| Alexandra2383 a întrebat:

Buna,chiar am nevoie de ajutor pentru ca nu mai pot. In fiecare seara, fratele meu NU MA LASA sa dorm absolut DELOC. Vorbeste cu prietenii lui pe discord si se aude tot, chiar daca inchid usa pentru ca avem camerele f aproape una de alta. Am ajuns sa ma rog de el si chiar daca ma duc si de 2 ori, si de 3 ori sa-i spun sa taca el nu intelege. Am incercat orice varianta de comunicare ca sa rezolv problema si am inceput sa vorbesc frumos, dar am ajuns sa ma trezesc nervoasa din somn tipand la el si injurandu-l pentru ca nu mai pot! Are 18 ani si el cand doarme vrea sa fie liniste totala, dar cand vrea altcineva sa faca acest lucru nu-i pasa deloc! I-am spus mamei mele de 2 ori pana acum ca ma deranjeaza foarte tare ceea ce face el si pana si ea i-a spus sa termine cu vorbitul seara, insa nu a inteles.Ce sa mai fac?

19 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Tăiat internetul sau pur și simplu reclamație la poliție. Ca și când ați avea un vecin zgomotos.
Dar, ce este mai ciudat este starea pasivă a părinților. Nu vor să se implice sau cumva tu ai fost Cenușăreasa, iar el prințul? Lui i s-a permis orice, iar tu ai luat "scatoalce"?
Atunci e un caz iremediabil!
Dar, întrebarea este, dacă are 18 ani, la anul, dacă are bacalaureat ce va face? Jocuri, jocuri, înțeleg, dar care va fi viitorul lui? De trântor? E grav!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu as cumpara o muzicuta ieftina, as dormi cand pot si mi-as pune telefonul sa sune noaptea cand doarme el si as canta din muzicuta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vată în urechi.

| Freya1 a răspuns:

Mi se pare o prostie sa trebuiască sa iti astupi urechile cu dopuri cand cu două palme din partea mamei s-au luat-ul castilor/pc-ului s-ar rezolva problema.
Adică nu sunt pro violență asupra copiilor, dar nici eu nu suport genul asta de oameni ce nu au bun simt fata de cei din casa.Si eu am pățit sa aud toata noaptea zbieraturi de la jocuri si ziua sa trebuiască sa umblu pe vârful picioarelor sa nu îl trezesc pe span ca e obosit.Dar ți-am spus, mergi la tatăl tău daca nu poti cu mama ta si spune-i ca daca nu iau atitudine față de el tu vei pleca la rude sa te poti odihni.
În fond nu e el miezul din pâine sa trebuiască toti sa stea drepți în fața lui.Plus ca poti si tu sa strigi prin casa cand doarme el si sa nu faci decat ti-ar spune.Tranteste lucuri, urla, vorbeste la telefon, cântă orce sa il ti in teroare ca poate doarme noapte.Cu toate la 18 ani ar trebui să își caute de treaba pe acasa sau ceva part time De munca.Dar asa e cand nu ai părinți ce sa te educe cum trebuie.

| Wr3nch a răspuns:

Dopuri de urechi de la farmacie.

| Alexandra2383 explică (pentru Wr3nch):

Am incercat si asta, dar tipa la jocurile lui si tot se aude

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alexandra2383):

Nu exista. Ai luat dopuri proaste inseamna... nu de alta, dar daca se aude prin dopuri + perete, ar trebui sa nu mai doarma nimeni de la voi din bloc din cauza lui... happy

| Alexandra2383 explică (pentru GabiDumitrescu):

Stau la casa, dar ai dreptate ..sunt de proasta calitate

| NLS a răspuns:

Doar vorbesc, sau se joaca?

| Alexandra2383 explică (pentru NLS):

Ambele. Vorbeste
Pe discord cu prietenii si in acelasi timp se si joaca sau mai face el alte activitati care sunt zgomotoase

| gabicoo a răspuns:

Îi plătești cu aceeași monedă: Faci gălăgie atunci când el doarme!

| Zuzu1991 a răspuns:

Https://www.emag.ro/search/dopuri%20urechi?ref=effective_search
eu mi-am luat astea:
https://www.emag.ro/......DV5GTYMBM/
sunt DEOSEBIT de bune, izolarea tine de cat de tare le infigi, cu cat mai tare cu atat auzi mai putin, si poti sa dormi pe urechea respectiva binemercic
si nu pot dormi fara ele, stau cu fereastra deschisa si in mijlocul noptii cineva moare daca nu ii arde un urlet doar d'aia

| dinaprilie a răspuns:

Mai rabda, poate te muti. Alternativ ceva natural de somn? Sau ceai de tei?

| Mirel4412 a răspuns:

Tragi de microfon daca nu e unul scump si e cu tot cu casti si o sa se rupa firele. Daca tragi incet de el o sa se auda vocea lui da un puternic vajait, nu o sa se auda bine. Dupa cum te plangi zici ca e un strain nu fratele tau, ia-l la bataie sau da-mi mie discordu lui sa-i dau flood

| geoconda a răspuns:

Ia atitudine! Sari la bătaie! Ai grija, ca frații lovesc tare cu picioarele, ca să te aperi, iti spun mai întâi să iei ceva si sa ii pui pe fața, si dupa începi happy

| Saiko10 a răspuns:

Il terorizezi cateva saptamani, nu il lasi sa doarma absolut deloc. il transformi intr-un zombi rupt de oboseala, sigur o sa intelega dupa.

| Silwian a răspuns:

Dar pe parintii tai nu i deranjeaza? Locuiesti la bloc? pe vecini nu i deranjeaza?laughing)

| Ava1231 a răspuns:

Tu cati ani ai? laughing)))

| kaira17 a răspuns:

Taie-i cablul de la calculator