| anonim_4396 a întrebat:

am un prieten care este plecat in strainatate si de un an si ceva nu mai stiu nimic de el. Vorbeam doar pe messenger sau prin mail. Nu-mi mai raspunde la mailuri. Cum as putea afla daca acesta deschide mailurile trimise de mine? Sau daca id-ul pe care il avea mai este activ? Multumesc!

6 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

1. Trebuie sa trimiti mailul cu Microsoft Office Outlook sau alt program care are optiunea Read-receipts sau email tracking.
2. Serverul sau aplicatia de mail a destinatarului trebuie sa suporte functia Read-receipt si sa nu fie dezactivata.
3. Cind dechide mailul, destinatarul trebuie sa confirme trimiterea inapoi a optiunii ca a citit mesajul.

Office 2003 Outlook:
Dai click pe New - scrii adresa de mail dupa care apesi pe butonul de Options si bifezi Request a read receipt for message

Outlook Express
Click pe Create mail
Scri adresa de mail dupa care dai Clik pe Tools click pe Request a read receipt
Vei primi un raspuns cand s-a citit mailul

http://www.videotutorial.ro/? p=5510

| mixxjim a răspuns:

Daca id-ul nu mai era activ primeai mesaj automat de la reteaua in care are adresa de email care-ti spunea ca nu exista acea adresa de email. in plus, el ar fi putut sa te puna in spam si atunci mesajele tale sunt blocate si nu mai ajung la el. :( poti sa vezi insa daca este online cu messul aici http://www.detector-invisible.com/, ii bagi id-ul de mess si-ti spune daca persoana este online si daca este inseamna ca ori te-a sters de tot din lista, ori s-a logat pe invizibil. pentru a avea confirmare ca a deschis emailul ti-a explicat valentin cum sa faci.

| taviyamato2 a răspuns:

Multi nu isi dau seama de pericolul strainatatii, voi trebuie sa stiti inainte de toate o chestie. NIMENI din strainatate nu te va privi cu ochi bun pentru simplu fapt - ca ai plecat - din tara ta. automat esti o subfiinta, si e pericolul cu rapirile, unii au disparut, se intampla lucruri groaznice, nu m-as mira daca a patit si prietenul tau asa ceva, totul vine cu un risc, crezi ca aia din vest nu au nevoie de organe?

| gicuta1 a răspuns:

Din Bucuresti

| gicuta1 a răspuns:

Daca tu consideri ca Bacaul este in strainatate...

| anonim_4396 explică (pentru gicuta1):

Hai mai chiar asa proasta crezi ca sunt?laughing dar se pare k tu nu ai inteles la ce m-am referit ...in fine laughing