| calvinneed a întrebat:

Cum as putea sa-i spun mamei mele tot ce simt? De 2 ani sunt in depresie. Fara sa vreau ma tai, ea mi-a vazut taieturile, dar niciodata nu a zis nimic, plang nopti la rand, nu mai am puterea nici de a schita un zambet. Ma simt a nimanui si am nevoie de cineva care sa ma inteleaga si ma asculte. Acum cateva nopti am incercat sa ma sinucid pentru a doua oara. Sunt fara speranta, nu mai cred ca ma poate ajuta cineva. Trec printr-o perioada ciudata si nu stiu ce se intampla cu mine. Imi doresc sa mor si sa las totul in urma. Peste cateva zile va incepe scoala, lucru ce ma deprima si mai tare. Imi urasc colegii si profesorii, sunt inferioara lor. Nu mai gasesc niciun motiv de fericire. Iubitul meu vede ca nu sunt bine, incearca sa ma ajute, dar nu prea stie cum. Daca o sa ii spun tot ce simt ma va crede o ciudata si o psihopata. Toti imi zic sa zambesc, dar nu mai pot. Nu mai rezist aici, ma rog in fiecare seara sa fiu fericita, dar. timpul trece, iar eu tot trista am ramas. Nu stiu ce se intampla cu mine, vreau sa inceteze, pentru ca. doare.

12 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu stiu cum ai putea sa ii spui mamei tale, dar cred ca ar trebui sa o faci. Tu o cunosti cel mai bine si stii in ce momente o poti prinde pentru a-i impartasi chestia asta.

Daca spui ca este o situatie care dureaza de o perioada indelungata si nu pare a exista un anume motiv, cred ca cel mai bine ar fi sa mergi la un psiholog. In momentul de fata cred ca este singurul care te poate ajuta.

| Lawliet14 a răspuns:

Daca n-ai tu grija de tine, n-are cine sa aiba. Exista biserica, psiholog, psihiatru, samd. Daca consideri ca ai o problema, actioneaza rapid! Si danseaza, am inteles ca-ti place. Deci daca tu totusi dansezi, ai o depresie atat de grava? Sau iti doresti tu sa dispari pur si simplu? Vezi ca una din poruncile Lui Dumnezeu este sa nu ucizi.

| seth2016 a răspuns:

Buna,

Incercarea de a te sinucide pentru a fi bagata in seama de mama nu e cea mai buna solutie. Cred ca iti dai seama de asta.

Daca nu poti vorbi cu ea cel mai scurt drum este la Spitalul de Urgenta Floreasca (daca esti din Bucuresti). Aici gasesti pe cineva care sa te inteleaga si sa stea de vorba cu tine. E de ajuns sa faci asta ca sa se trezeasca la realitate si mama ta.

Sa stai de vorba cu mama ta nu e foarte simplu, mai ales daca amandoua sunteti tacute. Dar pot sa-ti spun ca cei mai multi parinti ofera ajutor in situatia asta. Daca va fi si ingrijorata e normal. Uneori parintii intreaba daca totul e OK. Dar de multe ori nu o fac. Tu esti cea care trebuie sa inceapa discutia.

Daca ti-e greu sa incepi o discutie cu ea scrie pe un bilet. Cauta un moment cand sunteti calme, daca e posibil, da-i biletul si incepeti sa vorbiti.

Dupa ce incepi, discutia va deveni mai usoara. E posibil sa fie nevoie de mai multe discutii.

Dupa ce vorbesti cu mama ta medicul de familie iti poate da o trimitere la psihiatrie / terapie. Consultatia si terapia sunt gratuite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, îmi aduci aminte de cineva..de mine, doar că eu nu mă tai, dar am aceleași dorințe de suicid ca ale tale.
Nu știu dacă te-au ajutat celălalte sfaturi, dar eu aș vrea să te ascult dacă încă mai ai nevoie de asta acum sau poate mai încolo
Te rog ceva, dacă nu vrei să-mi spui mie spune-o cuiva în care poți să ai încredere.

Eu sunt aici și vreau să te ajut, tu trebuie doar să mă primești.

| viperra a răspuns:

Lasa-mi facebookul tau in privat ca s vorbim... daca vrei...am trecut prin ceea ce treci si tu si chiar vreau sa te ajut happy

| Justacrazygirl a răspuns:

Opreste-te! Doar opreste-te. I-a o pauza de la tot, de la orice persoana, de la orice emotie, sentiment, amintire, tot. Doar calm. Du-te intr-un loc singura, nu spune nimanui, pe o pajiste, lac, undeva unde este natura, liniste, aer proaspat, si calm. Armonie. Nu te gandi la nimic. Observa natura, pasarile, furnicile, orice vrei tu. Stai acolo pana te simti suficient de puternica incat sa te ridici si sa lupti. Fa asta de fiecare data cand simti ca nu mai poti. Am trecut prin asta, am cicatrici care o dovedesc. E greu, si o sa fie cea mai grea lupta a ta, dar o vei castiga. Spune ca tu iti pasa, pentru ca e mult mai simplu totul. Ai sa vezi ca atunci cand alegi sa nu iti pese de toate lucrurile astea negative din jurul tau, o sa incepi sa te vindeci. Pur si simplu. Acele lucruri nu conteaza cu adevarat. Viata e scurta, e foarte scurta, asa ca de ce sa nu o traim din plin? Alege sa traiesti pentru tine, nu pentru alti. Tu iti traiesti viata ta, nu viata altora. Dar atunci cand simti ca te depaseste, oreste-te, fa o pauza, ridica-te, si lupta.

| Hudea_Liviu_1962 a răspuns:

Încearcă sa iei urgent legătura cu un psihiatru.

| calvinneed explică (pentru Hudea_Liviu_1962):

Cum as putea face asta daca parintii mei nu stiu prin ce trec si nu stiu cum le pot spune?

| Hudea_Liviu_1962 a răspuns (pentru Hudea_Liviu_1962):

De ce?

| Secretstuff a răspuns:

Incearca sa vezi partile frumoase ale vietii. Nu e chiar totul negru in jur, sunt si culori. Important e sa te axezi pe ceva ce te face fericita. Daca te ajuta putem sa mai vorbim, daca ai nevoie o persoana cui sa te descarci. Sunt fata apropo big grin. Dar care e de fapt adevaratul motiv pentru care te simti trista?

| Secretstuff a răspuns:

Si eu am avut o perioada in care ma simteam foarte depresiva si imi doream sa mor. Dar stii ce m-a ajutat? Am incercat sa imi ocup mereu timpul cu ceva, incat sa nu mai am timp sa fiu trista, iar dupa aveam satisfactia ca am facut ceva util si productiv. Scrie-mi in privat daca vrei sa vorbim. Nimeni nu merita sa fie trist, toti avem dreptul sa fim fericiti si sa cautam fericirea

| Secretstuff a răspuns:

Am vazut mesajul privat de la tine, dar din pacate nu ma lasa sa iti raspund la mesaj. Daca vrei lasa-mi adresa ta de Facebook la mesaje. Sper sa te ajute daca vorbesti cu cineva