| anonim_4396 a întrebat:

bebe al meu are 2 luni si 3 saptamani si are numai 5 kg. si mi se pare ca are cam putine kg. e normal sa cantareasca atat?

Răspuns Câştigător
| Aleza a răspuns:

Greutatea depinde de multe lucruri, cel mai important la cate luni si cat a avut in greutate la nastere.Cel mai bine, cere sfatul medicului....Multa sanatate si tie si lui bebe si sa iti traiasca!

| anonim_4396 explică (pentru Aleza):

La nastere a avut 3100g. mersi mult!

| MihaelaDart a răspuns (pentru anonim_4396):

Kilogramele unui bebe pot scadea dupa nastere, desi daca nu i-a in greutate o perioada mai mare, consula un pediatru care te va sfatui ce este mai bine pentru sugar.

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| grab a răspuns:

Daca la nastere a avut atata minus 2 kg e ok.

Altfel mergi la pediatru sa il verifice, sa nu aiba ceva paraziti gen giardia!

| anonim_4396 explică (pentru grab):

Am fost saptamana asta si e bine. are 5200g

| Fayree a răspuns:

~ Depinde puppy dog eyes.

| Cxena a răspuns:

Sa-ti traiasca bebele! Si eu am unul de aceeasi varsta si are aproape 6 kg. Deci e bine, nu te mai stresa! Incearca sa te odihnesti si tu cat mai mult ca sa ai lapte de buna calitate, ai mare grija la alimentatia ta ca sa nu ii faci si lui nopti albe pe langa tine + sirena non-stop;-), pentru ca are nevoie de mult nani... In rest, liniste si armonie. Sa fiti sanatosi!

| anonim_4396 explică (pentru Cxena):

Mersi mult. si dvs asemenea.

| LoLyPoooop a răspuns:

Greutatea unui bebe de 2 luni depinde de mai multi factori: daca a fost nascut la termen sau nu, ce greutate a avut la nastere "de nota care a primit-o la nastere, de felul alimentatiei postnatale, de factorii de mediu extern" etc. Daca toate aceste conditii au fost indeplinite, un asemenea bebe ar trebui sa aiba in medie 4.500 gr - 5000 gr, la 4 luni sa-si dubleze greutatea de la nastere si la 1 an sa-si tripleze greutatea de la nastere.