| XxXLoredanaXxX a întrebat:

Bună, am și eu o întrebare :
Dacă o mătușă are o verișoară primară, ce este pentru mine verișoara ei? Mătușă de gradul II? Sau?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Pai daca matusa e sora tatălui tau atunci versoara ei e si verisoara tatalui tau. In cazul asta verisoara tatalui tau si a matusii tale e verisoara cu tine (ruda de gradul 5).
Dar daca verisoara matusii tale nu e verisoara si pentru tatal tau, (in cazul in care matusa si tatal tau au un parinte diferit) atunci tie nu iti e ruda.
https://www.gradederudenie.ro/node/1

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este ruda colaterala de gradul VII, nu stiu sa existe o denumire pentru acest grad de rudenie.

| Violleta2022 a răspuns:

Nimic! Pur si simplu nu este ruda cu tine, ci cu matusa ta.

| Lioana a răspuns:

Ce fel de matusa e? Sora unuia din parinti? Sau sotia fratelui unuia din parinti?

| XxXLoredanaXxX explică (pentru Lioana):

Mătușa mea este sora tatălui meu și ea are o verișoară primară.

| XxXLoredanaXxX explică (pentru Lioana):

Mulțumesc pentru răspuns

| Lioana a răspuns (pentru XxXLoredanaXxX):

Pai daca matusa e sora tatălui tau atunci versoara ei e si verisoara tatalui tau. In cazul asta verisoara tatalui tau si a matusii tale e verisoara cu tine (ruda de gradul 5).
Dar daca verisoara matusii tale nu e verisoara si pentru tatal tau, (in cazul in care matusa si tatal tau au un parinte diferit) atunci tie nu iti e ruda.
https://www.gradederudenie.ro/node/1