| aurgrigor8 a întrebat:

Buna am si eu o întrebare, am 16 ani si 7 luni tata e un alcolist joaca la jocuri de noroc imi da doar 2 lei pe zi la scoala si cand ajung acasa stie tot satul ca mi-a dat o grămadă de bani (2 lei is o grămadă de bani la el) nu am voie sa ies cu fete fie duminica fie sâmbătă, timp de 3 ani M-a ținut acasa de la scoala ca Cica sunt golani. Face mereu scandal ( mai e si violent) am un tel care nu e cumparat de el si începe sa puma stăpânire pe el mi-l ia cand vrea el mi-l da cand vrea el. faza e ca m-am saturat sa traiesc in condiții le astea + ca el sta in pat si ma trimite pe mine să-i dau mâncare la animale ( porci, capre, găini, rati, cal) si vreau sa ma mut la prietenul meu. (Major fiind 22 ani)
Credeti ca ar putea politia sa facă ceva sa ma trimita inapoi acasa?

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca ai peste 18 ani nu te poate obliga sa vi acasa.

| relian a răspuns:

Te-a tinut acasa 3 ani sa nu mergi la scoala? Asta nu o cred,ar fi venit scoala la tine acasa,ar fi venit cineva sa se intereseze,eu cred ca mai bagi si din top. Faptul ca taicatu te baga la munca las ca e bine,candva in viata asta o sai multumesti te asigur laughing faptul ca bea asta e, tu nu ai cei face, nu il judeca fiecare om are viata lui cum are grija de ea asa va trai.
Deci lasa netu lasa vraja marii, pune mana si invata, du-te la scoala si de acolo sa mai inveti cate ceva, apoi cand o sa fii mare vei s tii ce sa faci.Am vazut in RO toti au telefon mobil frate de la copil de tata pana la mamaie de 80 de ani laughing asa ceva n-am mai pomenit.Telefoane mobile, internet aia e la moda, ce munca ce scoala.La scoala aia cu telefoanele la ei dar cei lumea asta, ce naspa sa mai ajuns.Eu daca ar fi as interzice in scoala ca elevii sa vina cu telefoane mobile.In sf cred ca tu n-ai ce face, lasa telefonul si du-te si da mancare la animale laughing e f bine ca macar o sa stii cei ala un cal, o gaina, o buruiana.Am avut la scoala fete care habar naveau mai nimic de animale, nu vazuse in viata lor o rata laughing

| Freya1 a răspuns:

Esti intr-o situatie nasoala dar faptul ca te-ai indragostit iti schimba mai mult mentalitatea asa am fost si eu la varsta ta.
Nici eu nu sunt cu tata in tocmai cele mai bune relatii si am 23 de ani dar pana nu am o stabilitate si un loc sigur nu ma grabesc.Gandestete un pic tu pleci acum el te va cauta oricum va sti unde sa te caute iar parintii baiatului te vor face pachet si te vor trimite acasa ca nimeni nu vrea necaz la usa un copil minor cu unul major sa vina politia si sa o pateasca prietenul tau pentru corupere.Si si daca nu iar face nimic prietenului tau gandeste-te ca dragostea asta poate veni si trece si daca ii trece de tine si zice boarfele si la taicato ce te-ai facut? El nu te primeste scoala poate nu mai faci de muncit esti mica...

| lpavel a răspuns:

Nu poti face asta pana nu implinesti 18 ani! Dar mama ta nu-ti ia apararea? Asta e, mai trebuie sa rabzi si tu putin, nimeni nu e perfect. Ar trebui sa vorbesti cu el cand e treaz, sa-i explici ca-ti face viata un calvar dar sa fii calma si poate te va intelege! Spune-i ca daca nu se schimba dupa ce implinesti 18 ani pleci si n-o sa te mai vada niciodata daca nu se schimba!

| danay72 a răspuns:

Esti minora. Încearcă și intr-un moment de liniste să vorbești sincer și deschis cu el. Dacă nu se poate, vorbește cu mama ta si încearcă să găsiți unele soluții. Dar vorbește cu blândețe și respect profund și nu uita ca un răspuns blând îndepărtează furia. Imi pare rau ca treci prin asa ceva.

| Lioana a răspuns:

Daca te muti cu baiatul ii poti face rau. Poate fi acuzat de pedofilie avand in vedere faptul ca esti minora. Si da, poti fi trimisa inapoi acasa.
Tatal tau are greselile lui dar nu exista parinti perfecti. El iti vrea binele chiar daca nu gaseste cel mai bun mod de a te proteja. Problemele astea le poti rezolva discutand cu el, spunandu-i ce te deranjeaza si incercand sa-l intelegi si tu pe el.

| Elena9328 a răspuns:

Și eu sunt in aceași situație.
Și la prietenul tau ce faci?
Măcar lucrează? Are un job stabil?
Sau și el freacă menta?
Pune și învață bine, bine.
Asta e singura salvare a ta.
Cu cât înveți mai bine.
O să ți poți găsi un serviciu bun cu care sa te întreții.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm. Zi mersi si de aia 2 lei. Nu te muta la iubit pentru ca o sa te duci din lac in put.

| Denila123 a răspuns:

Mai așteaptă, el vrea sa fi ceva in viața, nu sa devi unu leneș,
Da greșală e și a lui tatăl tau

| veryhonest a răspuns:

Ar trebui sa fii mai independenta. Daca nu treci de frica nu o sa scapi niciodata de el.

Răspuns utilizator avertizat
| TediiL a răspuns:

Câți ani ai?
Dacă nu ții la el, pleacă
Nu e genul de persoană ce-ti va oferii un viitor

| aurgrigor8 explică (pentru TediiL):

Am 16 ani si il iubesc pe baiatul asta ambii vrem sa ne mutam împreună

| TediiL a răspuns (pentru aurgrigor8):

Ești minoră, si asta ar putea sa va strice planurile
Doar dacă aștepți sa faci 18 ani, atunci nu-ți mai poate face nimeni nimic
Uneori viața ii nedreaptă, îți înțeleg durerea dar îți dai seama ca nu pot sa te ajut doar pe o simplu site
Îți urez bafta, svt relația

| venividivici2017 a răspuns (pentru aurgrigor8):

Daca il iubesti de la 16 ani, la 17 ani o sa ai un copil, apoi o sa o arzi pe "benefit".Mai bine asculta-ti tatal copila, cat nu e prea tarziu, inca ai timp sa eviti generatia votanta pe un kg de zahar si un litru de ulei! Tine-te de carte si lasa tampeniile astea!

| NoneOfUrBusiness a răspuns:

Am o poveste asemanatoare, am fost crescuta de tata si bunica, in timp ce mama isi facea viata. La 16 ani il detestam de moarte. Nu-l mai suportam. Voiam sa plec, sa scap. Orice. Cand am facut 18 ani si am avut primul meu job, m-am mutat. Eram pe picioarele mele, nu depindeam de nici un barbat/baiat. Azi incep sa inteleg mai multe lucruri decat le intelegeam atunci. Si eu primeam 1leu de pachet pe zi la scoala. Si eu voiam sa ies ca toate fetele... si etc. Lasand la o parte ce detestam, acum ajung sa ii multumesc tatalui meu pentru cateva lucruri. Parerea mea este sa nu pleci la baiatul asta. Nu este o varsta potrivita, vei depinde de baiatul asta, mai matur si daca doamne fereste o sa scapi de dracu si o sa dai de ta-su o sa joci cum ti se canta (spun ca si probabilitate, nu judec, ca nu cunosc), si cand o fi sa te intorci, te vei intoarce tot acasa. Daca ai rezistat 16 ani, mai rezisti doi ani! Plus ca tatal tau poate sesiza politia si iubitul tau poate intra in belele pentru intretinere de relatii sexuale cu minori. Si daca vei refuza sa mai stai la tatal tau, e posibil sa te duca in plasament... Deschide ochii. Stabileste-ti ca si tel sa ajungi pe picioarele tale, iar la 18 ani nu te va obliga nimeni sa stai.

| aurgrigor8 explică (pentru NoneOfUrBusiness):

Ii mai bine in plasament, prietenul meu a zis ca vrea sa triste nu-i pasa de ce se va întâmplă zice

| NoneOfUrBusiness a răspuns (pentru aurgrigor8):

Nu am fost niciodata acolo. Dar cand am facut eu o boacana a venit o tipa de la protectia copilului sa discute cu mine, intrebandu ma daca am dat de *** si daca de aia fugisem de acasa. Deci... se traieste "bine" in plasament

| aurgrigor8 explică (pentru NoneOfUrBusiness):

Eu am crescut cu bunica 4 ani 2 ani am fost data in plasament la o mătușă de a mea am fost dusa la centru unde sunt multi copii am stat si acolo 3 ani... Ce drepturi au iei asupra mea? Iei nu m-au crescut

| Constantin_Stefan_1975 a răspuns:

Nu te răzvrătit contra părinților. Sa știi ca în felul lui el tine la tine. Gândește-te ca dacă dai greș tot la el o sa vii. Mai bine vorbește cu el și explicat ca vrei sa te muti la prietenul tău, asa dacă cumva nu merge cu prietenul tău nu o sa se dea vina numai pe tine. Și oricum, eu zic sa te gândești de o mie de ori înainte sa faci ceva ce probabil în viitor vei regreta.

| wormslife1234 a răspuns:

Eşti încă minoră şi ai putea suna la Protecţia Copilului datorită faptului că nu ai 18 ani. Poate ei vor face ceva pentru tine.

| aurgrigor8 explică (pentru wormslife1234):

Ce crezi ca ar putea face?