| ameliaalex a întrebat:

Bună, de câteva zile mi-e rau si simt ca un fel de crampe în burta. Am avut sângerări 3, 4 dar diferit, ma ținut mai puțin decât atunci când ești pe ciclu și am niște umflaturi pe areola mamara. Poate fi vorba de o sarcina? Va rog sa îmi răspundeți!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Orice este posibil, mai ales daca ai avut sex neprotejat in perioada fertila.
Dar noi nu putem stii cu exactitate, de aceea te trimitem la un medic ginecolog sau te sfatuim s afaci un test de sarcina, nu mai deverme de 5 saptamani de la ultimul ciclu menstrual.

| ameliaalex explică (pentru Violleta2022):

Nu a ejacuat in mine, dar am citit pe internet ca este posibil de a rămâne însarcinata. Oare chiar se poate? Și mai ales dacă am făcut pe ciclu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru ameliaalex):

Ce intrebarea etse asta "oare chiar se poat?"
Bineinteles ca se poate!
Nu are importanta ca nu a ej aculat in tine, uneori este de ajuns doar picatura pre-ejaculatoare sa te lase insarcinata, mai ales daca au existat mai multe partide de sex consecutiv, ramana sperma neeliminat pe teava, care s-a scurs involuntar, in primele secunde cum penisul a fost reintrodus in vaginul tau. Singuar conditie ca sa ramai imediat insarcinata fiind ca tu sa fii in perioada fertila.

Cat priveste sexul pe ciclu, nu ai cum sa ramai insarcinata, dar esti mult mai predispusa la hemoragii si infectii.