| Dea990 a întrebat:

As dori sa ma ajutati cu un sfat. Tatal meu a decedat, desi nu am crescut alaturi de el si nu am avut o relatie apropiata, treceau si ani fara sa ne vedem, totusi nu e o veste placuta. Iubitul meu, cu care am o relatie de 2 ani, a fost foarte empatic la inceput, m-a intrebat cu ce ma poate ajuta, daca sunt bine. A fost si el socat de veste.(ei s.au intalnit o singura data cand tata era internat in spital). Urma ca a doua zi cand iese de la munca la h 19 sa vina la priveghi. Insa dupa 1 h ma suna sa ma intrebe daca m-ar deranja daca nu vine seara la priveghi(se tine doar o seara) pentru ca a lucrat tot 12 h pe zi in ultimele zile si e obosit si sa se puna la somn mai devreme ca a doua zi sa ma ajute cu inmormantarea. si sa vina doar la inmormantarea de a doua zi. Evident ca ma deranjeaza. Omul moare doar o data in viata. Chiar e greu sa isi rapeasca 1 h din viata pentru asta. Mi se pare un act de egoism.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Atunci spune-i sa vina in seara asta si sa nu mai vina maine la inmormantare, daca ti se pare mai bine.
Pana la urma, moartea nu este un eveniment in viata unui om, ci sfarsitul. NU trebuie sa o exageram, o prezenta de 10 minute, pentru a-si lua ramas bun, este suficienta. NU cred ca e egoism din partea lui, mai als ca are un motiv foarte bun. Cred ca mai degraba tu exagerezi enorm, din cauza suferintei produse de moartea tatalui tau. Dar nu e corect sa te razbuni pe prietenul tau, nu te va ajuta cu nimic daca il faci si pe el sa sufere.

| Dea990 explică (pentru Brigaela):

Multumesc pentru raspuns.Dar nu e normal ca iubiul sa iti fie alaturi, mai alea in astfel de momente? Ii inteleg oboseala, dar somnul lui ar trebui sa fie mai important decat suferinta mea?

| Brigaela a răspuns (pentru Dea990):

A fi alaturi de tine nu inseamna sa fie fizic acolo. Daca iti da un telefon si iti spune doua propozitii din suflet, il simti alaturi de tine si nimic nu mai conteaza. Banuiesc ca in mod obisnuit ai intelege asta, acum esti coplesita de durere si ai impresia ca tu esti cea mai importanta de pe lume.

| Freya1 a răspuns:

Daca vine la inmormantare este suficient si ar trebui sa te bucuri, putea sa zica nu il cunosc si nici pe neamurile tale si nu imi pica bine sa vin.Eu aveam 6 7 ani cu fostul si mi-au murit ambi bunici care m-au crescut si nu a fost la nici unu pe motiv ca munceste si nu cunostea pe nimeni am zis ca e mai bine asa decat sa fie vreun inconvenient

| Caro34 a răspuns:

Eu zic ca tu nu vezi lucrurile clar acum... Gandeste-te ca a lucrat peste 12 ore mai multe zile; poate e chiar obosit, ce-i asa de neînțeles? Apoi poate nici nu se simte in largul lui, voi sunteti inca prieteni nicidecum soti! Il poti ruga totusi, spunându-i ca ajutorul lui ti-ar fi de un real folos, apoi vezi ce zice... Poate totuși vine! Cum e relația dintre voi? Numai bine!

| Dea990 explică (pentru Caro34):

Multumesc pentru raspuns. Suntem apropiati, in sensul in care atunci cand tatal lui a fost internat in spital, mama fiind farmacista in respectivul spital, mergea de 2 ori pe zi la el, pentru ca iubitul meu si mama lui erau la munca. Si eu la fel mergeam, cand ei nu puteau. Eu am fost alaturi de el trup si suflet, nu as fi putut sa ii spun azi nu merg la tatal tau pentru ca sunt obosita. Mentionez ca avem 27 de ani amandoi, ma astept la o relatie matura, de viitor. Si ma gandesc daca acum nu face, ce va face cand/daca vom fi soti.

| Caro34 a răspuns (pentru Dea990):

Mi-ai luat raspunsul din gura! Barbatii sunt mai comozi si nu te poti așteapta la prea multe de la ei. Daca au un serviciu, cred ca gata este cu munca insa noi, femeile, si obosite tot mai facem ceva înainte de a merge la somn seara, daca nu o fi deja noapte! Gandeste-te bine înainte sa faci pasul decisiv: căsătoria! Multă sănătate și putere sa treci peste toate!

Răspuns utilizator avertizat
| WhatABeautifulDay a răspuns:

Asta e un site de intrebari, nu un site unde sa iti postezi frustarile si dramele, nu este Facebook.

Omul e obosit, nu vede vreun rost sa se streseze pentru un individ de care il doare in cot, l-a intalnit odata, nu au niciun fel de relatie, in afara de una indirecta pentru ca e tatal tau.