| IuliaMB8 a întrebat:

Din ultima vreme nu mai suport nimic de la lume! Totul a inceput cand un coleg si-a batut joc de mine de fata cu foarte multi prieteni ai mei! Mi-a zis niste lucruri de nerostit! Eu nu i-am facut niciodata nimic! Dupa in fiecare zi de fata cu toti colegi imi zicea ceva care sa ma enerveze, sau isi batea joc de mine! Si prietenul lui isi bate joc de mine! Ei doi se iau de absolut tot ce fac! De cand cu faza asta am inceput sa am probleme de comportament! Sunt mereu trista si ma simt buna de nimic! Tot ce imi placea o data nu ma mai intereseaza... De fiecare data orice compliment as primi de la vreo prietena imi aduc aminte de cum rad ei mereu de mine! Acum fiecare zi cand trebuie sa merg la liceu este groaznica,incerc sa ma ascund de acest coleg ca sa nu mai rada de mine! Si cand rade de mine,absolut nimeni nu imi ia apararea,doar rad si ei de mine! M-am saturat in ultimul timp de absolut toti oamenii, nimeni parca nu ma intelege! Si din cauza supararii mele am inceput sa beau destul de mult si am doar 19 ani... Din cauza acestor lucruri am inceput sa imi fac taieturi pe maine si picioare!

Ce sa fac ca sa ma impun in fata lor? Ce sa fac ca sa devin ca inainte?(eram o persoana care radea ca proasta la tot ce i se zice)

6 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Eu zic sa te autoironizezi putin cand fac glume de ele, si eventual sa faci o comparatie (contra atac) cu cel care a facut gluma despre tine, asa incat sa i-o "intorci".

| zurick a răspuns:

Ai 19 ani, nu ar trebui sa te lasi afectata de orice tampenie o spun colegii tai.Crezi ca te definesc cuvintele lor? Daca nu,de ce -le lasi sa te afecteze? Daca nu te impui in fata lor de ce te-ai astepta ca altcineva sa o faca? Nu o sa poti niciodata sa-i convingi pe toti de intentiile tale,si pana la urma ar fi o pierdere de timp sa o faci,dar poti sa iei in considerare doar comentariile care te ajuta,doar cele care te fac sa devii mai buna,restul nu conteaza.
Asa ca cu ce te ajuta atitudinea ta? Cu ce te ajuta bautul sau taieturile pe maini si picioare? Nu ai nevoie de ei, te descurci si singura sa-ti bati joc de tine. Daca tu nu schimbi ceva, de ce te-ai astepta ca ei sa o faca?
Spune-le ca orice faci e in interesul tau, inclusiv cazaturile, si daca nu le convine ce vad sa-si intoarca privirea pentru ca tu nu esti la liceu sau in orice alta locatie ca sa lasi niste idioti sa-ti distruga viata.Doar tu esti cea care poate pune punct, doar tu poti sa le arati ca degeaba isi folosesc gura ca pe tine nu te afecteaza jocul lor de 2 lei.

| danay72 a răspuns:

Nu ești chiar neputincioasa! De fapt, chiar poți înfrunta o persoană agresivă fără a recurge la pumni.
Nu reacționa.
Nn răspunde cu aceeași moneda.
Încearca sa răspunzi intr-o manieră
Clădește-ți încrederea de sine.
Vorbește cu cineva despre problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, nu mai bea si nu te mai taia! Iti distrugi organismul cu alcool, mai bine fa-ti un suc de fructe ( un fresh de portocale, mandarine, climentine etc ) - o sa-ti dea energie si o stare mult mai buna. Eventual pune si putina zeama de lamaie pentru un plus de imunitate.

De ce sa te tai? Ce rezolva taieturile alea? Respecta-te pe tine ca sa fii respectata, fii in pace cu tine ca sa fii in pace cu restul. Oamenii uneori sunt ca niste animale, cand vad o persoana vulnerabila sar la ea ca niste hiene.

Taieturile alea nu o sa te ajute cu nimic.Am vazut mana unei tipe care era plina de cicatrici ( nu exagerez ) - nu stia cum sa si-o ascunda de jena. Pe strada am intalnit un "pusti" de 17-18 ani care se certase cu parintii si avea taieturi adanci facute cu cioburi de la o sticla. Crezi ca l-a ajutat cu ceva?

Problemele tale sunt interioare, pe ele trebuie sa le rezolvi nu sa te pedepsesti singura. Nu sa te inneci in alcool. Poti sa-ti induci starea de bine, trebuie doar sa lucrezi un pic cu mintea. Zambeste chiar daca nu iti vine sa zambesti, pana la urma o sa o faci natural. Cand ai o stare mai proasta imagineaza-ti ca primesti o imbratisare de la o persoana draga, te vei simti mai bine. "Contureaza" bine acea imbratisare in mintea ta, spuneti cum este, cum te face sa te simti, vizualizeaz-o.

Rad de tine pentru ca tu le dai apa la moara, se vede ca te deranjeaza si asta ii face pe ei sa continue. Daca ai fii indiferenta la prostiile lor nu le-ai mai da satisfacerea de care au nevoie ca sa continue. E ca si cum ai gadila un om care rade, daca nu rade nu-l mai gadili pentru ca nu primesti nici un "raspuns" inapoi, nu?

Nu te mai amagii singura ca ajungi sa fii dezamagita chiar de tine. Putini iau apararea cuiva, unii nu o fac pentru ca le este teama sa nu ajunga in postura "victimei", altii pentru ca nu se gandesc la "victima " si vad doar partea amuzanta si exemplele pot sa continue. Toata lumea este in mare parte doar pentru ea, doar pentru interesul ei.

Ignora ce te nemultumeste, alege sa vezi doar ce e bun si fa abstractie de restul. Dezvolta-te pe tine, gaseste-ti echilibrul interior si nu mai pune la suflet nimic - mai ales gesturile si vorbele oamenilor care nu inseamna NIMIC pentru tine.

Asculta melodii care te relaxeaza, mediteaza, fa sport si poti sa incerci si autosugestia pentru a avea o stare de spirit mai buna. Eu am o stare buna cand ascult albumul trup si suflet al lui click de exemplu, ma linisteste maxim.

Nu mai lua nimic personal, nu te mai lasa influentata de ce este in jurul tau. Ce sens are sa te framanti incontinuu, sa-ti strici echilibrul, doar pentru cateva secunde/minute?

Lumea este cruda si asa o sa fie mereu dar asta nu inseamna ca toata lumea este asa, inconjoara-te de persoane calitative si nu cauta cantitatea.Nu ceda, invata si mergi cu fruntea sus mai departe. Sunt doar niste ani care o sa treaca mai repede decat crezi. Probabil esti ultimul an sau mai ai inca unul. Capul sus si zambeste!

Poti sa fii cum erai inainte, poti sa fii mai buna decat erai inainte, poti sa fii oricum vrei tu - nu exista limite. " Oamenii sunt atat de fericiti cat se hotarasc sa fie."

Big hug pitico happy
https://media.tenor.co/images/16e04bc9bd209d33d931e201eae509b5/raw

| WhiteandBlack45 a răspuns:

Draga mea incearca sa nu mai pui chiar totul la suflet. Asa e viata nu o poti schimba, orice om s-a simtit macar o data prost din cauza unei persoane fara moralitate. Insa tu trebuie sa stii ca esti o persoana minunata indiferent ce zic ceilalti. Nu iti ineca amarul in alcool trebuie sa fi tare sa le arati ca nu te dai batuta.

| Alexandra374 a răspuns:

Calmeaza-te! orice ar fi tine capul sus, ia si tu in ras tot ce spun ei, si eu aveam un coleg de genul, care facea glume pe seama mea mea din orice de exemplu imi spunea ca mama e curva pe centura iar eu in loc sa ma supar si sa il las sa faca misto pe seama mea ii intorceam vorbele ii spuneam normal ca mama e pe centura cine crezi ca a bagat-o pe mata in afaceri? sau imi spunea ca sunt grasa iar eu ii spuneam ca eu slabesc dar el tot cu retard mintal ramane si uite asa ne mancam in gura dar nu il lasam sa ma umileasca a vazut o vreme ca ii intoc vorbele si se enerva groaznic si m-a lasat in pace. nu trebuie sa ii lasi sa rada de tine, intoarcele vorbele, sau daca nu ai atata curaj ignora-i si prefa-te ca nu te afecteaza se vor plictisi singuri happy nu merita sa te ranesti singura si sa crezi despre tine ce e mai rau doar pentru ca ei se cred mai amuzanti daca rad de altii, oricum, chestiile astea o sa treaca :*