| alyjr a întrebat:

Buna am si eu o nelamurire cu o fata, a fost maritat cu un barbat timp de 6 ani fara acte si au si un copil impreuna. Acum ei s-au despartit si copilu o ramas la taicasu, cum trebuie sa procedeze sotia casa iei copilu cu ea?

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Nu exista "maritata fara acte".
Fara acte nu te numesti maritata, ci concubina.
Intrebarea e: Copilul a fost recunoscut de tata? Apare numele tatalui pe certificatul de nastere al copilului?
Daca da, atunci mama trebuie sa ia legatura cu un avocat si sa se adreseze instantei in vederea stabilirii domiciliului copilului (pe baza unui raport de ancheta psihosociala, care trebuie sa concluzioneze daca est ein interesul copilului minor sa locuiasca la mama).
Chiar daca minorul ramane la mama, de exemplu, doar are domiciliul acolo, nu si custodia exclusiva. Autoritatea parinteasca se va exercita intotdeauna in comun, de catre ambii parinti.

| alyjr explică (pentru raluk27):

Copilu este recunoscut de tata si locueste cu matusa iei finca taicasu lucreaza < in schimb sotia sia parasit sotu din neintelegeri intre iei si din faptul ca in toti acesti ani nu a frut sa o recunoasca ca pe o sotie cum trebuie sa procedeze ea si ce trebuie sa indeplineasca casa isi ia fata

| raluk27 a răspuns (pentru alyjr):

Pai am scris mai sus.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mama poate obtine stabilirea domiciliului minorului la domiciliu ei doar printr-o actiune in judecata. In cadrul procesului va trebui sa dovedeasca, prin probe, ca are conditii mai bune de crestere si ingrijire a minorului.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa-l dea in judecata. Sa mearga la judecatorie si sa ia o cerere. Daca mai si dovedeste cu martori ca este betiv sau nu lucreaza, sau a dat-o afara din casa. Ala e!