| PasareaDinVis a întrebat:

Buna dimineata!
Vreau "sa ma descarc" undeva.
Nu stiu de unde sa incep.Deci am 14 ani jumate,am o mama care parca,e o moara stricata, cand isi deschide gura...cu greu o faci sa "incetineasca".Imi mai ajut parinti ducandu-ma la magazin,prin casa, la x yz.Am ajuns sa stau si doua ore pe calculator. Ceea ce mi se pare TOTAL anormal, la aproape 15 ani,si in plus trebuie sa stau sa ma rog de parinti : "Pot sa intru si eu pe calculator?" si doar abia daca stau doua ore,mai ales mie imi place sa ma joc,inainte stateam mai mult.
Parca sunt dintr-o lume paralela,poate voi,dar cu siguranta multi prieteni si colegi de-ai mei,pot intra cand vor si aproape cat vor.
Un sfat nu strica, si poate mai sunt alti ca mine.

7 răspunsuri:
| LexHasAMasterPlan a răspuns:

Am si eu o mama la fel dar ma cert cu ea pentru orice haina imbrac in fiecare dimineata chiar intarzii si la scoala din cauza asta vreo 2 minute. Da pai sa stii ca daca le spui cu multa sinceritate in fata ce crezi te omori singur/a oricum nu ne vor raul ci binele dar suntem si noi oameni si ne-au cam intrecut limitele demult nu? Inceraca sa faci ceva pentru care te-ar premia cu timp de stat la calculator. A, da si vezi si partile lor bune bine? Asta incerc si eu sa fac nu iese cine stie cum dar ajuta si succes mult!

| Luiza45 a răspuns:

Indiferent cum sunt parintii tai trebuie sa ii accepti pentru ca ei sunt tot ce ai. Nu e anormal sa ii ajuti si daca privim din punct de vedere medical 2 ore pe calculator e limita impusa varstei de 15 ani(bine nimeni nu o respecta). Sunteti o familie si familia se ajuta si principalul mod e comunicarea. Explica-le parintilor tai ca ai crescut si nu mai trebuie sa ii intrebi daca te poti juca la PC(bine in timpul scolii ii mai intrebi pentru ca ai teme teste etc dar in vacanta nu ). Mama ta cred ca are nevoie de n subiect de discutie si daca ii place a vorbeasca ii poti povesti de jocuri sau dezbateti anumite subiecte. Poate ei astepata interes din partea ta. Apo le poti spune ca meriti mai mult de 2 ore..ridica timpul treptat..mai intai 3 ore aopi 4 pana ajungi sa stai toata ziua.

| PasareaDinVis explică (pentru Luiza45):

Eu am zis anormal la partea cu pc-u...

| Luiza45 a răspuns (pentru PasareaDinVis):

Lepoti explica asta. daca nu vor sa te asculte sincer nu stiu ce ai putea face. eu acum cand stau pe PC mai am deschise niste ferstre cu site-ul scolii si late link-ur iar cand vin ai mei le deschid si ma prefac ca citesc ca ma interesez.

| DanScutaru a răspuns:

In primul rind trebuie sa-ti accepti parintii asa cum sint, caci ei s-au chinuit cu tine nu altcineva. In al doilea rind sa stai 2 ore la calculator e perfect, incit nu-ti strici sanatatea si ai foarte mult timp liber sa faci altceva cu mult mai interesant, iesi afara cu prietenii, detaseaza-te de tot, si sa vezi ca vei uita si de calculator si de tot.
Eu am 16 ani si pe mine nu ma tine nimeni niciodata departe de calculator, dar eu sint constient ca nu trebuie sa stau chiar mult si cind e vorba de iesit afara eu sint primul, mai ales la antrenament sau la plimbare, deci fa concluzii si gindeste-te doar la partea plina a paharului si vei vedea altfel lumea... Succeswinking

| Helloimys a răspuns:

De fapt sincer si cu mine se comporta cam la fel numai ca pe mine ma lasa 30 de min la pc doar la sfarsitul saptamanii>>si mereu ma plang ca de ce alti colegi stau si pana la 4 dimineata si eu nici macar 1 ora, dar nu le purta niciodata pica, nu te rasti niciodata la ei, coporta-te asa cum trebuie asa ca ''copilul lor'', copil demn de iubire fata de parintii tai si chiar daca te lasa putin la calculator incerca sa realizezi ca ei mereu fac ceea ce fac spre binele tau doar ca tie sa-ti fie bine si sa nu ai probleme de sanatate sau alte chestii>>intelege ca parintii tai ca si ai nostri sunt protectivi.propriul copil e un vis frumos, o speranta uitat.tu nu realizezi cat de mult ei muncesc doar sa te multumeasca si sa-ti indeplineasca toate dorintele... sper ca ti-am fost de ajutor si ca nu te; am suparat Bafta!

| trishluvsu a răspuns:

Mai sunt,dar incearca sa-ti intelegi parintii,poate nici lor nu le este usor,si mama e cam la fel,dar doar cand este nervoasa si are greutati; ei au mai multe pe cap si uneori uita ca si ei au fost copii,incearca sa vorbesti cu ei ca de la inima la inima, mai ales cu mama ta, si spune-i ceea ce simti, adica ce ne-ai spus noua fara sa ajungi la cearta cu ea, fii tu insati;]