| AlexandraDeeaAlle a întrebat:

Buna am si eu o problema nu stiu cum sa zic... fac 17 de ani luna asta de sf Andrei si nu mai sunt la liceu pentru ca am retras dosarul de la liceu din cauza lu maicamea si i-am zis la maicamea de vreo cateva ori ca abia astept sa fac la anul 18 ani ca sa plec de aici sa ma angeajez etc si cand auzea tipa pe mine si zicea ca nu ma lasa ca daca plec ma bate si la 18 ani si asta si daca nu fac ce zice ea nu stiu ce si nu stiu cum sarea de *** in sus.
Si cand ii aduc aminte ca din cauza ei am renuntat la scoala iar tipa pe mine ca de parca eu is o... a ei. Si nu mai suport si as vrea sa imi dati niste sfaturi ce sa fac daca mai are voie sa mai dea in mine la 18 ani. etc. eu cred ca nu dar nu stiu ma apuca draci foarte rau cand o aud ca eu te am facut eu te omor sau atata iti trebuie ca te bat la noi ordini etc nu stiu ce sa fac sad chiar is disperata.
M-ar ajuta niste sfaturi va rog frumos! Va multumesc anticipat si scuze daca am gresit categoria.

Răspuns Câştigător
| VictorVictoras a răspuns:

Offf... si eu am trecut prin aceste lucruri, ma durea ce-mi zicea, sufeream mult cand ma jignea, ma certam cu ea, pentru ca la fel ca tine era despartita de tata, care oricum nu se putea numi tata, si apoi mama s-a imbolnavit grav si a decedat, ei crede-ma ca nu m-am gandit niciodata dupa toate cele intamplate ca voi suferi atat, au trecut 3 ani de cand nu mai este si crede-ma ca as da toti anii mei de-i mai am macar sa o mai am pe mama o luna langa mine, crede-ma ca orice ti-ar zice te iubeste, dar asa sunt unele persoane nu stiu sa arate si cum sa se comporte, eu nu cred ca o face cu rautate ci doar asa pentru ca simte ca are autoritate asupra ta, incearca sa nu mai iei in seama ce zice si ignora, gandeste-te cum ar fi sa nu o mai ai... crede-ma ca acum zici ca nu te doare si iti este indiferent, dar daca s-ar intampla cu adevarat, doamne fereste, crede-ma ca ai suferi foarte mult, ai uita toate cele ce ti-le face si ti-ai dori sa fie iar langa tine, sper sa te ajute parerea mea.

8 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Dar tatal tau unde e?
Alte rude nu te sustin>?

| AlexandraDeeaAlle explică (pentru R0R0):

Sunt divortati ai mei si alte rude nu ma sustin pentru ca sunt certate familile intre ele si de aceea

| R0R0 a răspuns (pentru AlexandraDeeaAlle):

De ce nu te muti la tatal tau apoi?

| AlexandraDeeaAlle explică (pentru R0R0):

Nu am cum ca la divort am ales sa stau cu maicamea...

| R0R0 a răspuns (pentru AlexandraDeeaAlle):

De ce ai ales asta?

| Oana92 a răspuns:

Apeleaza la un alt adult in care ai incredere, la un profesor, la o ruda, la cineva normal. Suna-i si pe cei de la Telefonul Copilului, sigur ei te pot ghida din punct de vedere legal.

Ai grija de tine!

| Lawliet14 a răspuns:

Termina-ti scoala! Si: http://www.telefonulcopilului.ro/.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!