| denisTiky a întrebat:

Credeti ca e ok sa treci prin perioade ale vietii cand simti ca nu mai ai niciun prieten bun si esti foarte singur? Se pare ca fix in situatia asta sunt eu acum si nu ma simt neaparat foarte rau, dar nici foarte bine. Nu ma sufoca problema asta decat uneori cand ma gandesc ca mai demult eram inconjurat de prieteni tot timpul, eram super cautat de toti si aveam foarte multe oportunitati sa cunosc si alti oameni. Acuma insa, toti au disparut, toti prietenii de acum 2-3 ani parca imi sunt straini. Nu m-am certat cu niciunul dar nu mai simt armonia aia cum era inainte.
Am avut si o iubita si parca dupa ce a plecat si ea au inceput sa plece si restul prietenilor, toti pe rand. Si tin minte ultimele momente inainte de despartire ca-i ziceam ca n-as mai avea nevoie de nimeni si ca as fi dispus sa renunt la toti pentru ea. Nu i-as fi spus asta daca nu aveam niste mici dezamagiri din partea grupului de prieteni din care faceam parte, adica aveam impresia ca se cam dau la ea(majoritatea erau baieti in grupu nostru) si parerea mea despre ei o luase intr-o directie cam naspa. Chiar daca aveam aceste ganduri in cap nu am tinut niciodata ura pe ei si nici nu le spuneam nimic, dar aratam oarecum deranjat si cam dezamagit. Oricum s-a dovedit ca mai mult iubita mea era de vina, si nu ei, ca ii cam placea sa fie atinsa si abordata de altii.
Acuma ca am ramas singur ma pune pe ganduri cateodata, ca nu stiu daca am facut eu ceva gresit si s-au departat toti de mine sau asa a fost soarta. Stiu ca nu depinde viata doar de ei si probabil voi gasi alti oameni pe viitor dar n-as fi crezut niciodata ca voi ajunge in acest hal. Totusi pot spune ca mi-a deschis putin ochii aceasta problema si am devenit mult mai matur, am descoperit cateva lucruri noi care imi plac, hobbyuri, dar toate ajung la un moment dat sa ma sature facandu-le doar de unul singur. Ies in oras singur, ma plimb singur, si parca tot la prieteni ajungi..cand ma gandesc ca odata nu faceam toate astea asa singur si plictisit.
Pot spune ca doar ca un singur om mai imi este alaturi, un vechi prieten care nu e in tara la momentul actual. El chiar mi-a fost prieten tot timpul si el a fost singurul care mi-a mai dat cate un sfat si cand eram cu fata aia impreuna, dar si cu el s-au cam rupt legaturile si nu prea mai vorbim. Dar cand se intoarce acasa si ne vedem totul e ca inainte simt ca pot sa-i spun orice. Nu prea il caut ca am asa un sentiment ca il cam deranjez si ma simt ciudat sa-l intreb de fiecare data daca e liber si daca poate sa vorbeasca si prefer sa nu-l mai sun. Ma simt si prost cateodata cand ma gandesc ca doar pe el il mai am si din pacate a avut si anul trecut un deces in familie si ca un idiot ce am fost n-am mers sa fiu si eu acolo. Mi-am cerut eu scuze si nu parea sa fie foarte deranjat pe tema asta dar poate ca undeva in adancul lui tine cont de asta.
Voi ce parere aveti, cum ati reactiona in astfel de momente?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tot repeți cuvântul cam. Cam așa și cam pe dincolo. Cum ar fi să treci de la viața cu cam, la viața autentică? Cam da.

| zurick a răspuns:

Vorbește cu prietenul tău, el e singurul care-ți poate spune dacă-l deranjezi sau nu. Lucrurile se rezolvă prin comunicare. Spune-i adevărul și întreabă-l ce crede. Poate nu vrei să afli, dar e necesar. În rest, oamenii vin și pleacă, dar nu sunt de acord cu un user din comentarii. Pot pleca și celor care le pasă în momentul în care nu mai merită relația de prietenie. ( de ex. Una toxică ) Revenind, mai sunt oameni pe planetă, încearcă să mai cunoști persoane, poate prin intermediul hobbyurilor tale. Nu poți spune că doar pe el îl ai, când nu te mai interesezi cum e și el...

| 1997onur a răspuns:

Este adevărat ca oamenii vin și pleca dar pleca cei ce nu le pasă cu adevărat și rămâne cei ce le pasă cu adevărată orice ar fi și sar întâmpla fără sa judece ce s-a întâmplat.în trecut și ce a fost de plecat și renunțat este ușor prea ușor dar nu oricine rămâne orice ar fi și sar întâmpla oamenii falși mereu vor fugi și vor renunța dar cu ia păsat cu adevărat rămâne colo unde a fost părăsit și lăsat și rămâne același orice ar fi și sar întâmpla cui nu-i pasă cu adevărat va renunța și pleca cui îi pasă cu adevărat poți să-l și bați nu renunța și nici nu pleca nică ieri poți să-l și înșeli poți sa nu-l suporți pe acel om dar acel om dacă chiar îi pasă cu adevărat de tine nu va renunța niciodată nu te va minți niciodată nu te va înșela niciodată nu te va uita niciodată nu te va vinde niciodată nu te va înlocui niciodată.

| liliana77any a răspuns:

Oamenii vin si pleaca, trebuie sa inveti sa te descurci singur.
Lucreaza la personalitatea ta si invata sa ai mai multa incredere in tine.