| anonima1638 a întrebat:

Cum sa-mi conving parintii sa am un catel bichon maltez,sunt de neconvins,am incercat sa fiu mai cuminte,sa le spun ca o sa fiu responsabila si nu vor nici in ruptul capului sa-mi ia unul,pur si simplu orice as spune zic ca nici sa nu ma gandesc la asa ceva,pana nici cand le-am zis ca o sa il cumpar din banii mei si ca o sa am mare grija de el si no sa-si faca treburile in casa,dar nu ii pot convinge nicicum crying(,va rog ajutati-ma crying(! Cel mai convingator raspuns primeste funda si vot! (Mentionez ca stau la bloc si ca sunt de neconvins,si am zis ca o sa aduc eu unul si a zis ca o sa il omoare sau le-am zis ca sa imprumut de la o prietena si daca o sa aiba probleme cu el sa nu imi mai ia,dar nicicum, nu mai rezist, va rog ajutati-ma!)

5 răspunsuri:
| AnaSuricata a răspuns:

Sa stii ca este foarte greu sa ai grija de un catel.Dovedeste-le ca poti sa ai grija si de tine:fa-ti curat in camera si sa ramana mereu curata, ajuta-ti parintii la treburile casei, fa-le mai des cadouri facute de tine, vino cu note foarte bune de la scoala sau de unde inveti tu si o sa vezi ca o sa primesti ceea ce-ti doresti. Funda?

| Elizeee a răspuns:

Stiu cum e, eu am asteptat 6 ani pana sa imi ia catel.De fapt nu este vorba daca esti cuminte sau nu si despre faptul ca ei cred ca nu esti destul de responsabila.Un caine are nevoie de o gramada de lucruri si cu tot cu scoala si alte activitati, se poate sa nu ai foarte mult timp pentru un catel.Parintii vor sa stie mai intai ca poti sa ai grija de tine insasi, inaine sa depinda cineva de tine.Sa ai grija de un caine este foarte greu.

| bodyboss73 a răspuns:

Bai fatuca draga spune-i ca iti tai venele ori te arunci de pe balcon la mine a merssaudaca locuiesti la casa sari de pe acoperis.La mine a mers am media 4 pe linie si am s4.Succes.FUNDA?

| Korry3467 a răspuns:

M-am confrutat si eu cu problema asta! Parintii sunt foarte impulsivi cand vine vorbe de animale! Eu cred ca ar trebui sa-ti cumperi unul si sa-l tii intr-un loc ascuns si cand vor fi pregatiti ii vei arata catelul! Funda?

| LolyPopBlog a răspuns:

1.Rode cablurile si pantofii.
2.Este sensibil mai ales iarna(trebuie sa ii iei plovar de catei si mini cizmulite speciale pentru catelusi)
3.Pana cand il dresezi sa faca afara iti va face in casa.
4.Sunt incredibil de jucausi iar uneori incep sa si sa te muste de mana(in joaca).
5.Trebuie sa ai grija de el in fiecare zi:pieptanat, Curatatul urdorilor care se formea pe langa ochi, trebuie sa.l cureti in urechi si sa ii dai doar un gen de mancare ca altfel vomita si se imbolnaveste.
Intr-un fel parintii tai au dreptate.Eu una iti recomand sa iti iei un papagal Ninfa sau o broasca testoasa.
Brostei trebuie sa.i schimbi apa o data pe sapt. si trebuie sa.i dai 3/6 pui de creveti uscati(ii gasesti la Animax) si cateodata face sarituri in apa de te apuca rasul.
Atata timp cat tu esti cu scoala normal ca nu vei mai avea timp sa mai ai grija de un catel.Parintii mei imi spuneau la fel,, Iti ingrijesti tu cainele, ca pe mine nu ma intereseaza'', ei bine nu.i asa de fapt se vor atasa repede de animalul de companie si vor fi mai indulgenti, o sa vezi.
Pana atunci eu iti urez multa bafta si daca vrei neaparat un caine ar fi potrivit Yorkshire-ul Terrier.happy
Ceau!