| PDM2000 a întrebat:

deci m-am saturat nu mai pot...mereu ma cert cu mama ca stau mult la calculator sau ca nu stiu ce... eu vorbesc foarte mult o o fata si ma inteleg ff bine cu ea si vorbesc cu mai multi si pe ai i lasa sa steia la calculator pana la o anumita ora nu stiu de ce pe mine nu ma lasa si mereu ma cert cu ea nu mai pot m-am saturat la telefon nu ma lasa sa vorbesc ca zice nu stiu ce ca zice cu ala dc umbli atata cu ala dc vb atata cu aia nu stiu ce deci nu mai pot m-am saturattttt si nu stiu ce sa fac eu vreau sa fie bine si sa ma lase si pe mine sa stau la calculator cat vreau vreau sa intelegaa dar nu stiu cum
funda

4 răspunsuri:
| AnNe a răspuns:

Pai faza cu calculatorul intr-un fel ea iti vrea binele.deoarece daca stai mult la calculator la un moment dat iti strici psihicul si n-o sa mai poti invata apoi ia si uh note bune la scoala invata in vacanta fa curat nu sta toata ziua la calculator ca normal ca se enerveaza

| EllaEva a răspuns:

Trebuie sa vorbesti calm cu ea.Sa o rogi intr-o zi cand o vezi m-ai bine dispusa sa discutati si atunci sa ii spui fara sa o jignesti sau sa o superi ce te deranjeaza. Sa ii spui cum ce simti. Ca vrei si tu sa stai la fel ca prieteni tai la calculator sau sa vorbesti la telefon sau sa iesi cu X. FUNDA?

| bogdan101 a răspuns:

Nu stiu de exemplu parintii mei ma lasa sa fac ce vreau daca vad rezultate bune la scoala. si in vacanta fate ca faci 1 -2 ex la o materie si vai fata mamei silitoare si nu va mai comenta daca nu merge asta eu habar n-am

| Gabriela_4726 a răspuns:

La un moment dat am trecut si eu prin aceeasi intamplare cu parintii mei.Petreceam timp excesiv in fata calculatorului si cu ei nu prea comunicam.Imi tot spuneau sa mai las calculatorul, pentru ca nu de acolo se acumuleaza adevarata informatie, ci din citit.Si m-am incapatanat si nu i-am ascultat; eu stateam in continuare in fata calculatorului, poate numai pentru a tine legatura cu colegii mei si cea mai buna prietena a mea.Mai tarziu, cand a inceput sa am dureri de cap din cauza calculatorului, mi-am dat seama ca trebuie sa mai diversific activitatile.Asa am inceput sa-mi petrec timpul citind si am descoperit ca imi place mult sa fac asta.Acum ii inteleg de ce tot faceau valva din cauza ca stateam destul de mult la calculator.Stand mult cu ochii in ecran,exista riscul sa te imbolnavesti,sa-ti dereglezi organismul,si de asemenea,comunicarea cu parintii devine un pic mai subreda (si de ei avem cea mai mare nevoie pana la urma, nu?). Uneori e bine sa ii ascultam si pe ei, in multe privinte au dreptate.Si chiar daca nu iti place sa iti petreci timpul cititind,mai sunt o multime de activitati distractive pe care le poti practica, nu? Cat despre comunicarea cu prietenii, se poate rezolva vorbind si la telefon.Calculatorul e bun,ajuta mult, dar in exces, dauneaza.
Sper ca te-am ajutat.