| FreeHugs3 a întrebat:

Deci. am o problemă, ca să zic aşa. Sunt 99% sigură că un băiat mă place. el e în clasă cu mine şi a aflat de la o colegă că-l plac. De atunci mă ignoră, e foarte timid. Cum sã fac sā vorbesc cu el? Şi eu sunt foarte timidă.

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa fii asa sigura ca te place, parerea mea. Mai bine vorbesti cu el pe facebook, in viitor o sa ai probabil o surpriza si vei afla ca de fapt nu te place.

| anonimg a răspuns:

Timid/a sa nu, daca nu sunteti amandoi pregatiti de casatorie nu cautati sa fiti prieteni.
Daca iti faci un prieten de pe-acum, la ce-ti foloseste? Sa-i spui ce ai pe suflet? Stii tu ca el nu va duce secretele tale si altora? Ii cunosti tu caracterul? Mai mult, intr-o relatie se doreste a se inainta; apoi va veti simti frustrati din pricina asta ca nu puteti sa va culcati unul cu altul. Ba mai mult, intr-o relatie se cere mult, foarte mult sacrificiu: timp, bani; vor aparea probleme cu colegii, apoi si cu parintii; va fi timp nedormit din cauza framantarilor, veti ajunge slabi la invataturia; si toate acestea va va pune cu nervii la pamant si veti ceda. Daca vei "urma" fluturii din stomac, acestia te vor duce la ruina.
Mai bine asculta de Dumnezeu si iti va merge bine.

| SkyPilot a răspuns:

Cauta-i privirea. Cand vi se intalnesc ochii, zambeste-i. Saluta-l, intreaba-l ce face (dar fa-o si cu alti baieti deocamdata, altfel va sti toata clasa ca il placi). Roaga-l sa te ajute cu o tema, cere-i o carte, notitele de la o ora, spune-i ca ai pe strada un caine de care ti-e frica si intreaba-l daca te-ar putea conduce pana acasa. Ia din tot ce ti-am spus ceea ce crezi tu ca ti se potriveste,