| JessicaJ a întrebat:

Bunahappy Am si eu o problema si numai stiu ce sa fac...
Parintii mei divorteaza dar nu sunt aici ca sa cer sfaturi pentru ai impaca.Consider ca atunci cand doua persoane nu se inteleg mai bine se despart,de fapt ma bucur ca au ales sa faca asta caci au ajuns sa se certe si de la semintelaughing) Eu vreau sa merg la tata si mama tot imi reproseaza ca'l iubesc mai mult,e mereu plecat,nu iti cumpara nimic de ce te duci la el? Ma duc deoarece el vrea sa se stabileasca in Germania si incerc sa ma gandesc la viitorul meu, consider ca acolo voi avea mai multe sanse tot ce trebuie eu sa fac e sa imi dau silinta si sa invat, Germania fiind atat de plictisitoare nu cred ca ma va distrage ceva cum mi se intampla in Romania.Adevarul e ca mama imi cumpara totul(haine,telefon,laptop,accesorii etc) si tata mereu ma ia cu povesti ca el muncea la varsta mea,ca'l trimiteau la tara sa stea cu vaca si el manca mamaliga cu branza iar mie imi trebuie pizza si fructe de marelaughing) Da mama imi cumpara tot,dar daca crede ca asa ma cumpara se inseala,in plus a facut niste lucruri pe care nu pot sa ii le iert MOMENTAN (ea nu stie ca le'am aflat) dar tot o iubesc doar e mama :d
Dar ea zice ca's nercunoscatoare,ca mi-a indeplinit toate dorintele si eu ma duc la tata, ca mereu a fost langa mine dar nu e asa iar daca a fost nu a stiut sa MA ASCULTE si sa MA INTELEAGA! Dar eu vreau sa inteleaga ca nu ma duc la tata fiindca il iubesc mai mult, ci fiindca Germania suna al naibii de bine(pentru mine) laughing

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Imi place modul tau de gandire si mai ales ca esti inca mica, varsta adolescentina si te doare de pielea ta, ceea ce asta conteaza. Oricum si fiind la varsta asta vei prinde foarte usor limba.

Daca o stii cum este mama ta, ignor-o si ii poti spune, "nu conteaza ceea ce imi si nu ofera tatal meu, dar pentru binele meu si viitorul meu ar trebui sa nu te opui si sa ma incurajezi sa schimb ceva in viata mea!"

Daca asta simti, du-te! Oricum nu ai ce regreta!

Succes in viata!

| JessicaJ explică (pentru MihaelaDart):

Ma-i facut sa fiu mult mai sigura pe decizia mea happy... Tata imi ofera oportunitatea de a pleca intr-o tara ma buna si nu am de cand sa o ratez big grin
Multumesc la fel!

20 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Imi pare rau de situatia ta dar viata te aduce si in astfel de ipostaze. Necunoscand exact situatia tatalui si a mamei este foarte greu de dat un sfat bun.
Cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este sa te gandesti bine si sa alegi rational, sentimentele vin si se duc si sunt schimbatoare in timp, ratiunea ramane. Alege ce este mai bine pentru tine, din toate punctele de vedere.
Nu spui un element important, respectiv daca esti minora sau majora.
Trebuie sa mai stii ca, in prezent, conform noului Cod civil, minorul este incredintat ambilor parinti(daca unul nu renunta expres), doar domiciliul este stabilit la un parinte iar celalat este obligat la pensie alimentara, platibila pana la terminarea studiilor, dar nu mai mult de implinirea varstei de 26 ani.

| JessicaJ explică (pentru Ioandelasal):

Da sunt minora(15)
Cred ca mama ar trebui sa se obisnuiasca cu ideea ca voi pleca, daca ei ii place la ''Rumani'' treaba ei dar sa nu ma oblige si pe mine sa raman aici fiindca sa'r declansa un razboi... sper sa nu faca smecherii ca sa obtina custodia oricum am si eu un as in maneca insa as prefera sa nu-l folosesc...cred ca o va ranistraight face

| Ioandelasal a răspuns (pentru JessicaJ):

Vei fi intrebata de judecator la cine vrei sa-ti fie stabilit domiciliul, ti-am spus ca incredintarea este la ambii parinti. La conditii aproximativ egale judecatorul va tine cont de vointa ta.

| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Rămâne doar alegerea ta cu cine rămâi. Exact, trebuie să te gândești la viitorul tău, cu toate că ai nevoie și de mamă și de tată. Gândește-te că trebuie să alegi o persoană ( mama sau tata ) care să fie și mamă și tată pentru tine.
Mai bine se despart dacă nu se înțeleg, decât să se certe mereu. Îți spun din experiență, ai mei se ceartă zilnic și îmi doresc să se despartă. Eu de exemplu aș rămâne cu tata pentru că mă întreține și mă înțelege mai bine decât mama.
Gândește-te foarte bine!

Baftă!

| anss23 a răspuns:

Totusi ti-as recomanda sa te gandesti bine cu cine vrei sa ramai. Poate acum mutarea in Germania suna ca un vis devenit reaitate, dar asa cum ai spus si tu, mama ta este mereu langa tine, iti face toate poftele iar tatal tau este mai "morocanos".Cel putin asa pare din ce ne-ai descris.Ai putea sa traiesti DOAR cu el, fara sa-ti vezi mama luni intregi?
Daca mai ai si o sora, gandeste-te si l ce e bine pentru ea.Chiar daca nu te intelegi bine nici cu ea, sunteti surori si poate ea are nevoie de tine.

| JessicaJ explică (pentru anss23):

Da as putea, eu ma cert cu mama in fiecare zi...ea nu'mi face toate poftele imi cumpara ce imi trebuie ..sora mea are nevoie de toti mai putin de mine, asteapta sa plec ca sa'mi ia cameralaughingAs vedea'o prin vacante...cred ca ma's descurca avand in vedere ca tot ce faceam inainte nu era niciodata corect, si acum poc sunt perfecta? Adica ma cearta pentru orice ma face drogata ca beau pepsi?laughing jesus, oare ce ar zice daca as bea alcool? Ia'm spus de o gramada de ori de ce ma duc la tata si probabil inca o sa'i mai zic caci ma enerveaza cu asta in fiecare seara

| FadetoBlack a răspuns:

Hei
Doar tu o să ştii ce să faci!
Într-adevăr, viitorul e important şi el. Însă mama întodeauna va fi mai aproape de tine. Va fi mai apropiată decât tatăl tău.

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Exista si acest lucru ca atunci cand intervine un divort trebuie sa alegi intre cei doi parinti si nu este niciodata un lucru placut. Acuma cu lucrurile care le-ai aflat despre mama poti vorbi cu ea pentru ca problemele de familie este bine sa le discutati.
Da poate tatal tau merge in Germania dar va trebui sa stii si cum ii va merge acolo, bine sau rau. Pentru ca daca se duce la deruta ( adica nu are un loc de munca stabil si restul) exista riscul ca lipsa de stabilitate sa formeze in tine o personalitate schimbatoare. Pe de alta parte si mama luandu-ti tot si facandu-ti vrerile nu are autoritate in fata ta si de acum personalitatea ta este una impasibila desi iti doresti tare mult sa reactionezi.
Eu zic sa faci ceva sa vezi reactiile celor doi si sa decizi in consecinta. Amandoi vor ramane parintii tai indiferent de ceea ce vei alege.

| JessicaJ explică (pentru MeConstantine):

Eu chiar vreau sa plec din Romania laughing) Caci mi-a mers tare prost aici si consider ca Germania e un nou inceput... tata are loc de munca stabil si a gasit deja o casa in Bodensee cum termin clasa a 8a si dau examenele am taiat'olaughing Sj nu stiu cum sa'i spun mamei lucrurile pe care le'am aflat despre ea. Vreau sa inteleaga ca plec in Germania fiindca aici na'm fost fericita nu pentru ca'l iubesc pe tata mai mult, dar nu stiu cum sa'i explic. Poate ar trebui pe germana laughing Ma amuza situatia fiindca nicuodata na aratat ca'i pasa de mine si dintr'o data sunt cel mai important lucru in viata ei? Sa numai zic ca atunci cand se cearta cu tata foloseste replici din filme gen : O sa lupt pana in panzele albe pentru copilul meu, clar e depasita de situatielaughing) in plus sora mea mai mica se duce, la ea probabil se gandeste ca daca eu plec o sa'i cumpere ei si mai multe laughing) de ce ma vrea sa pe mine, ne certam in fiecare zi!

| anss23 a răspuns (pentru JessicaJ):

Deci problema ta e ca nu stii cum sa o faci pe mama ta sa inteleaga adevaratul motiv pentru care vrei sa pleci.Nu inteleg ce e asa de greu:pur si simplu spune-i ei ce ne-ai spus si noua.Nu e atat de greulaughing"Mama, intelege, va iubesc pe amandoi la fel dar cred ca voi avea un viitor mai bun daca plec cu tata in Germania. Daca ma iubesti ar trebui sa-mi respecti decizia!"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomandarea zilei: Alege sa stai cu acela ce il critica pe celalalt mai putin. Simplu!

| JessicaJ explică (pentru anonim_4396):

Pai tata o critica mai putin...el spune ca a fost singura femeie pe care a iubit'o doar ca e dobitoaca si proasta ca vrea sa se desparta
Iar mama il face in toate felurile...a inceput sa inventeze cuvinte ca numai are cum sa'i zica.
Concluzia: Ma duc la tata! Multumesclaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru JessicaJ):

Asta e recomandarea zilei de azi laughing Maine s-ar putea sa vin cu alta recomandare laughing

| JessicaJ explică (pentru anonim_4396):

E binevenita, cu conditia ca poimaine se revii la recomandarea de astazi laughing

| Resurrection a răspuns:

Daca parintii tai vor sa divorteze iar tu esti singurul lor copil si te iubesc atunci tu esti singurul care poate impiedica acest lucru. Spunele ca nu poti traii doar cu unul din ei si ca nu vei fi fericita asa.

| Lykan a răspuns:

E foarte bine ca te gandesti la viitorul tau alegerea ta este corecta deoarece am ajuns foarte jos in europa iar Germania e chiar pe primul loc daca mama ta nu vrea sa pleci si tu o iubesti atunci incearca sa ii impaci pentru a putea veni cu tine si mama ta incearca sa ii duci la terapie sau ceva oricum iti urez succes

| Skrilly a răspuns:

Mai si mie imi place in Germania, as sta pe veci acolo.Da e o posibilitate asta.Dar stai direct de vorba cu ea si spune-i..Si totusi daca in Germania tatal tau nu o sa aibe grija de tine, poate ii e teama!? nu stiu ce sa iti zic doar ca sa ai grija.
Funda :d

| Ђαнτuk a răspuns:

Cred ca ar trebui sa-i lamuresti mamei tale toate aceste lucruri fiindca asa va fi mai bine pentru viitorul tau pentru tine insuti. cred ca este o alegere foarte grea dar trebuie sa o faci, daca o sa pleci de la mama ta in favoarea tatalui si studiilor din Germania cred ca ea va fi putin suparata o vreme iar mai apoi singura va intelege ca o iubesti si pe ea la fel de mult ca si pe tatal tau iar toate acestea sut de dragul viitorului. iar daca totusi te decizi la asta nu uita de mama. fiindca este doar una. nu-i da de inteles ca ai uitat-o!
succes, sper ca te-am ajutat
Bantik :*

| pescaru26 a răspuns:

Prosti Prosti si iar Prosti! Toti va doritzi sa se desparta! NATARAI! si dupa ce se despart va doriti sa se impace! Ducetiva la naiba!