| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Taica meu a primit niste haine si obiecte de pomana de la un tigan care murise.Ideea e ca dupa o luna, tiganii vor obiectele si hainele inapoi si taica meu s-a certat cu ei.
Acesta efectiv a fost la ei acasa pe un drum unde nu prea era nimeni si sa dezbracat si ia aruncat hainele primite de pomana peste gard. dupa asta, tiganii a doua zi au venit la noi acasa ca sa ia si ce a mai ramas si eram doar eu cu bunica mea acasa si bunica mea le-a dat tot mai putin niste ochelari si o palarie care era la taica meu
si taica meu cand a auzit asta a fost la politie si cand a ajuns acasa a dat foc la palarie si la ochelari.Acum taica meu cica are dosar penal sau asa am inteles si maine trebuie sa se prezinte la politie
Ce poate patii? mie sincer mi-e frica, gen, ai mei s au despartit si eu stau cu maica mea in alt oras si am venit in vacanta la taica meu doar ca acesta efectiv are o problema cu alchoolul si se imbata mereu si dupa ce ca e mort de beat mai si face live uri pe Facebook cum ii injura pe tigani

Răspuns Câştigător
| madalinageorgiana22 a răspuns:

Nu te mai stresa pentru problemele oamenilor mari. Tu nu ai ce sa ii faci, nu o sa asculte niciodata de tine pentru ca esti copilul lui. Lasa l sa faca ce vrea, sa injure pe cine vrea, nu va pati nimic. E om mare, poate sa aiba grija de el. Si daca nu se gandeste putin la tine si se pune in pericol pe el si pe tine e vina lui, problema lui si stai departe de toate astea. Esti tanar, ai o viata inainte si dreptul sa iti faci o familie pe viitor, nu lasa asta sa te agite pe tine sau sa te macine in interior. Tatal tau se va descurca in orice situatie, e baiat mare. Eu zic ca daca situatia sta asa, petreceti restul vacantei la mama ta. Asta e tot ce poti sa faci. Stai departe de problemele altora. Cel putin pana te pui pe picoarele tale. Atunci poate iti vei putea ajuta parintii, pana atunci esti un copil. Iar nu tu trebuie sa iti faci griji pentru parintii tai, ci ei pentru tine. Asa ca trage aer adanc si dati drumul la un film ceva, planifica o ieseala cu prietenii, gateste ceva gustos si relaxeaza te.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De la atata lucru nu poate sa aiba dosar penal, ca nu a incalcat nici o lege.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poate plăti o amendă și să plptească oblectul distrus.

| vilaflorin a răspuns (pentru sadrian46):

Da dar obiectele alea erau, intr-un fel, ale lui taica meu ca le-a primit de pomana

| sadrian46 a răspuns (pentru vilaflorin):

Erau doar într-un fel ale lui, căci vezi că țiganii rămași în viață au interpretat altfel.

Răspuns utilizator avertizat
| Alinko a răspuns:

Nu poate sa i faca dosar penal.tu fi baiat destept si daca taicatu continua sa bea si sa faca prostii numai sta cu el. aici a gresit nu trebuia sa se incurce cu tigani sper sa fie bine pentru tine