| sillvana a întrebat:

Buna,as avea nevoie de un sfat serios care sa ma ajute sa trec peste aceasta problema.mami il insala pe tati sunt sigura.am auzit convorbiri cu ea si cu iubitul ei si astazi mi-am facut curaj si i-am spus ca stiu.bineinteles ca a negat si mi-a zis ca nu e treaba mea ca sunt obraznica. apoi a snat-o pe nasa mea si i-a zis ca eu m-am prins.adica ca mi-am dat seama.chestia e ca mami lucra in Spania de 10 ani statea cate 3 6 luni si venea acasa.acuma tati vrea sa ai gaseasca de lucru aici si mami vrea dar lu "ala"de la telefon ai spune ca o sa vina acolo, ai spune ca il iubeste ..etc.de relatia lor stiu eu, nasa mea si bunicamea acu nu stiu daca mai stie si altcineva. tati nu stie si nu stiu daca sa ai spun sau nu.mai demult mami l-a mai inselat odata pe tati dar tati a iertat-o.eu stiu ca mami nu-l mai iubeste pe tati dar cu toate astea nu se desparte de el..si eu nu stiu ce ar trebui sa fac.maine o sa o sune din nou iubitul ei pentru ca ei au o ora cand poate el sa o sune.el stie ca mami are copil e femeie maritata dar nu ai pasa.si eu nu stiu ce ar trebui sa fac.mami nu i-a chestia asta in serios, nu o deranjeaza ca am aflat din contra zice ca sunt obraznica ca i-am zis eu asta desi e adevarat.chiar nu stiu ce sa facsad

18 răspunsuri:
| Andruşcă a răspuns:

Daca ii spui tatalui vei provoca un scandal monstru cu plansete si urlete care cel mai probabil se va incheia cu un divort.
Divort inseamna avocati, scandal, judecatorie, rude care se dusmanesc intre ele, toate bunurile din casa vor fi impartite iar cineva va trebuie sa plece. Tu vei fi chemata la judecatorie intr-o camera si va trebui sa zici cu care dintre parinti vrei sa ramai.
Chiar vrei asta? Nu cred...

Eu zic sa te apropii foarte mult de tata iar pe mama s-o dai la o parte. Comporta-te rece cu ea, arata-i ca esti foarte deranjata de ce face. Cand sunteti singure si o prinzi ca vorbeste la telefon poti sa incepi s-o intrebi pe un ton ridicat: "Cu cine vorbesti?!". Te poti si plimba dupa ea ca sa nu poata vorbi.
Nu cred ca ca o sa renunte la obiceiurile ei, mai ales ca e la a 2-a abatere dar macar sa reusesti s-o faci sa se fereasca de tine si sa nu mai vorbeasca din casa fara nici o jena. Stiu cum te simti dar iti zic din experiena ca paratul nu e deloc o optiune buna.

In caz ca tatal afla, sustine-l pe el. In caz de divort(totusi, poate nu va fi cazul) ramai cu tatal.

| AxelBv a răspuns:

Spune-i mamei tale ca fie ii spune ea tatalui tau, fie ii spui tu. Nu e corect sa suferi si tu si tatal tau din cauza ei. Oamenii se pot desparti si fiecare sa isi urmeze calea in viata. Nu trebuie sa continue sa traiasca in minciuna.

Răspuns utilizator avertizat
| spaghetty a răspuns:

Mai bine fai un bine tatalui tau si spunei.Asa e mai bine iti spun eu.Decat sa ascundeti.Aia nu este MAMA daca si-o trage cu toti golanii de pe strada

| Chio9 a răspuns:

Spune-i tatalui tau!
In caz de divort sfatul meu e sa mergi cu tatal, el te iubeste mai mult si o iubeste si pe mama ta, pentru ca a iertato si prima data.

Daca o sa mergi cu maicata fi sigura ca no sa aiba timp de tine fiind cu alti barbati, iar tatal tau te va creste si iubi ca o mama.

Scz ca-ti zic sa-l alegi pe tatal dar asta e.
Si parintii mei sunt despartiti, eu am mers la bunica.

| jhonsmyth a răspuns:

Mda,ce pot zice cunosc si eu zeci de cazuri, si eu sunt in Spania acum, aici cand vin femeile la capsuni cu contract sunt pline cluburile de femei romance culmea acasa au copii, au sot care le asteapta dar ele din pacate se duc la altii sau chiar si la negri se duc, mno cu Dumnezeu inaintehappy

| luniii a răspuns:

Mama ta lucreaza in Spania? Primeste un salariu destul de bun (mult mai bun decat ar primi in tara)probabil ca a inbrobodito vreun nesimtit ca sa poate sa o faca de bani(au mai fost cazuri). Spune-i ca daca nu renunta la acel iubit inseamna ca nu te iubeste pe tine.Eu personal pe langa faptul ca as face`o cu ou si cu otet i`as da termin 1 saptamana sa se desparta de amant daca nu i`as aduce la cunostinta sa nu ma mai numeasca fiica ei(bine eu nu-s uport chestiile de genu si le-am spus de mai multe ori parintilor mei sa nu faca greseala asta pentru ca o sa ii urasc toata viata).Iar vizavi de tatal tau mai bine nu ii spune(pentru ca nu se stie daca o sa o ierte si de data asta) incearca sa o convingi pe mama ta sa renunte la "desteptul" ala.
P.S: Daca ti intr-adevar la parintii tai si vrei sa ramana impreuna fa tot posibilu!
Bafta multa:*

| Fuchii a răspuns:

: ) Spune-i să se gândească la tine... Spune-i tatălui tău și spune-le să vorbească să se înțeleagă nu să se mintă pe la spate.Să se gândească la fericirea ta mai întâi!

| sillvana explică (pentru Fuchii):

De-ar fi asa usor

| Bruma_Georgiana_1994 a răspuns (pentru sillvana):

Cati ani ai?

| Fuchii a răspuns (pentru sillvana):

: ) E ușor dacă accepți să rămână lucrurile așa mai târziu tu vei avea de suferit.

| Bruma_Georgiana_1994 a răspuns (pentru sillvana):

Tu trebuie sa te gandesti putin mai matur... ma refer sa te pui in locul tatalui tau.

| Nu_Are_Nume_Deea_1978 a răspuns (pentru Fuchii):

Cum ar putea să rămână atât de rece şi indiferentă? E vorba de părinţii ei, şi chiar dacă o doare, ar trebui să acţioneze, astfel încât să nu rănească pe nimeni.

P.S : "roioara", vorbeşte mai întâi cu mama, ea ar trebui să-i spună tatălui tău. Însă, dacă nu o face ea, spune-i tu...

| Bruma_Georgiana_1994 a răspuns (pentru sillvana):

Fa`i bine si spune`i tatalui tau chiar daca tu vei suferi acum! Si mai tarziu nu vei regretaaa...asculta`mi sfatul

| gsjsjjs a răspuns:

Stai calma am trecut si eu prin asta. Poate se inteleg, doar daca nu e hotarata de finitiv sa plece cu ala. straight face

| TeAjutOricumAiFii a răspuns:

Pai si te rog sa-mi raspunzi spune-i taalui tau sa vina sa asculte ce vb maicata la telefon eu cred ca nu te iubeste ma rog chiar daca e mama ta spune-i ca daca va mai vorbi cu ala si te mai face obraznica n-o vei mai iubi si vei ramane cu tatal tau! cred ca te va asculta sau daca nu merge... nu stiu,,,,... vezi ce faci Succes!

| Bruma_Georgiana_1994 a răspuns:

Pai eu zic ca ar fi bine sa ii zici tatalui tau pana nu va fi prea tarziu..si vei regreta. Ii poti spune intr-un loc mai retras aceasta problema, intr-un loc mai restrans si ii zici tot ce stii! Eu iti dau un sfatwinking Eu asa as reactiona in locul tau.