| adelaaa25 a întrebat:

As avea nevoie de niste sfaturi. Am prieten de 5 luni, la inceput tot a fost frumos pana ce a vazut ca eu am inceput sa tin la el si sa imi dau mai mult interesul. Asta este prima lui relatie serioasa. Eu am mai avut si poate ca de aceea eu ii zic tot timpul sa iesim. Cateodata este rece fata de mine si ma face sa cred ca s-a plictisit sau nu mai vrea nimic cu mine dar nu imi spune, nu vorbim deschis si cand il deranjeaza ceva la mine nu imi zice si se supara. Ma gandesc k poate are pe alta dar nu inteleg daca ar avea de ce ar mai sta cu mine. Prietenele imi spun ca se va intoarce roata si o sa ajunga el sa umble dupa mine asa cum umblu eu acum, dar pana atunci ce sa fac? Simt cateodata k nu mai pot. Ma ajutati cu o parere? Multumesc! :*

Răspuns Câştigător
| Danielbc a răspuns:

Multi se sperie de relatiile serioase poate si prietenul tau s-a speriat, bineinteles mai e si varianta ca e cu tine din interes adica sa faca sex, sa aiba cu cine iesi cand nu are o alta optiune etc.in mod normal un baiat serios ar trebui sa se bucure cand prietena vrea sa stea mai mult cu el si simte ceva pentru el.te-ai gandit ca poate pe el il deranjeaza faptul ca simti ceva pentru el si vrei sa petreceti mai mult timp impreuna pentru ca el nu simte la fel? eu zic sa inveti sa iti controlezi sentimentele sa fii stapana proprilor sentimente sa fii seducatoare si in acelasi timp sa il respingi asta va fi un magnet pentru el, cand va vrea sa stea cu tine tu vei,, vrea''sa stai cu fetele prin oras, imbracate provocator(provocator nu ca alea de pe centura cum fac unele fete), atunci el va crede ca ori ai pe altul ori se va teme ca vei atrage alti baieti.arata ca nu iti pasa daca, continuati relatia sau nu pentru ca mai sunt baieti in lumea asta.cu baiatul asta nu poti sa ai un viitor dar poti sa inveti arta seductiei cu el si totodata inveti sa te controlezi.cine stie poate asa il faci sa se indragosteasca de tine.

| adelaaa25 explică (pentru Danielbc):

Multumesc mult! O sa tin cont de ce mi-ai spus! Sa sti ca nu m-am gandit ca s-ar putea sa iasa cu mine doar cand nu are alta optiune sau doar pentru sex. M-am gandit ca poate si el simte ceva pentru mine dar nu isi exprima sentimentele! O sa vad eu ce o sa fac in continuare, multumesc inca odata sunt sigura ca o sa imi fie de folos sfatul tau!

6 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

„Cateodata este rece fata de mine" - Știi, oamenii nu sunt chiar roboți. Pe cale de consecință, și dispoziția lor variază în multe momente.
„Ma gandesc k poate are pe alta" - N-ai nicio dovadă în sensul ăsta. Îți faci sânge rău absolut de pomană.

„Prietenele imi spun ca se va intoarce roata si o sa ajunga el sa umble dupa mine asa cum umblu eu acum" - Poate ar fi cazul să-ți trăiești tu însăți relația, nu să o trăiască „prietenele" în locul tău.

„dar pana atunci ce sa fac?" - Cine-a zis că asta e obligatoriu să se-ntâmple? Dacă-ți trebuie papițoi de manipulat, atunci nu-i mai pierde timpul omului ăsta și i-ați cățeluș!

„Simt cateodata k nu mai pot." - Ei aș! Nu mai poți - mai lasă jos. „simți că nu mai poți" după 5 luni de relație când tu-ți faci scenarii aberante-n cap pentru cele mai banale situații. Dacă asta nu poți duce, ce-ai să faci când ai să ai un job stresant?

Revino cu picioarele pe pământ! Nu există o conspirație împotriva ta iar tu-ți faci niște scenarii fanteziste fără legătură cu realitatea și, colac peste pupăză, dai prea multă atenție „prietenelor". Tu stai cu el, nu „prietenele"!

| adelaaa25 explică (pentru kongeriket):

In legatura cu faptul ca am spus ca poate are pe alta, eu am mai avut o relatie de 2 ani asa ma gandeam si atunci ca poate are pe alta si chiar avea, poate asta ma face sa ma gandesc ca si actualul meu prieten ar putea avea din moment ce s-a schimbat nu?
Nu sunt cu prietenele! Eu imi traiesc relatia dar aveam nevoie de niste sfaturi si am vorbit cu ele. A fost doar o parere ca se intoarce roata. Nu imi doresc sa se intoarca pentru ca atunci poate o sa fie prea tarziu.
Nu imi trebuie un papitoi de manipulat, vreau doar sa nu fiu singura care isi da interesul in relatie!
Hai sa nu comparam un job cu o relatie, nu au legatura! Simt ca nu mai pot pentru ca nu vorbesc cu el deschis de un timp tin in mine si imi vine cateodata sa explodez.
In fine, asta ii parerea ta! Multumesc oricum!

| mona a răspuns:

Vorbeste cu el si spune-i ca il simti mai rece fiind vorba de sentimente si propune-i sa luati o pauza chiar daca tie nu iti convine si vezi cum reactioneaza

Răspuns utilizator avertizat
| Mysteriousgirl260588 a răspuns:

Trebuie sa vorbiti deschis si sa il intrebi sau sa ii spui anumite lucruri care te deranjeaza si el sa faca la fel cu tine, iar daca te iubeste vrea o relatie serioasa si nu se va plictisi!