vreun refuz, plus ca daca aud ca e singur nu stiu ce vor zice

| ioanaioana a răspuns (pentru nicol1995):

Bineinteles ca poate nu vor spune in gura mare dar o sa se gandeasca imediat ca faceti sex. Ai 18 ani! Parintii tai nu iti pot interzice sa nu pleci pentru ca nu mai esti minora. E adevarat: Locuiesti la ei dar asta nu inseamna ca au toate drepturile asupra ta. Spune-le frumos ca pleci la prietenu tau si o sa dormi la el si dupa aia poti sa ii intrebi ce parere au. Indiferent de parerea lor, daca chiar vrei sa mergi la el atunci du-te(repet ai 18 ani)

| nicol1995 a răspuns (pentru ioanaioana):

Nu o sa dorm, doar ma duc si apoi ma aduce inapoi.

| Djlsghtnquuw a răspuns (pentru nicol1995):

De ce sa le spui? Eu spun ca e normal sa te duci la el, sunteti de atat timp impreuna. Daca tii neaparat sa le zici, spune-le ca te duci sa ii cunosti pe ai lui, ca o stati la masa.