| ffffaraetsadt a întrebat:

Azi am aflat de la mama ca cel mai bun prieten al meu e adoptat(imi e prieten de cel putin 7 ani). El stie dar nu se poate impaca cu ideea asta... ce as putea face ca sa-l ajut si cum ar trebuie sa ma comport cu el. A, si mai e ceva, as vrea sa discut cu el despre asta dar nu stiu cum sa abordez discutia (are 13 ani). Cine ma poate ajuta?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca, cel care iti este prieten "de cel putin 7 ani" nu ti-a dezvaluit el insusi acest secret ( pe care l-ai aflat de la mama ta), inseamna ca NU doreste discutii /abordari ale acestui subiect. Te sfatuiesc sa nu deschizi discutia asupra adoptiei lui pentru a nu-l rani! Comporta-te ca si pana acum, fara nicio deosebire.

2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu deschide discutia.Lauda-i de cate ori ai prilejul parintii adoptivi pentru cinstea lor, priceperea in munca, spirit gospodaresc si altele.Nu pentru ca l-au adoptat. Fa-l sa-i pretuiasca si sa fie mandru de ei.

| BlueHusky a răspuns:

@alessia5158 are foarte multa dreptate dar daca candva ajungi la ea parerea mea ar fi ca "mama nu e cine te naste e cine te creste"