| anonim_4396 a întrebat:

Buna
Am si eu o mica problema sigh
Eu am 16 ani si fratele meu 14.Este o diferenta MARE intre noi; eu am mai multi prieteni, el deloc; eu invat bine, el nu etc.Este pasionat de calculator(numai jocuri), de fete sa nu auda, pur si simplu nu stiu care va fi viata lui daca nu are nici un prieten(iar aceia pe care ii au se folosesc de el pentru jocuri la calculator).
Azi, de exemplu, am iesit afara cu mai multe persoane(baietii si fete de varsta lui si a mea)si toti vorbeam si radeam, numai el nu zicea nimic.La un moment data, un baiat a zis Ca i-ar place sa aiba un frate ca al meu pentru ca l-ar bate toata ziua. M-am simtit oribil, deoarece l-a considerat pe fratele meu ratat(sau cel putin asa cred).

Nu stiu ce sa fac in privinta fratelui meu, as vrea sa fie altfel, as vrea sa nu il mai considere lumea un ratat crying(crying
Niste sfaturi
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Si eu la 14 ani eram super timid, eram in lumea mea si nu stiam decat calculator si atat. Nici eu nu aveam prieteni deloc. Stai linistita ca lumea se schimba in timp. El are nevoie doar sa gaseasca niste prieteni de calitate care sa il incurajeze. Si ii va gasi in timp.

7 răspunsuri:
Janina
| Janina a răspuns:

Vorbeste si tu cu el.
asa era si sora mea, si asta pentru ca era rusinoasa.
insa am inceput sa discut cu ea, sa o iau cu mine, sa o avut sa se deschida, sa rada si ea sa glumeasca, iar acum dupa nu prea multa vreme a ajuns suri meu foarte ok.

| ATHOS a răspuns:

In primul rand vreau sa-ti spun ca oricum ar fi fratele tau el va ramane intotdeauna fratele tau, si aceasta este premisa de la care trebuie sa pleci!
Solutia principala, cred, este ca tu, parintii tai si eventual si prietenii tai sa stati mereu si mereu de vorba cu el despre cum credeti ca trebuie sa se comporte el ca baiat, adolescent, despre modul in care trebuie sa se integreze in societate, despre ce face societatea pentru el si ce ar trebui sa faca el pentru societate,...
Si multa, multa, dragoste, rabdare, ambitie, vointa, perseverenta,...
Cu ajutorul vostru, am convingerea ca, se poate schimba!
Va doresc mult succes!

| εїз a răspuns:

Te pot ajuta eu in privinta asta. da-mi add la: mihaitzza_sorin happy

| Posesiv a răspuns:

Ar fi bine sa stai de vorba cu el. Sa ii spui sa nu mai traiasca chiar asa de mult timpul pe calculator, sa iasa afara, sa se duca la un fotbal. Chiar daca e asa, totusi este fratele tau dar ar fi bine sa vorbesti cu el. Poate e el de fire mai retras dar nu este bine sa nu aiba prieteni sau sa nu iasa din casa. Incearca sa stai cu el de vorba si cu parintii tai.

| c0rinutza a răspuns:

SI eu am un frate dependent de calculatore dar are prieteni si il oblig sa iasa afara.

nu stiu fratele tau e prea... nu stiu nu am cuvinte.
Sper sa se schimbe ii urez multa bafta!

| Didi14 a răspuns:

Pai nu stiu, incerca si vorbeste cu parintii tai sa organizati o discutie cu el si sa va zica el cam ce ar vrea sa faca in viata!

Apoi, o alta idee ar fi sa ii faca ziua de nastere cu multi copii, poate asa va vorbi si el cu ei

Alte idei nu mai am momentan!

A, vorbeste cu parintii tai sa il duca la pshiholog!

Asta cred ca e cea mai buna idee!

Sper ca te-am ajutat cu ceva!

Bafta, sper sa ai rezultate bune!

| triplexander a răspuns:

Salveazal sa nu devina emo (sparge-i calculatoru)