| Rredhead8 a întrebat:

Bună, aș vrea să știu dacă ați mai trecut prin asta și cum ați interpretat. Mă aflu într-o relație de un an și opt luni, iar atunci când ieșim la grătar, petrecere sau alte evenimente, cu gașca iubitului meu, unul din cei mai buni prieteni ai lui ( prieten din copilărie) după ce consumă câteva pahare, are prostul obicei să facă "glume" sau să bată apropo, cum că iubitul m-ar înșela, sau că m-a înșelat. E foarte neplăcut, deja a spus asta de atâtea ori încât nici în glumă nu mai poți să spui că e. Nu știu cum să percep aceste "glume". Încearcă să-mi spună ceva adevărat sau vrea doar să mă enerveze? Am aflat recent despre el cum că și-a înșelat iubita, iar ea nu știe nimic. Oare nu se teme că dacă continuă așa, mă enervez și îi spun iubitei lui ce a făcut?!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Spune-i in fata ca te derajneza insinuarile lui si ca trebuie sa inceteze. Ori roaga-l pe iubitul tau sa-i spuna acest lcuru si sa-i interzica sa mai faca glume si apropouri pe seama voastra.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic sa iti confrunti iubitul de fata cu ala cand face glumele nepotrivite. O sa se ocupe el sa il faca sa taca.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Iubitul tău. Dacă intradevăr este iubit și te iubește. Te-ar proteja de bețivii care vorbesc fără să judece.
Cu el trebuie să ai discuța asta. Iar dacă nu-l simți de parte ta. Dă-i un MARE șut in fund

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună, e puțin trist comportamentul prietenului tău. În spatele acestui comportament pot fi două lucruri: fie prietenul respectiv are sentimente pentru tine si ar vrea sa te desparți de iubitul tău, fie respectivul prieten e invidios pe iubitul tău pentru că te are pe tine și vrea ca voi să vă despărtiți/ să vă certați. Cel mai bine ar fi să comunici cu acel prieten când nu este beat și să îi spui că este neplăcut pentru tine că îți spune lucrurile respective. Si poate să afli si motivele din spatele comportamentului.

Dacă dorești să afli dacă te înșală iubitul tău sau nu, cel mai recomandat ar fi să îl întrebi direct pe iubitul tău, nu pe prietenii lui.

Este decizia ta dacă îi spui sau nu iubitei prietenului tău că a înșelat-o, însă, consider că asta ar aduce mai multe conflicte între voi.
Dacă prietenul respectiv nu încetează cu ceea ce îți spune, chiar daca l-ai anunțat că te deranjează, atunci, îți sugerez să îl eviți pe cât posibil, deoarece nu pare o persoană matură și de încredere dacă se implică în relația ta cu iubitul tău.

| afurisitul a răspuns:

Vrea sa te enrveze. Nu asculta.
Mai bine raspunde-i tot in gluma ca stii, ca tu il trimiti sa capete experienta. Ii vei inchide gura cel putin pentru un timp.